סערה בצרפת עם כניסת "חוק הבורקה" לתוקפו

החוק שיזם הנשיא ניקולא סרקוזי אוסר לכסות את הפנים במקומות ציבוריים. מבקרי הנשיא טוענים כי החוק נועד לקנות את קולם של תומכים מהימין הקיצוני

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

פאריס. החוק המכונה בצרפת "חוק הבורקה", האוסר ללבוש במקומות ציבוריים ברחבי צרפת רעלה המכסה את הפנים נכנס היום לתוקפו. משמעות החוק, שיזם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, היא שכל מי שיכסה את פניו בציבור עלול לקבל קנס של 150 אירו. מי שיכריח אדם אחר לחבוש רעלה מלאה המסווה את העיניים (בורקה) או רעלה המכסה את הפנים ומשאירה רק את העיניים גלויות (ניקאב) עלול לשלם קנס של 30 אלף אירו ולהישלח לשנה מאסר. במקרה של אילוץ קטינה לחבוש כיסוי ראש מלא, עלול האחראי לשלם קנס של 60 אלף אירו ולרצות שנתיים בבית הסוהר. בששת החודשים הראשונים של כניסת החוק לתוקפו לא יוטלו עונשים, והשוטרים יסתפקו רק באזהרות.

יוצאים מהכלל הם אופנוענים החובשים קסדה, משקפיים או כובעים גדולים, וכל מי שחובש מסכות בעת קרנבל או פסטיבלים המוניים. למעשה, אף על פי שאינו מנוסח כך, החוק נוגע לנשים מוסלמיות המכסות את פניהן בציבור, כמו רחובות או פארקים, חנויות או מסעדות. לפי ההערכות, מדובר היום בכ-2,000 נשים ברחבי צרפת. גם נשים זרות הבאות למדינה כתיירות או נשות עסקים, למשל מסעודיה וממדינות המפרץ, אינן רשאיות לחבוש כיסוי ראש מלא.

עם זאת, לשון החוק מתייחסת לשני המינים, כך שגבר החובש מסיכת סקי במסעדה עלול לקבל קנס דומה. כיסויי הראש, בורקה וניקאב, מותרים ללבישה בבתים פרטיים, בחדר בבית מלון, בחברות פרטיות, במכוניות פרטיות ובמסגדים. החיג'אב (מטפחת המכסה את השיער ואת הצוואר אך לא את הפנים), והצ'אדור (גלימה המכסה את השיער ואת הגוף אך לא את הפנים) אינם אסורים על פי החוק החדש.

לפי החוק, המשטרה אינה יכולה להסיר את כיסוי הפנים מאף אחת או לאלצה להסיר את הכיסוי. עם זאת, השוטרים רשאים לזמן את לובשות הרעלה לתחנת המשטרה הקרובה ולהחזיקן שם ארבע שעות. אם האשה ממשיכה לסרב להסיר את הכיסוי, היא תובא לפני השופט והוא רשאי, חוץ מלהטיל קנס על האשה, לאלצה לעבור קורס באזרחות.

הצעת החוק, שלא במפתיע, היתה שנויה במחלוקת. מתנגדיה טוענים שהיא מכתימה את האיסלאם, ואתמול הפגינו עשרות מהם נגד החוק. עם זאת, נראה כי רוב הציבור הצרפתי תומך בטיעוניו של סרקוזי וראש ממשלתו, פרנסואה פיון, שהגנו על האיסור בטענה שהוא שומר על רוחה של הרפובליקה. "הרפובליקה הצרפתית מתבטאת בראש גלוי", מכריזה אחת הכרזות המקדמת את החוק.

לפי סקר שהתפרסם באחרונה, תומכים כ-82% מהצרפתים בחוק, ואילו 17% מתנגדים לו. הסקר מצא גם כי גם בגרמניה, בריטניה וספרד יש רוב גדול התומך בחקיקה דומה. חוק דומה קיים בבלגיה ואיסור על חבישת כיסוי ראש נאכף גם באיטליה. הצעות חוק דומות נידונות בדנמרק, ספרד ושוודיה.

במקביל, מפלגתו של סרקוזי, UMP, תפתח מחר בדיון על השפעת האיסלאם על צרפת. במדינה כארבעה מיליון מוסלמים, ומבקריו של הנשיא טוענים כי הדיון והחוק נגד הרעלות הוא ניסיון לקנות את קולם של תומכים מהימין הקיצוני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ