אסמה אסד, כבר לא הפנים היפות של העולם הערבי

עד לפני זמן לא רב, דעת הקהל העולמית היתה מאוהבת באשתו של נשיא סוריה; אולם בצל הדיכוי האלים של המחאה במדינה, כתבה ב"ווג" שתיארה אותה "פרח במדבר" עוררה זעם בסוריה ובעולם

גרדיאן
אסתר אדלי, קתרין מארש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
אסתר אדלי, קתרין מארש

דמשק. במגזין פארי מאץ' נכתב שהיא "נושאת האור בארץ מלאה אפלה", ב"אל" הצרפתי כינו אותה "האשה האלגנטית ביותר בפוליטיקה העולמית". אפילו הצהובון הלונדוני סאן גילה צורך להתפייט ולכתוב על "הבריטית הסקסית המשיבה את סוריה מהכפור".

ואולם, כאשר פרסם ווג האמריקאי פרופיל זוהר של אסמה אסד בחודש שעבר, וקרא לה "ורד במדבר... זוהרת, צעירה ומאוד שיק", נראה כי סבלנות העולם לשירי ההלל החנפניים לגברת הראשונה של סוריה, ילידת בריטניה, מתחילה לפקוע. הבנקאית לשעבר בת ה-35, שגדלה באקטון שבמערב לונדון, נשואה זה יותר מעשור לנשיא סוריה, בשאר אסד, ונולדו להם שלושה ילדים. לדברי ווג, היא "הגברת הראשונה הרעננה והמרתקת ביותר מכולן", המשלבת את תשוקתה לנעלי כריסטיאן לובוטן עם המשימה "לבנות מגדלור של תרבות וחילוניות באזור שהוא חבית אבק שריפה".

חודשיים אחרי שהחל "האביב הערבי", נשמעות בסוריה קריאות מתגברות לערוך רפורמות במשטר הרודנות העריצה, שנתקלו בדיכוי אכזרי של המשטרה. מבקרי המשטר הסורי מתקשים לתת לתיאורים המחמיאים לעבור בלא תגובה.

"זאת הכתבה הפוגענית ביותר שווג פרסם אי פעם", נכתב בתגובה באתר העיתון, אחת מיני רבות המביעות דעה דומה. "היא הצטרפה למשפחה שאחראית לרודנות אכזרית ועריצה. היא מייצגת את כל הדברים המנוגדים למה שהכתבת מהללת בה".

משקיפים ציינו כי 97% מהקולות, שהעלו את אסד לכס הנשיאות אחרי מות אביו, "הפתיעו" פחות את גברת אסד מאשר את כתבת ווג, שכן בעלה היה המועמד היחיד, והוא מכהן כנשיא של אחד המשטרים האכזריים ביותר בעולם. "שאלתם את עצמכם מה היה נכתב בכתבת פרופיל על מרי אנטואנט אילו ווג היה מתפרסם ב-1788?" שאל אחד המגיבים. "הנה קיבלתם תשובה".

גם בעיני מעריצים וגם בעיני מבקרים, אסמה אסד היא דמות מסקרנת. היא בתו של קרדיולוג ודיפלומט סורי לשעבר, שהתיישב בלונדון, וגדלה כמוסלמית חילונית. בבית דיברו ערבית, אבל היא למדה בבית ספר השייך לכנסייה האנגליקנית במערב לונדון, חברותיה לכיתה קראו לה אמה. את חטיבת הביניים והתיכון עשתה בבית ספר הפרטי לבנות Queen's College במרלבון לונדון ואת לימודיה הגבוהים ב-King's College בלונדון, שם למדה מדעי מחשב. אחר כך עשתה קריירה קצרת ימים בתחום הבנקאות בבנק ג'יי-פי מורגן בלונדון ובניו יורק.

אביה, פוואז אל-אחרס, היה חבר מרכזי בקהילת המהגרים הסורים בבריטניה, שגם ייסד את החברה הבריטית-סורית. ילדיו, ובהם אסמה, ביקרו בסוריה לעתים קרובות, וחאפז אל-אסד, ששלט 30 שנה במדינה, היה חבר המשפחה. היא ובשאר, המבוגר ממנה בעשר שנים, התחילו לצאת כשהיתה בתחילת שנות ה-20 לחייה. פרק החיזורים נעשה בחשאיות מוחלטת, ואיש מעמיתיה לעבודה בבנק, התקשורת הסורית, וכמובן הציבור, לא ידעו דבר על מערכת היחסים ביניהם, עד לחתונתם שהתקיימה בטקס פרטי בדצמבר 2000.

יופייה וזוהרה המאופק, בדומה לאלו של הנסיכה דיאנה, שהסורים משווים אותה אליה, מסייעים לה מאוד. הנשיא, מנתח עיניים בעברו, ואשתו המקסימה עוררו תקוות גדולות לעידן חדש של רפורמות פוליטיות. בשווקים של דמשק וחאלב עמדו למכירה כרזות ומגנטים עם תמונותיהם של הנשיא, הגברת הראשונה וילדיהם, והם נחשבו למזכרת פופולרית.

בינתיים חלפו יותר מעשר שנים מאז עלה אסד הבן לשלטון, והתקוות האלה נגוזו. עשרות מפגינים למען הדמוקרטיה נהרגו בשבועות האחרונים בפעולות הדיכוי האלימות שננקטו נגד מתנגדי המשטר. אף שהנשיא אסד הציע ויתורים מוגבלים, בניסיון להדוף את גל התסיסה השוטף את העולם הערבי, הוא מסרב לבטל את משטר החירום השנוא, שמאפשר את הדיכוי של העם הסורי זה יותר מ-50 שנה, וטען שההפגנות הן תוצאה של מזימה מטעם גורמי חוץ. יש המאשימים את הצבא, שראשיו שייכים לדור הישן של אביו, בהתנגדות ליישום הרפורמות. היו גם שמועות לא מבוססות כי אסמה אסד שקלה לחזור ללונדון כביטוי לתסכולה.

אחרים ספקניים יותר. "מה בדיוק מונע את הרפורמות, אם הם כל כך מחויבים להן?", שואלת סומאיה גאנושי, פרשנית לענייני המזרח התיכון מאוניברסיטת לונדון. "תלו בו תקוות רבות כל כך לרפורמה כשהתמנה לנשיא. העם נתן לו הזדמנות ועוד הזדמנות, ושום דבר לא קרה".

צעירות רבות, בעיקר באליטה העירונית, עדיין מעריצות את הגברת הראשונה. "היא עושה הרבה מעשים טובים", אומרת נור, פקידה בת 32 מדמשק, ומצביעה על פועלה של הגברת הראשונה למען מודעות לסביבה, עזרה לבעלי מוגבלויות ולצעירים. עם זאת, בעיני הפעילות והמפגינות, גברת אסד איבדה את החן שלה. "היא אשתו של רודן. אני לא מבינה איך אפשר לומר על מישהי שנשואה לו שהיא דוגלת ברפורמות", אמרה אחת מהן.

"מעניין מה דעתה על המשבר", שואלת אשה אחת שביקשה להישאר בעילום שם. "קרוב לוודאי שהיא רוצה שילדיה יגדלו במדינה חופשית ודמוקרטית, ושיעמדו לרשותם ההזדמנויות שהיו לה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ