שכנים | לאן הולכים האחים המוסלמים

הרפורמיסטים בתנועת "האחים המוסלמים" במצרים דורשים בחירות חופשיות להנהגה ולא מתנגדים עקרונית לבחירת נשים. לאחר שלחץ רדיפות המשטר הוסר, התנועה על סף פילוג

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

"לא אכפת לי אם בראש האחים המוסלמים יעמוד אפילו קופטי, בתנאי שייבחר על ידי המועצה הכללית של התנועה וינהג על פי האג'נדה שלה", הצהיר בשבוע שעבר מי שהיה בעבר מנהיג האחים המוסלמים במצרים, מהדי עאכף. עאכף בן ה-83, הידוע בלשונו המושחזת, הוא מי שאמר לפני כמה שנים, כי "לא חשוב מי יעמוד בראשה של מצרים, ובלבד שיהיה מוסלמי" (כלומר, הוא איננו חייב אפילו להיות מצרי או יליד מצרים). כעת הוא מתערב כדי לבלום את התרחבותם של הסדקים שניבעו בתנועת האחים המוסלמים, ולמנוע את התפצלותה לשני גושים, או לשתי מפלגות, שיתמודדו בנפרד בבחירות לפרלמנט שיתקיימו בספטמבר.

הקרע בשורות האחים החל זמן קצר אחרי שפסקו ההפגנות הגדולות בכיכר תחריר. קבוצת פעילים שהגדירה את עצמה כ"נוער האחים" דרשה מראשי התנועה לקיים בחירות חופשיות להנהגת האחים המוסלמים, בדומה לדרישה העממית להנהיג בחירות חופשיות לנשיאות במצרים. בראש הקבוצה עומד ד"ר אברהים אל-זעפראני, פעיל ותיק של האחים וחבר לשעבר במועצת השורא שלה - הגוף העליון של הארגון שבוחר את מנהיגו. אליו צפוי להצטרף עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, יו"ר אגודת הרופאים. שניהם מייצגים את גיל הביניים בארגון ואת הזרם הפרגמטי הרפורמיסטי, הן מבחינה פוליטית והן מבחינה דתית. הקבוצה מתכוונת להקים גם מפלגה פוליטית חדשה בשם "אל-נהדה" (התחייה), אשר תהיה מנותקת מתנועת האחים. זו האחרונה הכריזה מצדה על הקמת מפלגה בשם "הצדק וחירות".

אין זו הפעם הראשונה שמתגלעים חילוקי דעות בתנועה. למעשה מאז הקמתה ב-1928 על ידי חסן אל-בנא היא ידעה פילוגים רבים. כך למשל התפלגו ממנה בשנות ה-80 ו-90 "הקבוצה האיסלאמית" ו"הכפירה וההגירה" - שתי תנועות אלימות שהתנגדו למדיניות האי-אלימות של האחים.

ב-2007 - על רקע פרסום טיוטת המצע הפוליטי אחרי הניצחון הסוחף בבחירות ב-2005 - התפתחה בתנועה מחלוקת רעיונית מהותית בשאלת עמדתה כלפי מוסדות המשפט. הקבוצה השמרנית הציעה להקים מועצה נבחרת של חכמי הלכה, אשר תייעץ ותנחה את המשטר בענייני דת ובכך תשלול את בלעדיותו של המוסד החשוב "אל-אזהר", ותוכל למנוע מנשים מלכהן במשרות בכירות במדינה, או מקופטי להיות נשיא המדינה. מנגד דרשה הקבוצה הפרגמטית להכיר בסמכותו של בית המשפט החוקתי של המדינה להחליט בענייני חקיקה, כולל חקיקה שיש לה נגיעה לענייני דת, והיא איננה מתנגדת עקרונית למינוי נשים או קופטים למשרות הנהגה.

לא רק עניינים אידיאולוגיים פילגו את התנועה, אלא גם מחלוקות על אופן מינוי חברים למשרות הבכירות הארגון, מינוי המנהיג - המדריך הראשי כפי שהוא מכונה - וחלוקת הסמכויות. הללו יצרו שני זרמים שהלכו והתרחקו, עד שכמה חברים בהנהגה, בהם ד"ר מוחמד חביב, סגן המדריך הראשי, החליטו לפרוש מהארגון.

אולם הפעם עומדת האחים המוסלמים לפני מחלוקת מאיימת עוד יותר, משום שבניגוד לתקופה שלפני ה-25 בינואר, אז איחדו את שורות התנועה הרדיפות, המעצרים וההתנכלויות של המשטר, כיום לא רודפים אותה יותר, ודגל ההתנגדות למשטר לא יכול לשמש אותה עוד לגיוס.

תוצאה אחת של מצב זה כבר נראית לעין. סגן מנהיג התנועה, חיירת אל-שאטר, אשר שוחרר באחרונה מן הכלא, קרא לחברים להציע את הצעותיהם לרפורמה ולהשמיע את טענותיהם נגד ההנהגה. באופן לא מפתיע הוא ניסח את הקריאה הזאת באתר האחים המוסלמים בפייסבוק, כשהוא מכוון אותה ל"נוער האחים", זה אשר קרא לתנועה לבצע רפורמות ניהוליות מרחיקות לכת.

"נוער" זה איננו מנותק מכלל תנועות הצעירים החילוניים, אשר חוללו את המהפכה במצרים. חלקם ישבו יחד בבתי סוהר, שיתפו פעולה בהקמת אתרי אינטרנט אופוזיציוניים, יצאו יחד להפגנות או לשביתות בבתי חרושת ובאיגודים מקצועיים, כך שבמהלך העשור האחרון לפחות נוצרה ביניהם הבנה ביחס לסוג השאיפות שמוטל עליהם לנסח ולמלא כדי להפוך את מצרים למדינה טובה יותר לדור הבא.

הפעילות שרוחשת בתוך האחים המוסלמים עדיין אינה מבהירה מה יהיה כוחה של התנועה בבחירות הקרובות. בבחירות שהתקיימו בשבוע שעבר למועצות הסטודנטים בחלק מן האוניברסיטאות זכתה האחים המוסלמים בנתח שנע בין 12% ל-28%. שיעור זה עשוי להצביע על כוחה האמיתי בציבור ואולי לנטרל את האימה מפני "כיבוש מצרים" בידי התנועה, אימה שאותה מביעים עתה יותר מחוץ למצרים מאשר בתוכה.

בינתיים גם מפלגת השלטון לשעבר מנסה להפגין את כוחה. השבוע היא פתחה כמה דפים בפייסבוק שבהם היא מכריזה על "פתיחת דף חדש עם האזרחים". על פי הערכות המפלגה, יש לה סיכוי טוב להשיג רוב בכמה מן המחוזות החשובים, כמו סוהאג, מיניה ואסיוט שבדרום המדינה. נראה שאנשיה סומכים לא רק על כך שמפלגות אופוזיציה יתקשו להתארגן היטב בפרק הזמן שנותר עד לבחירות, אלא בעיקר על העובדה שחלק גדול מן המנגנונים הממשלתיים ורוב הפקידות הנמוכה, זו שמטפלת ישירות באזרחים, תומכים בהמשך שליטתה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ