נשיא חוף השנהב לורן גבאגבו נעצר

לאחר ימים של לחימה, כוחות משוריינים של צבא צרפת פרצו את הדלתות למתחם המגורים בו הסתגר גבאגבו והסגירו אותו לידי המורדים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיא חוף השנהב לורן גבאגבו, שהפסיד בבחירות אך סירב לפנות את מקומו, נעצר היום (שני) לאחר ימים של לחימה עזה. כוחותיו של אלסאן אואטרה, שלפי הקהילה הבינלאומית הוא שניצח בבחירות שנערכו בנובמבר, עצרו את גבאגבו, לאחר שכוחות משוריינים של צבא צרפת פרצו את הדלתות למתחם המגורים בו הסתגר. אפוסי במבה, הדוברת של אואטרה, אישרה את דבר מעצרו של גבאגבו.

עד ראייה במלון גולף, המקום ממנו הנשיא הנבחר אואטרה מתנהל, סיפר כי ראה את גבאגבו, אשתו ובנו מוכנסים למלון. הסכסוך בשאלת מי ניצח בבחירות בנובמבר האחרון הביאו את חוף השנהב למלחמת אזרחים ולפחות 1,500 בני אדם נהרגו מאז פרוץ המהומות במדינה.

כניעתו של גבאגבו היום התאפשרה בשל כניסת כוחות של צבא צרפת לחוף השנהב. אואטרה התחנן במשך חודשים בפני הקהילה הבינלאומית להתערב בנעשה בחוף השנהב ולסלק את גבאגבו בכוח, בטענה שהוא לא יסכים לצאת בכל דרך אחרת. למרות שהובס בבחירות, גבאגבו שלט על צבא חוף השנהב במשך חודשים ארוכים והוא השתמש שוב ושוב בנשק הכבד שברשותו להפגזת אזורים שבהם תושבים הצביעו בעד יריבו.

המוניטין של אואטארה, המוכר בעולם כמנצח הרשמי של הבחירות, ספג בימים האחרונים מהלומה קשה, לאחר פרסום דו"ח של ארגון Human Rights Watch על מעשי טבח שביצעו כוחות הנאמנים לו במאות אזרחים. על פי הדו"ח, לוחמיו של הטוען לנשיאות הרגו מאות אזרחים, אנסו נשים ושרפו כפרים של אזרחים הנחשבים לתומכיו של היריב גבאגבו. בין היתר, הארגון דיווח על כך שחיילי אואטארה הוציאו להורג תומכים של גבאגבו ויצאו למסע אונס המוני של נשות המחנה היריב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ