צבי בראל

גוברים במצרים הקולות שקוראים לצבא לזרז את הליכי המעבר לשלטון אזרחי, להעמיד את מובארק ובני משפחתו לדין ולסלק את השגריר הישראלי. לראשונה התגודדו כ-2,000 מפגינים מול בניין השגרירות הישראלית בקהיר, ודרשו לנתק את היחסים עם ישראל בגלל ההתקפה הישראלית בעזה. הפגנות אלה נאסרו בתקופת הנשיא מובארק ונראה עתה כי המועצה הצבאית העליונה שמנהלת את ענייני המדינה אינה מתכוונת להתעמת עם מפגינים שמביעים את כעסם על מדיניות ישראל.

מנגד, הצבא אינו מוכן עוד להשלים עם המשך ההפגנות בכיכר א-תחריר או בערים אחרות, ושלשום פתחו חיילים באש לעבר מפגינים והרגו שניים מהם. דיווחים ממצרים מספרים על כך שכוחות מצבא מצרים התנפלו על אוהלי המפגינים שהוצבו בכיכר, והכו מפגינים שהתגודדו ברחובות ולטענת הצבא הפרו את כללי העוצר הלילי שמוטל על העיר. זוהי הפעם הראשונה שבה מתערב הצבא בכוח רב וגורם להרוגים בקרב המפגינים, שראו עד כה בצבא גורם מסייע למהפכה. פעילים ב"קואליצית צעירי המהפכה", גוף לא רשמי שמאגד את נציגי תנועות המחאה, הביעו את חששם מפני קרע בין הצבא להנהגת המהפכה, במיוחד משום שפעילות הצבא נגד המפגינים לא נעשתה בהתייעצות עמם.

קואליציית הצעירים דורשת להקים ועדת חקירה, אולם אתמול נשמעו גם קולות שדרשו את התפטרות שר ההגנה טנטאווי, העומד בראש המועצה הצבאית העליונה, הן בשל התקרית הקטלנית והן משום שלטענתם הוא מעכב את העמדתו לדין של מובארק ומשפחתו. במקביל, החלו גם אינטלקטואלים ופוליטיקאים מצרים לדרוש את העברת השלטון לידי הנהגה אזרחית ולהניח לממשלה הזמנית שמינה הצבא לפעול בסמכויות מלאות, ולא לשמש רק מוציאה לפועל של פקודות הצבא.

פיזור ההפגנות הקשוח עלול לסמן את סיום ירח הדבש בין הצבא למפגינים. מעתה, יהיה על המפגינים להחליט אם להמשיך ולשמור על היחסים טובים עם הצבא כ"נכס אסטרטגי", או להפנות את כוחם נגד המשטר הצבאי שעלול להתברר כיריב בלתי עביר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ