נשיא חוף השנהב, לורן גבאגבו מכחיש דיווחים על כניעתו

הנשיא לורן גבאגבו, הנצור במעונו, הסכים על פי מסמך של האו"ם להיכנע אולם הוא טוען כי צבאו ביקש הפסקת אש בלבד

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיאה המכהן של חוף השנהב, לורן גבאגבו, הכחיש אמש (שלישי) את הידיעות לפיהן הוא נכנע וביקש הגנה מהאו"ם. גבאגבו אמר כי כדי להשיב את השקט לחוף השנהב הוא ואלסאן אואטרה - המוכר על ידי הקהילה הבינלאומית כנשיאה הנבחר של המדינה - צריכים לשוחח זה עם זה.

גבאגבו הוסיף כי הדיונים לגבי המנצח בבחירות שהתקיימו במדינה בנובמבר עדיין נמשכים. עם זאת, אישר הנשיא, הנצור במעון הנשיאותי כי הצבא ביקש הפסקת אש, אולם במקביל הכחיש כי קיבל החלטה פוליטית כלשהי.

לפי דיווחים של גורמים רשמיים בצרפת ובאו"ם, גבאגבו ניהל משא ומתן על פרישה מתפקידו לאחר שכוחות הנאמנים לאלסאן אואטרה פתחו במתקפה על חייליו כשהם מגובים בכוח מוסק של האו"ם ובחיילים מצרפת. במקביל לדיווחים, נראה כי המעון הנשיאותי הפך לשדה קרב שעה שתומכי אואטרה פרצו למקום בכוונה להדיח בכוח את גבאגבו.

"עזיבתו של לורן גבאגבו את תפקידו כנשיא חוף השנהב קרובה מאוד", אמר שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה, זמן קצר לפני שנודע על הסכמתו של גבאגבו להיכנע. מוקדם יותר התייחס גם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, למשבר בחוף השנהב כשפרסם הצהרה בה נאמר בין השאר, כי "הנשיא גבאגבו חייב לפרוש מיד מהשלטון ולהורות לאלו שנלחמים בשמו להניח את נשקם. כל יום בו הלוחמה נמשכת יביא עוד סבל ודחייה נוספת בשלום העתידי והשגשוג להם ראויים תושבי חוף השנהב".

במהלך היום טענו באו"ם ובצרפת כי גבאגבו עצמו ממשיך להסתגר בבונקר שבמעון הנשיאות עם בני משפחתו ומנסה לנהל משא ומתן על תנאי כניעתו. שר החוץ של צרפת אמר כי הדרישה היא שגבאגבו יוותר על השליטה במדינה בכתב ויכיר באופן רשמי ביריבו אלסאן אואטרה. עם זאת טרם ידוע מה הם תנאי הכניעה אותם הציע גבאגבו.

כוחות הנאמנים לאואטרה הטילו היום מצור על המעון הנשיאותי בזמן שגבאגבו ניסה להשיג ויתורים של הרגע האחרון בתנאי הכניעה, כך סיפר מקור דיפלומטי צרפתי. בתוך כך דחק אואטארה בתומכיו ללכוד את גבאגבו בחיים.

מורדים בגבאגבו בדרך לעיר אבידג'אן. תצלום: אי-פי

דובר כוח האו"ם בחוף השנהב אמר היום כי "נראה כי אנו מתקרבים לסוף הלחימה. דיברנו עם עוזריו הקרובים של גבאגבו, חלקם כבר ערקו, חלקם מוכנים להפסיק להילחם. הוא לבד עכשיו בבונקר עם תומכים ומשפחה. אז האם הוא הולך להפסיד? יש סימנים שכן".

לדבריו, האו"ם קיבל היום שיחות טלפון משלושה גנרלים בכירים של גבאגבו שאמרו כי הם מתכוונים להורות לאנשיהם להפסיק להילחם. "הם ביקשו מאיתנו לקחת מהחיילים כלי נשק ותחמושת ולספק להם הגנה", סיפר.

אתמול, הצליחו כוחות התומכים באלסאן אואטרה, להיכנס לעיר אבידג'אן, ארבעה חודשים אחרי הבחירות, כחלק ממתקפה שמטרתה להשתלט על העיר הגדולה ביותר במדינה ובירתה הכלכלית. במקביל, מסוקי האו"ם פתחו באש לעבר בסיס של תומכי הנשיא המכהן.

חייל נאמן לאואטרה. תצלום: אי-פי

אלן לובוניון, אחד מיועציו של אואטרה, אישר כי אתמול אחרי הצהריים החלה מתקפה כללית של כוחותיו, השולטים כבר ב-80% מהמדינה, על אבידג'אן. גבאגבו מתבצר בעיר, וכוחותיו כבר הדפו מתקפות על ארמונו בסוף השבוע.

משקיפים בינלאומיים וממשלות בעולם תומכים בתוצאות שפורסמו על ידי ועדת הבחירות המרכזית של חוף השנהב, ולפיהן אואטרה ניצח בבחירות לנשיאות שנערכו בנובמבר. ואולם, גבאגבו סירב לפרוש אחרי עשר שנים בשלטון, והתבצר בארמון הנשיאות. אואטרה ניצל את התמיכה הבינלאומית בו כדי להצר את צעדיו של גבאגבו בזירה הדיפלומטית והכלכלית. לאחר שסיבוב המאמצים הדיפלומטיים האחרון נכשל, כוחותיו של אואטרה פתחו בשבוע שעבר במתקפה. הם כבשו את הבירה האדמיניסטרטיבית וערים נוספות ולאחר מכן יצאו לכיוון אבידג'אן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ