העובדים בפוקושימה פונו לאחר רעידת אדמה נוספת ביפאן

מאות שוטרים החלו לחפש אחר נעדרים באזור שפונה סמוך לכורים

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

טוקיו. רעידת אדמה חזקה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר זעזעה אתמול את צפון-מזרח יפאן. אזהרת צונאמי פורסמה לאזור החוף, שנחרב בחודש שעבר מהרעש האדיר ומהצונאמי שהתחולל אחריו. ואולם, זמן קצר אחר כך, האזהרה בוטלה. הרשויות ביפאן הודיעו שרמת הקרינה בכורים שניזוקו בפוקושימה לא השתנתה בגלל רעידת האדמה.

עובדי התחנה, העושים מאמצים להשתלט על הנעשה בכורים, פונו מיד לאחר שהתחולל הרעש. חלקים נרחבים בצפון המדינה, שהתשתיות שלהם נפגעו קשות מהרעש ומהצונאמי של 11 במארס, נותרו ללא חשמל בשל הרעש הנוכחי, שהיה האחרון בסדרת רעשי הלוואי שפקדו את האזור מאז הרעש הקטלני. בכמה מקומות אף התפוצצו צינורות מים.

עובדים בפוקושימה החלו אתמול להחדיר חנקן לכור מספר 1, כדי לצמצם את הסכנה של פיצוץ עקב הצטברות גז מימן. גורמים רשמיים אומרים כי הצעד ננקט כמשנה זהירות, ולא משום שצפוי פיצוץ בקרוב. זאת הפעם הראשונה שמחדירים חנקן לאחד הכורים, וייתכן שהצעד ייעשה גם בכורים 2 ו-3. בחלק מהכורים אירעו בימים שלאחר הרעש והצונאמי פיצוצים שפגעו במבנים חיצוניים מסביבם.

הצעד ננקט בהמלצת הוועדה לפיקוח גרעיני בארה"ב, לפי הערכה סודית שהעבירה בשבוע שעבר. שלשום הודיעה הוועדה כי קרוב לוודאי שקיימת דליפה מבעד למאטם של כור 2 אל תחתית המבנה. מההערכה משתמע כי הנזק שנגרם לכור 2 חמור מכפי שסברו קודם.

עם זאת הדגישה הסוכנות כי ההערכה שלה מבוססת על השערה, ועל מדידות של רמות גבוהות של קרינה שנמצאו בו על ידי החברה המפעילה את הכור.

מאות שוטרים החלו אתמול לחפש אחר נעדרים באזור שפונה מסביב לתחנת הכוח הגרעינית שנפגעה, במקביל למאמצי צוותים בתחנה להחדיר חנקן לתוך מאטם של אחד הכורים בה. כ-240 שוטרים מטוקיו ו-100 ממחוז פוקושימה, לבושים בחליפות מגן, יצאו לחפש גופות באזור שפונה בטווח של כ-20 קילומטרים מסביב לתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה. בשבוע שעבר ערכו חיילים יפאנים ואמריקאים חיפושים נרחבים אחר נעדרים, אולם הם נמנעו מחיפושים באזור שפונה, עקב סכנת קרינה. לדברי המשטרה, כ-12,600 בני אדם נהרגו מהרעש והצונאמי שהתרחשו ב-11 במארס. יותר מ-14,700 עדיין נעדרים, בהם 4,200 באזור שפונה סביב תחנת הכוח בפוקושימה.

בתוך כך גובר אצל שכנותיה של יפאן החשש מפני זיהום רדיואקטיבי. חומרים רדיואקטיביים התגלו באוויר ב-22 מחוזות בסין, אך הם אינם בכמות המסכנת את בריאות האנשים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ