סוריה: נאמני אסד פתחו באש לעבר קהל בעיר בניאס

יותר ממאה נהרגו עד כה בסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עמאן (רויטרס). המהומות בסוריה אינן פוסקות. נאמניו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ירו אתמול על קבוצת בני אדם שאבטחו מסגד בעיר החוף בניאס. לפי דיווחים שונים נהרגו ארבעה בני אדם וחמישה נפצעו.

רופא שהיה במקום וטיפל בפצועים סיפר כי המאבטחים שמרו על מסגד סוני בתפילת הבוקר. לדבריו, כמה אנשי מיליציה התומכים באסד ירו במאבטחים ממכונית נוסעת.

יום קודם לכן, הגיעו טנקים של צבא סוריה למחוז בניאס הצפוני, והחלו לדכא את ההפגנות שהתפשטו ברחבי המדינה. עד כה, יותר ממאה בני אדם נהרגו מאז פרוץ ההפגנות בסוריה שפרצו לפני כארבעה שבועות. ההתקפה על המסגד אירעה אחרי שביום שישי התקיימה בבניאס הפגנה שבה השתתפו כאלפיים בני אדם. המפגינים קראו "העם רוצה להדיח את המשטר", ולא הסתפק בקריאה לרפורמות.

עד ראייה אחר אמר כי "המשטר מנסה להראות שהסכסוך הוא סוני-עלאווי, אבל תושביה הסונים של בניאס יודעים שרק מיעוט של בריונים עדיין משתף עמו פעולה". תושבי העיר סיפרו כי הטנקים חונים ליד מזקקת הנפט של בניאס, אחת משתיים הפועלות בסוריה. המזקקה נמצאת ליד הרובע העלאווי קוסור, הסמוך לבית החולים המרכזי בעיר.

במקביל נמשכו ההפגנות גם בערים אחרות בסוריה. בעיר דרעא הרסו מפגינים פסל של חברי משפחתו של אסד, והציתו בניין השייך למפלגת הבעת'. במחוז חומס, צפונית לדמשק, נראו אוטובוסים מלאים באנשי ביטחון. בדרעא, סיפרו שלשום עדי ראייה כי כוחות הביטחון ירו אש חיה לעבר אלפי אבלים בעיר, שהשתתפו בהלוויית מפגינים שנהרגו בשישי והתגודדו ליד מסגד עמרי בכיכר הישנה של העיר.

בתימן, יום לאחר הפגנות ענק נגד המשטר בצנעא הבירה ובערים אחרות במדינה, נהרג אתמול מפגין מירי כוחות הביטחון של תימן. במקביל, פרסם הבי-בי-סי תוכנית שגובשה בידי מדינות ערב, ולפיה נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח יתפטר ויעביר את השלטון לסגנו, בתמורה לערבויות לביטחונו ולביטחון משפחתו.

התוכנית לסיום התסיסה הגוברת בתימן, שבה סאלח מחזיק בשלטון כבר שלושה עשורים, כוללת הקמת ממשלה זמנית שתפקח על בחירות. הממשלה הזמנית שתוקם תכלול את "כל הזרמים באומה התימנית". מדינות ערב יתווכו, יגבשו את הפרטים ובסופו של דבר יטיסו את המנהיגים לריאד, בירת סעודיה, לחתום על הסכם.

ואולם לא ברור מה עמדתו של סאלח בעניין התוכנית. עקרונית, הוא הסכים להתפטר, ועם זאת הצהיר פעמים רבות כי אינו יכול לנטוש את עמו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ