ונצואלה: שיעורי בית בחשבון, בספרות ובירי

יגנו על המהפכה הסוציאליסטית: נשיא ונצואלה החליט שגם תלמידי כיתה ה' יתאמנו בנשק

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס, שחושש מניסיונות להפילו מהשלטון, החליט לתגבר את כוחות המיליציה שלו בסטודנטים ובתלמידי בית ספר, החל מאלו שלומדים בכיתה ה'. בהודעה שפורסמה בסוף השבוע האחרון בבירה קראקאס - ושעוררה תגובות זעם בקרב האופוזיציה וארגוני זכויות האדם - נאמר כי ילדי ונצואלה ילמדו לאחוז בנשק. זאת כדי שביום פקודה יוכלו להצטרף בהמוניהם להגנת המהפכה הסוציאליסטית של מנהיגם, הנשיא הוגו צ'אווס. הרשויות במדינה אינן מתכוונות לבזבז זמן וכבר בימים הקרובים יבואו מדריכים לכל בתי הספר היסודיים בוונצואלה, על מנת להתחיל בהדרכת הכיתות, בנים ובנות, בהפעלת נשק וירי אל המטרה.

הכוונה היא להכשיר את כל הילדים במסגרות החינוך השונות: החל מכיתה ה' של בית הספר היסודי. את התלמידים לא ידריכו אנשי צבא, כי אם חברים במיליציות האזרחיות העממיות שהוקמו באחרונה בהוראת הנשיא צ'אווס. המיליציות צוידו בנשק ובתחמושת, ותפקידן יהיה לצאת לקרב במקרה של ניסיון לקעקע את השלטון, מבפנים או מבחוץ. "רבים מאוד האויבים המאיימים עלינו ודורשים את רעתנו", אמר המנהיג כאשר חתם לפני כחודשיים על הצו להקמת המיליציות. בהמשך דבריו רמז כי הוא מתכוון בעיקר לארה"ב - ולמזימות שנרקמות נגדו בוושינגטון, לכאורה - ו"למשתפי פעולה שלהם בתוך ונצואלה".

הרעיון החינוכי החדש של צ'אווס, הוא להכשיר את התלמידים במדינה מכיתה ה' ועד לסטודנטים באוניברסיטאות השונות. כך לדבריו, "העם כולו יתארגן לקחת חלק בהגנה על הריבונות שלנו". לצורך המהלכים האחרונים האלה, השתמש הנשיא בסמכויות המיוחדות אשר העניק לו הפרלמנט הקודם, בו היה למפלגת השלטון רוב מוחלט.

את השינויים הגדולים ביותר, באמצעות הסמכויות המיוחדות, עשה צ'אווס ב"חוק הצבא הלאומי" שנותן לו לגיטימציה לעשות ככל העולה על רוחו בכוחות המזוינים. לדברי המשפטן הוונצואלייני מרקוס בסטידס, "כבר אי אפשר להכיר את החוק הזה מרוב שינויים". בכירים בצבא אמרו באחרונה בגלוי, בתקשורת, כי אם בבחירות הבאות לנשיאות ב-2012, הנשיא צ'אווס לא ייבחר שוב, הרי שהצבא לא יאפשר חילופי שלטון "מדאגה לגורל המדינה".

משקיפים בוונצואלה מציינים, כי בעתיד הקרוב הכוח המאוחד של ילדי בית הספר, הסטודנטים באוניברסיטאות וחברי המיליציות העממיות, יקיף בסך הכל למעלה מ-1.2 מיליון אוחזים בנשק, אשר יעמדו הכן לקריאתו של המנהיג, לעומת כ-70 אלף חיילי הצבא הסדיר של ונצואלה. הגנרל גוסטבו גונסאלס לופס, אחד הבכירים במשרד הביטחון, מסר כי בסך הכל יוקמו בסופו של התהליך 1217 גדודים של אזרחים חמושים, 60 מהם ימוקמו בבירה קארקאס.

"הסיוט של צ'אווס הוא שתהיה התקוממות נגדו בסגנון המרד נגד ידידו הקולונל קדאפי", אומרים גורמים באופוזיציה בוונצואלה. רוסיו סן מיגל, שעומדת בראש אחד מארגוני זכויות האדם במדינה, אומרת: "זה מפלצתי להביא נשק לבתי הספר ולהכשיר ילדים-חיילים לשירות הממשלה. זהו חזון פשיסטי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ