ג'וליאן אסאנג': אתר ויקיליקס אחראי יותר מרוב הממשלות בעולם

בהופעה ציבורית ראשונה מאז נעצר בדצמבר, טען מייסד אתר ההדלפות שבכוונתו לתבוע את הגרדיאן, שאנשיו טענו כי הוא אחראי לסיכון חייהם של סוכנים ומרגלים

אסתר אדלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר אדלי

גרדיאן

ויקיליקס מתנהל בשקיפות ובאחריות רבות יותר מממשלות שנבחרו באופן דמוקרטי, משום שהוא מקבל תרומות מהציבור, כך טען בסוף השבוע ג'וליאן אסאנג', בהופעתו הציבורית הרשמית הראשונה מאז שנעצר בדצמבר, לאחר שהואשם באונס ותקיפה מינית בשוודיה.

בתשובה לשאלות שנשאל בדיון ציבורי על השקיפות בארגון שלו, אמר אסאנג' לקהל שמנה כ-700 בני אדם, רבים מהם תומכיו: "אנחנו נתמכים ישירות על ידכם על בסיס שבועי. אתם מצביעים באמצעות הארנקים שלכם מדי שבוע, אם אתם מאמינים שהעבודה שלנו ראויה או לא. אם אתם מאמינים שאנחנו טועים, אתם לא תומכים בנו. אם אתם מאמינים שאתם זקוקים להגנה שהעבודה שלנו מספקת לכם, אתם דואגים שנהיה חזקים. לדעתי, הפידבק הדינמי הזה ישיר ומיידי יותר מזה שניתן לממשלה שנבחרת אחת לארבע שנים, אחרי שהיא מקבלת כסף מחברות גדולות".

אסאנג', שהגיש ערעור נגד ההחלטה להסגירו לשוודיה, שם הוא אמור להתמודד עם האשמות בתקיפה מינית, אמר לקהל שגדש את האולם כי חשיפות מהסוג שעושה ויקיליקס חיוניות לדמוקרטיה, משום ש"הדרך היחידה שבה אנחנו יכולים לדעת אם מידע נשמר בסוד בצורה לגיטימית היא כשהוא נחשף".

הוא ציין את הדוגמאות של מלחמת וייטנאם ו"האסון של מלחמת עיראק", ואמר שאילו אנשים היו מעזים לדבר מוקדם יותר ולחשוף סודות על שתי המלחמות, אפשר היה למנוע "מרחצי דמים" כהגדרתו.

בדיון השתתף גם הפרשן הפוליטי דגלאס מוריי, שקרא תיגר על אסאנג' בנוגע למקורות המימון של האתר שלו והקשרים שלו עם מכחיש השואה ישראל שמיר, שעבד עם האתר. מוריי שאל את אסאנג' "מה מעניק לך זכות להחליט אילו דברים יתפרסמו ואילו לא? ממשלות נבחרות. אתה, מר אסאנג', לא נבחרת".

מוריי גם תקף את אסאנג' בנוגע לספר מאת דייוויד לי ולוק הארדינג, עיתונאים של העיתון הבריטי הגרדיאן, שציטטו את אסאנג', ולפיהם אמר כי אילו מודיעים או סוכנים חשאיים היו נהרגים בעקבות פרסום ההדלפות, "זה היה מגיע להם". בתגובה טען אסאנג' שהאתר שלו "נמצא בתהליך הגשת תביעה נגד הגרדיאן" בגין הציטוט, ושאל את מוריי אם הוא מעוניין "להצטרף לרשימה" של ארגונים שנגדם הוא מגיש תביעה.

מהגרדיאן נמסר כי העיתון לא קיבל אף הודעה על תביעה מצד ויקיליקס או מצד עורכי הדין שלו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ