חבר של צ'אווס ובת הנשיא הכלוא במרוץ לנשיאות פרו

מערכת הבחירות סוערת והקרב צמוד: גם לשני המועמדים האחרים - נשיא לשעבר הנשוי לישראלית וכלכלן יהודי - סיכוי לעלות לסיבוב השני בהצבעה מחרתיים

הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה פפירבלט
כתב "" באמריקה הלטינית

בשבועות האחרונים מתנהלת בפרו מערכת בחירות מרתקת, סוערת, מרובת השמצות אישיות על אודות שימוש בסמים, אלכוהוליזם ושחיתות - ועם נדנדת מועמדים שעלו וירדו בסקרים. כעת, בקצה המרוץ, רגע לפני ההצבעה ביום ראשון, עבר להוביל את הרשימה איש השמאל אולנטה מוסס אומאלה, הנתמך על ידי נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס.

אומאלה, בן 48, בנו של אייזק אומאלה - מראשי "המולדת האדומה", המפלגה הקומוניסטית הפרואנית בזמנו - הוא קצין צבא לשעבר אשר היה מעורב לפני כעשר שנים בניסיון מרידה כושל נגד הנשיא אלברטו פוג'ימורי, וחטיפת הגנרל הממונה עליו, אחרי שהנשיא זייף את הבחירות כדי להיבחר בפעם השלישית. מאוחר יותר זכה לחנינה מהקונגרס, שאפשרה לו כניסה לחיים פוליטיים. ב-2006 הפסיד בהפרש קטן לנשיא המכהן אלן גרסיה, והדבר הבולט באותה מערכת בחירות היה התמיכה הגלויה שלה זכה מנשיא ונצואלה צ'אווס - אשר ראה בו "נשיא אח" לעתיד.

במערכה הנוכחית הוא מנסה לטשטש עד כמה שאפשר את הקשר עם צ'אווס. בנאומיו הוא מבטיח כי אם ייבחר לא ישנה את החוקה על מנת לאפשר לו לכהן כהונות נוספות, וכי ישמור על עצמאות הבנק המרכזי ועל כלכלה חופשית. אולם יריביו טוענים כי המצע הרשמי שלו מדבר על הגברת הפיקוח הממשלתי על סקטורים שונים במדינה, כי אם ייבחר, הקשר עם צ'אווס יצא מן הארון שאליו הוא הוכנס זמנית, וכי בחירתו תעצור את ההשקעות הזרות במדינה ותבריח חברות בינלאומיות מפרו.

על פי הסקרים, אחרי אומאלה, המוביל עם כ-28% מהקולות, נמצאת חברת הקונגרס קייקו פוג'ימורי, עם 21% תמיכה. קייקו היא בתו של הנשיא לשעבר אלברטו פוג'ימורי (1990-2000), המרצה כיום עונש מאסר של 25 שנה על פשעי מלחמה בעת כהונתו, ובין השאר מתן הוראות למיליציות החמושות שתמכו בו לפתוח באש על אזרחים ולהרוג עשרות מהם, בהם נשים וילדים. קייקו, בת 36, הצהירה כי אחד הדברים הראשונים שתעשה אם וכאשר תהיה לנשיאה הוא העברת חוק למתן חנינה לאביה. כבר יש לה ניסיון נשיאותי מסוים. כאשר היתה בת 19, גירש אביה את אמה מארמון הנשיאות ומינה אותה רשמית לגברת הראשונה של המדינה.

כאשר הוא מתייחס לבחירה בין שני המועמדים המובילים האלה, אומאלה ופוג'ימורי, אמר לפני ימים מספר הסופר הפרואני מריו וארגס יוסה, זוכה פרס נובל האחרון לספרות שהתמודד בעצמו בבחירות נשיאות בעבר: "זה כמו לתת לאדם את האפשרות לבחור לעצמו בין מחלת סרטן לאיידס".

שלישית במרוץ אחרי קייקו עם 18% של תמיכה, מופיעה דמות מוכרת בזירה הבינלאומית - הנשיא לשעבר אלחנדרו טולדו. האינדיאני הראשון באמריקה הלטינית שהיה לנשיא (ב-2001), בן למשפחה ענייה עם 16 אחים ואחיות, אשר בנה את עצמו, רכש השכלה, עשה קריירה ככלכלן בבנק העולמי ונשא לאשה את הישראלית לשעבר אליאן קארפ. במערכת הבחירות הנוכחית, שאליה נכנס מאוחר יחסית, הוביל אותה בתחילה אך נסוג בהמשך, מסייע לצדו הישראלי אבי דנון.

בסיבוב הבחירות הראשון, מחרתיים, שום מועמד לא צפוי לזכות ביותר מ-50% מהקולות ולהיבחר לנשיא. שני המתמודדים אשר יצברו את מרב הקולות יעלו לסיבוב שני - בעוד חודשיים - ופרשנים פוליטיים בלימה מציינים כי מי שמסוגל להפתיע ולהיות אחד מהם, בין השאר בגלל הפיצול הרב בהצבעה, הוא מועמד המרכז-ימין המיליונר פדרו פבלו קוצ'ינסקי, שר האוצר לשעבר של הנשיא טולדו, אשר כרגע נותנים גם לו הסקרים 18% תמיכה. קוצ'ינסקי, בן 71, הנחשב לכלכלן מבריק, החל גם הוא את הקריירה שלו בבנק העולמי וטיפס עד לתפקיד ראש אגף התכנון, ומאוחר יותר היה יו"ר משותף של הבנק האמריקאי "פירסט בוסטון אינטרנשיונל". הוא בנו של מקס הנס קוצ'ינסקי, רופא יהודי יליד ברלין אשר נמלט ב-1936 מגרמניה הנאצית והשתקע בפרו. מצד אמו, בת למשפחת מהגרים משווייץ, הוא בן דודו של במאי הקולנוע ז'אן-לוק גודאר. אם כל זה אין בו די לתסריט משפחתי מרתק דיו - הרי שרעייתו לשעבר ואם שניים מילדיו היא ג'יין קייסי, בתו של ויליאם קייסי, מי שהיה ראש הסי-איי-אי בשנות ה-80, בתקופה שבה היתה מעורבת סוכנות הביון האמריקאית במימון, אימון וחימוש של ארגוני גרילה ימניים ברחבי אמריקה הלטינית, ויש המאשימים אותה בארגון יותר מהפיכה צבאית אחת ביבשת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ