רחוב סומסום נגד הקיצונים בפקיסטאן

ארה"ב מממנת גרסה פקיסטאנית של תוכנית הילדים המיתולוגית

גרדיאן
סעיד שאה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
סעיד שאה

בלי עוגיפלצת, בלי קיפי, ללא אריק ובנץ. ובכל זאת, ילדי פקיסטאן יתחילו בקרוב ליהנות מהתוכנית שמיליונים במערב נהנים ממנה במשך יותר מארבעה עשורים: רחוב סומסום.

גרסה פקיסטאנית של תוכנית הילדים האמריקאית תעלה בסתיו הקרוב בטלוויזיה הפקיסטאנית בעלות של 20 מיליון דולר. התוכנית, המכוונת בעיקר לקהל הילדים העניים החיים מחוץ לערים הגדולות, תשודר בטלוויזיה הממלכתית, PTV. יוזמיה מתכננים לשדר יותר ממאה פרקים בארבע עונות שילוו בתוכנית רדיו. לצורך הפרויקט נקנו כלי רכב מסחריים שיעברו באזורים מבודדים ויקרינו את התוכנית, כך שהיא תוכל להגיע גם לכפרים הנידחים ביותר.

בפרקים שיוקרנו עבר רחוב סומסום מרחובותיה של ניו יורק לכפר עליז בפקיסטאן, ובו בתי תה מסורתיים ודוכני חטיפים פקיסטאניים הנקראים דחבה. בכפר גם בתים מפוארים עם מרפסות מעוטרות, לצד בתים פשוטים יותר. בגרסה הפקיסטאנית יהיו גם 78 פרקים באורדו ו-56 פרקים בשפות רשמיות אחרות.

כוכבת הסדרה היא ראני, בובה בדמות ילדה בת שש, בת לחקלאים כפריים, לבושה במדי בית ספר כחולים ופרחים בשיערה. כותבי הסדרה מקווים שסקרנותה ושאלותיה של ראני על העולם הסובב אותה יהוו דוגמה לילדי המדינה.

לתקציב הסדרה אחראית "יו-אס אייד", מחלקה כלכלית של ממשלת ארה"ב שנועדה לסייע לילדי פקיסטאן ללמוד מלים בסיסיות בשיטת הלימוד המהנה של רחוב סומסום. מערכת החינוך של פקיסטאן נחשבת לגרועה במיוחד, ומגרעותיה הן סיבה מרכזית לנשירת תלמידים מבתי הספר ודחיקתם לאיסלאם הקיצוני ולאבטלה.

בתוכנית יהיה דמויות חזקות של ילדות ונשים, והיא תישא מסר של סובלנות ושוויון בין המינים. לא תהיה בה תעמולה סמויה בעד ארה"ב או ביקורת חריפה נגד האיסלאמים השמרנים. ממשל אובמה השליש את הסיוע האזרחי לפקיסטאן למיליארד דולרים וחצי בשנה. עם זאת, נראה שהכסף לא חולל שינוי מידי. רחוב סומסום הפקיסטאני עשוי להפוך לפרויקט הסיוע האמריקאי הבולט ביותר בפקיסטאן בשנים האחרונות.

מתכנני רחוב סומסום הפקיסטאני מקווים להגיע לשלושה מיליון ילדים ברחבי המדינה. "הרעיון הוא להכין את הילד ולהראות לו את הדרך להשכלה, כמו גם לגרום להורים להבין שהילד חייב לקבל חינוך", אומרת פייזה פירזדה, מנהל הפרויקט בפקיסטאן. "מדובר בעניין רציני: חינוכם של ילדי פקיסטאן נמצא בתקופה גורלית מאוד".

לדברי מנהל מחלקת החינוך הפקיסטאנית של "יו-אס אייד", לארי דולן, "חינוך ילדים מגיל מוקדם מעלה את סיכויי ההצלחה שלהם בבית הספר באופן משמעותי ומעודד אותם לסובלנות. הפרויקט חשוב בהרבה מסתם תוכנית טלוויזיה. הוא שאפתני בהרבה מעוד סדרה של רחוב סומסום".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ