האוצרות הסודיים של היפאנים נסחפו עם הצונאמי

יפאנים קשישים רבים מעדיפים לשמור את הכסף בכספות בבית, ולא בבנק. כעת, המשטרה מנסה לאתר את בעליהן של מאות כספות; מיליונים ציינו בדקת דומיה חודש לרעידת האדמה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ברחבי יפאן ציינו היום חודש לרעידת האדמה הקשה שפקדה את המדינה וגלי הצונאמי שהיכו בעקבותיה בדקת דומייה שהתקיימה בדקה בה היכה הרעש בצפון-מזרח המדינה. בתוך כך דווח כי השלטונות הורו על הרחבת אזור הפינוי מסביב לכורים הגרעיניים הפגועים בפוקושימה. עוד דווח בשעות הבוקר המאוחרות כי רעידת אדמה נוספת, בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר, היכתה שוב באזור שנפגע קשות לפני חודש.

צילומים: אי-פי, רויטרס

הכספות נסחפו, הבעלים לא ידועים

החניון של תחנת המשטרה בעיר אופונאטו ריק ממכוניות. במקומן אפשר למצוא במבנה המוארך מאות כספות מוכות ומעוקמות, שנסחפו מבתים ומבתי עסק בצונאמי שהיכה בדיוק לפני חודש באזור. מדובר בבעיה ייחודית למדינה שבה רבים, בעיקר הקשישים, עדיין שומרים על כספם בביתם. על פי אחת ההערכות, 350 מיליארד ין נשמרים בכספות ואינם משמשים למסחר. יש אפילו מונח ביפאנית לכסף השמור בבית: טנסו יוקין - חסכונות מלתחה.

כך שהניקוי המאסיווי של מאות קילומטרים בחוף הצפון מזרחי ההרוס של יפאן, כרוך גם בהפרדה של הזבל מחפצי הערך. כשפועלים ותושבים מחטטים בהריסות הם נתקלים ביותר ויותר כספות.

חודש אחרי שהצונאמי הרס חלקים מאופונאטו וערים קרובות, המשטרה, שממילא כורעת תחת העומס, צריכה להתמודד עם הטיפול בהון האבוד של התושבים ומנסה לאתר את בעליהן של הכספות.

כספות שנמצאו לאחר הצונאמי. תצלום: אי-פי

"בהתחלה שמנו את כל הכספות בתחנה אבל פשוט היו יותר מדי אז נאלצנו להעביר אותן", אומר נוריושי גוטו, האחראי על המחלקה הכלכלית במשטרת אופונאטו. גוטו סיפר שעד כה נאספו מאות כספות.

הטיפול בכספות הוא קשה דיו, אבל הוא הופך לכמעט בלתי אפשרי כשמדובר בערימות של שטרות שנמצאו במעטפות, תיקים לא מסומנים, קופסאות וריהוט.

יאסואו קימורה בן ה-67 מחשיב את עצמו כבן מזל. הצונאמי שטף את ביתו באונגאווה, כ-75 ק"מ מדרום לאופונאטו, והוא נמלט עם החולצה שלגופו ועם אביו בן ה-90. אבל כספו עדיין בבנק. המצב של רבים מחבריו הרבה יותר גרוע.

קימורה, עובד בנק בגמלאות, "השקעתי זמן רב בקריירה בניסיון לשכנע אותם להשקיע כסף בבנק", אמר. "הם תמיד חשבו שבטוח יותר לשים אותו בבית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ