חודש אחרי, טוקיו עדיין רועדת

החיים בבירת יפאן וברחבי המדינה אינם חוזרים למסלולם; המחסור באספקת החשמל ובמוצרי יסוד עדיין חמור, והעתיד נראה מעורפל

ענת פרנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענת פרנס

טוקיו. והנה הבית מתחיל לרעוד שוב, והרעידה הולכת ומתחזקת ואני יוצאת מהר החוצה. אתמול, חודש בדיוק מאז הרעידה הגדולה, ושוב פוקדת את צפון מזרח יפאן, בדיוק באותם האזורים שכה ניזוקו, רעידת אדמה חזקה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר.

אני יוצאת אל הרחוב והרעידה נמשכת. שכנים נוספים יוצאים, אחד מהם נושא תינוק על הידיים. אנחנו מסתכלים שוב על עמודי החשמל שרועדים ומחכים שזה יסתיים, מה לכל הרוחות קורה כאן? כבר חודש עבר והאדמה עדיין רועדת. אחרי שהמצב נרגע אני חוזרת הביתה ומשאירה את הדלת פתוחה. חבר יפאני מתקשר לשאול אם אני בסדר, ומתקבל גם דואר אלקטרוני מהמורה ליפאנית שפגשתי רק לפני כמה שעות.

בינתיים בטלוויזיה יש שוב התרעות צונאמי בדיוק באותם האזורים שנפגעו מהגלים ההרסניים. הודעת ארגעה מגיעה מחברת החשמל של טוקיו שמפעילה את הכורים בפוקושימה. בהודעה נמסר שלא נגרם נזק נוסף לכורים בעקבות הרעש האחרון, נקווה שאכן זה נכון.

שלשום חזרתי לעבודה: עוזרת הוראה בבית ספר תיכון שנמצא באחד מפרברי טוקיו. שנת הלימודים החדשה נפתחה כמו בכל אביב השבוע. הנסיעה ברכבת היתה לכאורה שגרתית, אולם היה בה משהו שונה: קרונות הרכבת היו מוחשכים. מבעד לחלונות הרכבת כבר אפשר לראות את פריחת הדובדבן המרהיבה, והשנה פוקד את המדינה אביב אמיתי. הטמפרטורות עלו ולא יורד גשם שגורם לתפרחת העדינה לנשור. ואולם, השנה למזג האוויר הנוח יש חשיבות רבה נוספת. איש לא רוצה כאן גשם, כשמצב הכורים בפוקושימה ממשיך להיות לא יציב וחוסר הידיעה מרחף מעל ראשי כולם.

ניתן לדמות את חוויית הנסיעה ברכבת למצב במדינה. על פניו, משדרת טוקיו עסקים כרגיל, אולם אין זו אותה טוקיו שלפני ה-11 במארס. חודש עבר מאז רעידת האדמה העצומה שטלטלה את צפון מזרח הונשו, האי המרכזי של יפאן. מצב האזור הצפוני שהיה לנפגע העיקרי ברעידה עדיין חמור ביותר, ולפי דיווחים שונים נראה שאם ממשלת יפאן לא תזדרז להעביר גיבוי לאזורים הפגועים המצב רק ילך ויחמיר. במקביל, מצב הכורים עדיין אינו ברור, ונראה שייקח עוד זמן רב עד שיצליחו לייצב את מצבם הרעוע.

התחושה הכללית היא של חוסר ודאות, בלבול ומבוכה. בין לבין עדיין נמשכות רעידות משנה. הן אמנם קטנות, אבל כבר חודש שהאדמה רועדת. בזמן כתיבת שורות אלה שוב רעשה הדירה הקטנה שלי לכמה שניות ספורות. והנה הכתובית הכל כך מוכרת מרצדת על מסך הטלוויזיה, 11:40: רעידת אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר פקדה שוב את האזור.

שגרירות ישראל בטוקיו היתה אחת מן השגרירויות הבודדות שלא העתיקה את מקומה לאוסקה או לערים אחרות לאחר רעידת האדמה. השגריר ניסים בן שיטרית, הקונסול יעקב רחמים ועובדים נוספים נשארו בשגרירות בטוקיו וניסו לעבוד כרגיל. אולי זו הסיבה שהמשלחת הישראלית שהגיעה לפני כמה שבועות הייתה המשלחת היחידה שקיבלה אישור מיוחד מהיפאנים להקים בית חולים שדה ולהעניק שירותים רפואיים.

לפי רחמים, המשלחת התמקמה בעיירה קטנה בצפון מזרח המדינה, והקימה בית חולים שדה. במקביל היא שלחה צוותים שיצאו אל השטח והגיעו לאזורים שטרם הגיעה אליהם עזרה מהרשויות. בואה של המשלחת הרפואית מישראל סוקר בהרחבה בכל רשתות התקשורת ובעיתונים, ולדברי רחמים היפאנים רוחשים הערכה גדולה לעזרה שהגיעה מישראל. המשלחת תעזוב ביום שני ותחזור לישראל.

הצונאמי שטף וסחף עמו את כל מה שנקרה בדרכו: בתי מגורים, בתי ספר, חנויות, מפעלים וגם מרפאות קטנות ובתי חולים שניזוקו או נמחקו כליל. עשרות אלפי בני אדם שאיבדו את בתיהם שוהים זה חודש ימים במרכזי הפינוי הגדולים. ואולם, המצב התברואתי במקומות אלה הולך ומידרדר. הטמפרטורות עתה מתחילות לעלות בהדרגה וקיים חשש מפני התפרצות של מחלות וזיהומים. כמו כן, חלק גדול מהחוסים במקלטים הם אנשים מבוגרים אשר מצבם הבריאותי גם לפני הרעידה לא היה טוב. רובם נשארו ללא התרופות שאותן הם צריכים ליטול בכל יום, וללא מרשמים שאבדו עם כל תכולת ביתם. לפני כמה ימים שודרה כתבת טלוויזיה על רופא ממינאמיסנריקו, עיירה שניזוקה קשות ברעידת האדמה. הרופא איבד את ביתו ומשפחתו בצונאמי, אולם כל עיסוקו מאז אותו יום הוא להתרוצץ ממרכז פינוי אחד למשנהו כדי לאתר מטופלים שלו ולנסות ולהקל במעט את כאבם.

עוברים סוציאליים ואנשי שירותי בריאות הנפש מתרוצצים גם הם יום ולילה במקלטי הענק כדי לאתר בני אדם שנמצאים במצב נפשי קשה. אשה אחת בת 73 הצליחה להימלט מביתה לפני שגל הצונאמי הגדול שטף אותו. ואולם, שעה שהאשה הצליחה להימלט בכוחות עצמה, חזר אחד מבניה לבית בניסיון לחלץ את אמו. מאז נעלמו עקבותיו, אמו אינה מצליחה לישון בלילות ורגשי האשמה רק מחמירים את מצבה הבריאותי.

מאות סיפורים קורעי לב כאלה מתחילים למלא אט אט את דפי העיתונים ותוכניות הטלוויזיה. האסון הוא אדיר ממדים, ובכל הזמן הזה הכורים בפוקושימה ממשיכים לגרום בעיות חדשות. רק אתמול יצאה חברת החשמל של טוקיו, המתפעלת את הכורים, בהודעה מרגיעה שהצליחה סוף סוף לתקן את מקור הדליפה לים ובכך לעצור את המים הספוגים בקרינה מלהמשיך ולזהם את מי האוקיינוס. באזורים שונים של טוקיו נמשכות הפסקות החשמל היזומות, במקומות רבים עובדים עם תאורת חירום, המדרגות הנעות במרכזי הקניות מושבתות ושלטי הניאון ומסכי הטלוויזיה הענקיים מוחשכים. בחנויות המכולת והסופרמרקטים נתלו שלטים המבקשים מהלקוחות לא לקנות יותר משני בקבוקי מים לאדם אחד, כדי שיישאר מספיק לכל המבקש לקנות.

מאז רעידת האדמה אזלה בחנויות אספקת הנטו, מאכל בסיסי של יפאנים רבים המרכיב את ארוחת הבוקר המסורתית, פולי סויה שעברו התססה ונחשבים למאכל בריא ומזין. במשך כמה שבועות אי אפשר היה למצוא נטו בחנויות, ורק בשבוע האחרון ישנם מקומות ששבו למכרו. במקומות אלה הופיעה אותה בקשה: חבילה אחת לכל קונה.

המצב כרגע הוא בעיקר מעיק, נראה שאף אחד לא יכול לאמוד בבירור את הנזקים או האיומים שעדיין טמונים במצב המתמשך. מזכיר הממשלה אדנו ממשיך להופיע במסיבות עיתונאים יומיות, וכך גם ראש הוודעה לאנרגיה אטומית. ואולם, עדיין נראה שאין להם תשובות ברורות למצב. חודש אחרי הרעידה מתקשים תושבי טוקיו וכל צפון מזרח יפאן לחזור לשגרה. העתיד כרגע נראה מעורפל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ