התייר חוסני מובארק מתבקש לצאת מסיני

התובע הכללי במצרים טוען שמובארק הסתיר נכסים בשווי 700 מיליארד דולרים, וזימן אותו לחקירה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

כמה מיליארדים יש למשפחת מובארק? 700 מיליארד כפי שטוען הוושינגטון פוסט? 70 מיליארד כפי שטוענים עיתונאים מצרים? ואולי אין לו כלום, כפי שמובארק טען אתמול בהקלטה ששודרה בכלי התקשורת הערביים. "איני מחזיק חשבונות מחוץ למצרים", אמר מובארק, שדחה מכל וכל את ההאשמות נגדו. את האשמות אלה מבקש עכשיו לברר התובע הכללי, עבד אל-מג'יד מחמוד, שזימן את מובארק ושני בניו, גמאל ועלאא לחקירה. מובארק שמוחזק במעצר בית עם שני בניו בשארם א-שייח, הודיע שהוא מוכן להיחקר בכל עת, לשתף פעולה עם חוקריו ולענות על כל השאלות. אולם אף על פי שזימון לחקירה יצא כבר ממשרד התובע הכללי, החקירה טרם החלה משום שמובארק ובניו מסרבים לבוא לקהיר מחשש לחייהם. לחשש זה שותף משרד הפנים המצרי שהציע לחקור את בני המשפחה בשארם-א-שייח או במקום סודי אחר.

הדרישה לחקור את מובארק אינה רק עניין משפטי, היא נוגעת לחשש מפני הכוונה של חלק מהמפגינים בקהיר לצאת במסע לעבר סיני כדי לאתר את מובארק ולהביאו לדין. מפגינים אלה, שנאספו בכיכר א-תחריר בסוף השבוע והתכתשו לראשונה עם הצבא, החליפו את הסיסמה "העם רוצה לסלק את המשטר" בסיסמה "העם רוצה לשפוט את מובארק". הדרישה לשפוט ולהתחשבן עם המשטר הישן אינה חדשה, והמועצה הצבאית העליונה שמנהלת את ענייני המדינה כבר הורתה על חקירה והעמדה לדין של בכירים במפלגת השלטון. כך למשל נעצר ראש הממשלה הקודם אחמד נזיף ל-15 ימים, ואיש העסקים והמנהל האדמיניסטרטיבי של מפלגת השלטון אחמד עז עומד כעת לדין. ואולם, עד כה נמנעה המועצה מלדרוש את העמדתו לדין של מובארק. נראה כי האירועים הקשים בסוף השבוע והחשש מפני קרע בין הצבא ל"קואליציית צעירי המהפכה" גרמה לזירוז ההליכים.

במקביל, כמה כלי תקשורת מצריים דיווחו שמשלחת רופאים ירדנית ביקרה אצל מובארק בהוראת עבדאללה, מלך ירדן, והמליצה לו לנסוע בהקדם לגרמניה לקבלת טיפול רפואי. ואולם, בינתים נראה כי המועצה הצבאית לא תתיר את יציאתו מהמדינה, כדי לא לעורר חשד שמדובר בהברחת מובארק מחוץ למדינה. לפי דיווחים אחרים, מובארק ומשפחתו שרויים בסכסוך פנימי חריף, שעה ששני הבנים גמאל ועלאא אינם מדברים האחד עם השני ומובארק אינו מדבר עם שניהם. מי שבכל זאת ממשיך לתמוך במובארק הם דווקא ראשי השבטים הבדווים שמתגוררים בקרבת משכנו, שהבהירו שלא יאפשרו את המסע ללכידת מובארק, שכן "על פי מנהגינו מובארק הוא אורח ולא נתיר לפגוע בו", כפי שהסביר אחד מראשי השבטים. ואולם, נראה שראשי השבטים מודאגים יותר מהנזק הכלכלי שפשיטה כזאת תעשה לתיירות בסיני, שהחלה להשתקם בהדרגתיות אחרי המהפכה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ