קלינטון: קדאפי יודע מה הוא צריך לעשות - לעזוב את לוב

שליט לוב מועמר קדאפי שלח לנשיא ארה"ב ברק אובמה מכתב בבקשה להפסקת תקיפות נאט"ו, בזמן שכוחותיו המשיכו בהפגזות במיסרתה

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

שליט לוב מועמר קדאפי שלח לנשיא ארה"ב ברק אובמה מכתב ובו ביקש להפסיק את הפעולה הצבאית של נאט"ו בארצו - זאת בשעה שכוחות הנאמנים לו המשיכו בלחימה ובהפגזות של מורדים בעיר מיסרתה.

מורדים בלוב, היום. תצלום: רויטרס

דובר הבית הלבן ג'יי קרני מסר היום כי "אנו יכולים לאשר שיש מכתב, אבל בוודאי לא הראשון", אמר. "באשר להפסקת האש, כפי שהנשיא הבהיר כשהוא הודיע על החלטותו לפני מספר שבועות, הנשיא הציג את התנאים להפסקת אש בבירור. מעשים, לא מילים, זה מה שקובע: הפסקת האלימות, נסיגה מהערים והעמדות המאיימות של כוחות קדאפי. והמילים של קדאפי שונות מהמעשים". גם שרת החוץ הילרי קלינטון התייחסה לנושא ואמרה כי "קדאפי יודע מה הוא צריך לעשות - לוותר על השלטון ולעזוב את לוב".

היום המשיכו כוחות נאמנים לקדאפי להפגיז את כוחות המורדים המוקפים במיסרתה. כוחות קדאפי כבשו את כל מערב לוב ומיסרתה נותרה מבודדת בשטח שבשליטתם. במקביל היום כוחות המורדים ניסו לכבוש את עיר הנפט ברגה בצפון מערב המדינה.

"הלחימה התנהלה בשלוש חזיתות היום, הנמל במזרח, מרכז העיר, סביב רחוב טריפולי ובמערב העיר. אש מרגמות, טנקים ותותחים נחתה על האזורים הללו", מסר דובר של המורדים בשיחת טלפון לרויטרס, שהתקיימה על רקע קולות פיצוצים. במקביל דווח כי גם המזון בעיר הולך ואוזל.

דובר המורדים סיפר שכוחות האוויר של נאט"ו פגעו מוקדם יותר בכוחות קדאפי בדרום העיר. אולם הוא התלונן כי התקיפות לא מספקות, ויש צורך בפגיעה שיטתית בכלי הרכב המשוריינים של קדאפי.

המורדים מוחים על מה שהם תופסים כצמצום של הפעולות האוויריות מאז שנאט"ו תפסה פיקוד על המבצע האווירי בלוב. "אני שואל את הקהילה הבינלאומית, שעדיין מבולבלת וחוששת להפציץ את כוחות קדאפי כיאות, האין הוא האיום המרכזי על האזרחים".

האוכל במיסרתה הולך ואוזל. תצלום: רויטרס

בעוד המורדים הלובים דרשו הגברת קצב ההפצצות של נאט"ו רוסיה הזהירה את הברית הצפון אטלנטית לבל תחמש את המורדים. "זה יביא לביטול החלטת האו"ם, אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב. "החלטת האו"ם לא התירה התערבות במלחמת האזרחים", הוסיף.

בכירים בממשל קדאפי דחו את הטענות על פגיעה באזרחים במיסרתה וטענו כי הם נלחמים בכנופיות הקשורות לאל קאעדה. אולם המורדים מצידם טוענים כי מדובר בשקרים וכי הם אזרחים פשוטים שנאלצו לצאת למלחמה במשטר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ