סקר במצרים: רוצים לשמור על היחסים עם ישראל

מסקר שנערך עבור האו"ם, עולה כי מרבית המצרים נרתעים מכינונה של מפלגה איסלאמית ומעוניינים לשמר את מדיניות החוץ

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

רוב המצרים מעוניינים לשמר ולקדם את השלום עם ישראל, כך עולה מסקר שנערך במצרים עבור האו"ם, ומפורסם היום (חמישי) ב"וול סטריט ג'ורנל".

הסקר נערך על ידי המכון הבינלאומי לשלום, היושב באו"ם, עבור צוות חשיבה של האו"ם. הסקר הקיף 615 נשאלים, שנבחרו באופן אקראי מכל רחבי מצרים, וענו על השאלות טלפונית.

התוצאות סותרות את ההערכות הפסימיות במערב בדבר עתידה הפוליטי של מצרים. מרבית הנשאלים ענו כי הם אינם חפצים בשינוי דרמטי במדיניות החוץ של הממשלה המצרית החדשה, ובכלל זה ישראל. "שמירה וקידום השלום עם ישראל מושך יותר את העם המצרי מאשר לפגוע בקשרים", נכתב במסקנות הסקר.

נתון מעניין נוסף העולה מהסקר הוא כי מזכ"ל הליגה הערבית ומי ששימש בעבר כשר החוץ המצרי, עמר מוסא, הוא אחד המתמודדים המובילים במירוץ לנשיאות במדינה. מוסא עומד כיום בראש המפלגה הליברלית ופד. עוד עולה מהסקר, כי מפלגת האחים המוסלמים מדורגת במקום השני.

מהסקר עולה כי העם המצרי אינו מקדם בברכה, כפי שסברו עד כה הפרשנים, מפלגה איסלאמית. בעוד 38% מהנשאלים אמרו שהם בעד האחים המוסלמים, קרוב ל-50% טענו כי יצביעו למפלגתו של מוסא.

80% מהנשאלים אמרו כי יצביעו עבור מוסא בבחירות לנשיאות, בעוד רק 10% הודיעו כי הם תומכים במנהיג האחים המוסלמים, מוחמד באדי. יש לציין כי האחים המוסלמים הודיעו כי אין בכוונתם להציג מועמד מטעמם לבחירות לנשיאות, שטרם נקבע מועד לקיומם.

מוחמד אל-בראדעי - מי שעמד בראש הוועדה לאנרגיה אטומית ונחשב אחד המועמדים המוכרים ביותר במערב, זוכה בתמיכה של 2% בלבד. גם ואיל רונים, המנהל הבכיר לשעבר בגוגל שהיה אחד ממובילי ההפיכה במצרים, זוכה לתמיכה של 2% בלבד. "עמאר מוסא מסתמן כמתמודד המוביל במירוץ לנשיאות", נכתב בדו"ח, "אולם התחרות תגבר ככל שהקמפיין יתקדם ומועד הבחירות יתקרב".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ