בחוף השנהב מיישם האו"ם מדיניות חדשה

פיקוד כוחות השלום הורה לכוח בחוף השנהב לתקוף בסיסי צבא הנאמנים לשליט מקומי, בשל דיווחים על הרג של מאות אזרחים

הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק

באו"ם התגבשה באחרונה תפישה חדשה, המבכרת התערבות ישירה ותוקפנית של כוחות הארגון כדי לבלום שפיכות דמים. ההוראה שניתנה על ידי האו"ם להתערב באופן צבאי ובהיקף גדול, יושמה לראשונה בפועל בהתקפה שביצע השבוע כוח האו"ם המוצב בחוף השנהב נגד כוחות צבאיים הנאמנים לנשיא לורן גבאגבו, המסרב לפרוש מתפקידו.

מה שהניע את פיקוד כוחות השלום להורות לכוח בחוף השנהב לחרוג מייפוי הכוח המקובל של תפקידו כמפקח על סידורי שלום ולתקוף בסיסי צבא הנאמנים לשליט מקומי, הוא הדיווחים על הרג של מאות אזרחים בידי נאמני גבאגבו.

לפי ניו יורק טיימס, ההתערבות הצבאית הישירה של כוח השלום של האו"ם בחוף השנהב "מסמנת שינוי ומפנה בגישת הארגון שבאופן מסורתי נמנע מהתערבות כוחנית בענייניהן של ארצות חברות". העתון מצטט דיפלומטים ופרשנים, שהסבירו שההתקפה שכוח השלום ביצע בחוף השנהב מבטאת "נכונות חדשה של האו"ם לנקוט צעדים אמיצים ונועזים במטרה להציל חיים".

המפקד העליון של כוחות השלום אלן לה-רוי הגדיר שלשום את ההחלטה לתקוף את בסיסי הצבא בחוף השנהב כ"החלטה מוסרית ופקודה חוקית". בכירים בצמרת הארגון העולמי ודיפלומטים טענו כי ההחלטה להפעיל את כוח השלום של האו"ם בחוף השנהב הושפעה מהשינוי היסודי בתחום ההתערבות בעניינים הפנימיים של מדינות חברות בארגון.

המפנה המעצים את תפקודם של כוחות השלום במקרים שסכסוכים מקומיים גורמים להרג אזרחים, הוא תוצאת הצטברות ארוכה של מקרי שפיכות דמים והרג המוני באוכלוסייה אזרחית שהתחוללו בעבר באזורים שונים בעולם ובמיוחד באפריקה. מקרים אלה גרמו לאובדן חייהם של אלפי אזרחים בעוד האו"ם והקהילה הבינלאומית משקיפים מהצד, ואינם נוקפים אצבע לבלימת ההרג.

המקרה הבולט הצרוב ככתם שחור בכרוניקה של האו"ם, הוא הטבח של 8,000 גברים וילדים מוסלמים ביולי 1995 בסרברניצה בבוסניה, בידי כוחות של צבא יוגוסלביה לשעבר. הרג האזרחים בוצע בעת שכוח שלום גדול של האו"ם, שרובו היה חיילים הולנדים, היה פרוש סמוך לסרברניצה ונוכח בעת שאזרחים הועברו לשטח שבו בוצע הטבח.

בעת השמדת העם שבוצעה ברואנדה לא היה בתחומי המדינה כוח שלום של האו"ם. ואולם, הארגון העולמי והמעצמות לא עשו דבר והתעלמו מרצח ההמונים ברואנדה. לעומת זאת, כוח או"ם גדול בקונגו לא התערב כלל למניעת מעשי הרג המוניים שבוצעו במדינה. חיילים מכוח השלום בקונגו אף הואשמו בביצוע מעשי אונס במאות נשים.

ב-2005 אישרה מועצת הביטחון החלטה המסמיכה את הארגון העולמי להתערב במטרה לבלום השמדת עם.

ואולם, ההחלטה להתערב בענייני המדינות באה לידי ביטוי רק באחרונה, בהחלטת מועצת הביטחון שאישרה הפעלת כוח צבאי לאכיפת אזור האסור לטיסה בלוב. "האו"ם כמו הוותיקן, משנה דעתו בתהליך אטי", סיכם אתמול דיפלומט בניו יורק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ