דיון על מקום האיסלאם בצרפת מעורר זעם: "הנשיא מתקרב לימין הקיצוני"

היועץ לענייני רב תרבותיות של ניקולא סרקוזי, שפוטר מתפקידו לאחר שמחה על קיום הדיון, קרא למוסלמים בצרפת לענוד טלאי ירוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. UMP, מפלגתו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, ערכה אתמול דיון מעורר מחלוקת על נושא טעון: "החילוניות והאיסלאם בצרפת", תוך שהיא מסתכנת בכך שתואשם באיסלאמופוביה. הדיון - שנערך כמה ימים לפני שייכנס לתוקף איסור לבישת בורקה במקומות ציבוריים בצרפת - עורר ביקורת רבה מצד ארגונים דתיים איסלאמיים ואחרים, וכן מצד כמה מחברי UMP, הטוענים שהוא נועד לפנות לימין הקיצוני הנמצא במגמת התחזקות.

ואולם בעקבות ביטויים דומים של דאגה שהשמיעו גורמים אחרים ברחבי אירופה, אמר יו"ר המפלגה ז'אן-פרנסואה קופה, כי יהיה זה חוסר אחריות לא לדון בשינויים הגדולים הצפויים להתחולל בחברה הצרפתית בשל מספרם הגדל והולך של המוסלמים בצרפת.

המתנגדים מצדם האשימו את UMP בניסיון להשיג תמיכה בקרב מצביעי מפלגת הימין הקיצוני, "החזית הלאומית", בראשות מרין לה פן, לקראת הבחירות לנשיאות ב-2012. תריסר מנהיגים בכירים של הארגונים הדתיים הבולטים בצרפת הביעו ספק אם ראוי שמפלגה פוליטית תשתמש במנגנוני המדינה כדי לקיים דיון על זהות דתית, וכתבו מכתב גלוי שבו הם טוענים כי האירוע ה"מבלבל" נערך בעיתוי בלתי הולם, ויביא "להצמדת תווית שלילית לקהילה המוסלמית במדינה".

המועצה המוסלמית בצרפת החליטה להחרים את הדיון בנימוק שיש בו משום היטפלות למוסלמים, ואולם שלחה משקיפים - כפי שעשתה גם הכנסייה הקתולית. לפי דיווחים, הרב הראשי של צרפת ז'יל ברנהיים השתתף בדיון. כן נמנו ברשימת המוזמנים, שלא התפרסמה, 14 שרי ממשלה.

הדיון, שנמשך שלוש שעות, לא נועד להסתיים בהצהרות, אלא לשמש פורום לדיון בנושאים שונים, כמו הגשת בשר חלאל בבתי ספר ובתופעה של מוסלמים המתפללים ברחוב כאשר המסגדים מלאים עד אפס מקום.

שר הפנים קלוד גיאן תרם לאווירה המתוחה סביב הדיון, כשאמר מוקדם יותר השבוע כי עליית מספר המוסלמים החיים בצרפת, מאז חקיקת החוק המבטיח הפרדה בין דת למדינה בצרפת ב-1905, "יוצרת בעיה". "ב-1905 היו מעט מאוד מוסלמים בצרפת, כיום הם מונים בין חמישה לשישה מיליון", אמר גיאן. "הגידול במספר המאמינים וחלק מההתנהגויות שלהם יוצרים בעיה. ברור שהתפילות ברחוב הן מחזה מזעזע בעיני חלק מבני ארצנו".

לפי חוקי הבורקה החדשים, שייכנסו לתוקפם ב-11 באפריל, אין לעצור אשה הלובשת כיסוי פנים וגוף מלא ואין לחשוף את פניה בכוח. אולם אפשר לעכבה בתחנת משטרה עד ארבע שעות, להטיל עליה קנס בסך 150 אירו ולחייבה להשתתף בקורס אזרחות.

במקביל, יועצו של סרקוזי לרב-תרבותיות, עבד אל רחמן דהמנה, שפוטר בחודש שעבר לאחר שמתח ביקורת על הכוונה לקיים את הדיון, שחרר את חרצובות לשונו. הוא כינה את המפלגה של סרקוזי "מטרד למוסלמים". דהמנה הצית חזית חדשה של מחלוקת כשקרא למוסלמים בצרפת לענוד כוכב ירוק כמחאה, בדומה לטלאי הצהוב שנאלצו יהודים לענוד בתקופת הכיבוש הנאצי. נראה שקריאתו לא נענתה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ