קדאפי מחזיר את לואיס פארקאן למרכז הבמה בארה"ב

מנהיג השחורים הקיצוני והשנוי במחלוקת נשא נאום בעד שליט לוב

ניו יורק טיימס
דייוויד לפסקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
דייוויד לפסקה

ניו יורק טיימס

המנהיג הקיצוני של תנועת אומת האיסלאם, לואיס פארקאן נדחק בשנים האחרונות לשולי החדשות. נאום שבו הגן בלהט על שליט לוב, מועמר קדאפי, החזיר אותו לכותרות הראשיות. בנאום חוצב להבות שנשא בסוף החודש שעבר במסגד בשיקגו, התייחס פארקאן לעשרות שנות הידידות עם שליט לוב ולמיליונים שקדאפי הלווה במשך השנים לתנועתו. "איזה מין אח הייתי, לו הפניתי עורף לאדם זה שנהג כפי שנהג בי, והייתי מסרב לצאת להגנתו", אמר פארקאן לקול תשואות מאות התומכים שהתקבצו במסגד.

פארקאן, בן 77, נשמע כן במאמציו להתגייס למען המנהיג הלובי השרוי במצוקה. ואולם, על רקע הצניחה במספר תומכיו ובהתעניינות הציבורית בתנועה שהוא מנהיג, ייתכן שפארקאן משתמש בעימות הלובי כדי לחזור לתודעת הציבור בארה"ב.

מספר החברים בתנועת אומת האיסלאם הצטמצם ביותר ממחצית מאז מנתה ב-1995, שנת השיא, כמאה אלף חברים. בשנה זו גם הצליח פראקאן לכנס כמיליון בני אדם לצעדה שארגן בוושינגטון, רובם שחורים.

ואולם מאז, הקריאות שהשמיע בעשור האחרון לתשלום פיצויים בגין העבדות ונגד מלחמת עיראק ונשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש, נפלו לרוב על אוזניים ערלות. בעולם של אחרי התקפות 11 בספטמבר, העדיפו כלי התקשורת האמריקאיים להתעלם מתנועתו ולהתמקד בארגונים מוסלמיים אחרים, שבראשם עמדו מהגרים.

דומה שארגונו של פארקאן, שלקה ב-2007 בסרטן הערמונית, איבד בשנים האחרונות מכוח משיכתו באוכלוסיית האמריקאים השחורים המתעניינים באיסלאם. מרביתם נוטים להצטרף לכתות מסורתיות שבראשם מהגרים מארצות ערב, או מדרום אסיה. על פי ממצאי סקר שפרסם מכון גאלופ ב-2010, כ-35% משישה-שבעה מיליוני המוסלמים בארה"ב, הם אפרו-אמריקאים.

מאז ומתמיד היתה מטרתו של פארקאן "שחרור השחורים", צמד מלים המשקפות גם את החזון הפאן-אפריקאי של קדאפי. אומת האיסלאם מזדהה עם שליט לוב זה עשרות שנים, מאז קיבלה ממנו ב-1972, הלוואה של שלושה מיליון דולרים, שנועדה לממן את הסבתה של כנסייה נוצרית אורתודוקסית למסגד בשיקגו, המשמש מטה נוכחי של התנועה.

ההתקוממות נגד קדאפי העניקה לפארקאן הזדמנות להחזיר את האג'נדה שלו למרכז הדיון הציבורי. בזמן הנאום, שבו הגן על קדאפי, פארקאן הביע תקווה שאנשי התנועה יזכו "למדינה או טריטוריה" משלהם. הנאום סיפק תזכורת לכריזמה ולכוח המשיכה של פארקאן. עם זאת, השאלה המעסיקה את הארגון היא אם פארקאן גיבש תוכניות מתאימות ליורשים אפשריים. פארקאן קבע שלאחר מותו השליטה הרשמית בארגון תעבור למועצת מנהיגים, אולם אין בהם אף אחד הניחן במנהיגות הכריזמטית של פארקאן וקודמיו.

לואיס פארקאן

יליד ניו יורק, בן 77 מנהיג תנועת אומת האיסלאם, הטוענת כי הלבנים פועלים באופן שיטתי לדיכוי השחורים ? אמר ש"הציונים שולטים בקונגרס", והאשים את היהודים בפגיעה בכהונת הנשיא אובמה ? ב-2007 לקה בסרטן הערמונית

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ