המאבק לביטול דו"ח גולדסטון הגיע לקונגרס

בסנאט ובבית הנבחרים מקודמים הצעות חוק לביטול הדו"ח. הליגה נגד השמצה מודאגת דווקא מהחרטה של גולדסטון

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

בשני בתי הקונגרס בוושינגטון מקדמים הצעות חוק הקוראת לאו"ם לבטל את דו"ח גולדסטון על מבצע עופרת יצוקה. זאת, על רקע פרסום מאמרו של השופט הדרום אפריקאי ב"וושינגטון פוסט", שבו השמיע חרטה על חלק מהדברים שנכתבו בדו"ח.

מאמרו של גולדסטון לא הוביל עד כה לתוצאות שישראל קיוותה להן. שאר חברי הוועדה שבראשה עמד השופט לא השמיעו חרטה כלשהי לגבי נוסח הדו"ח, וגולדסטון עצמו ציין כי אין לו כוונה לפעול לביטול הדו"ח. גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר דברים ברוח זו לנשיא שמעון פרס בפגישתם בסוף השבוע.

עם זאת, חלק מהנבחרים בוושינגטון ממשיכים לעמוד לצדה של ישראל. מספר חברי קונגרס וסנאט מנסים כעת לנצל את ההזדמנות להעלות את המודעות בנוגע לבעייתיות הדו"ח. מאחורי היוזמה בסנאט עומדים הסנטורית הדמוקרטית מניו יורק קירסטן גיליבראנד והסנטור הרפובליקאי ג'יימס ריש מאיידהו. ההצעה שלהם קוראת למועצת זכויות האדם של האו"ם לבטל את הדו"ח בהתאם להערכה המחודשת של המסקנות של העומד מאחוריו, השופט גולדסטון.

קריקטורה שהופיעה בעקבות מאמרו של גולדסטון

מאחורי יוזמה דומה בבית הנבחרים, ניצבת הרפובליקאית אילאנה רוס-לטינן, המוכרת כאוהדת ישראל. היא הלכה אף רחוק יותר מחבריה בסנאט וקראה להקפיא את המימון האמריקאי לפעילות מדורי האו"ם העוסקים בדו"ח גולדסטון, וכן להתנות את הסיוע האמריקאי לאו"ם ברפורמות בארגון שיהפכו אותו ל"שקוף, יעיל ואוביקטיבי יותר".

בתוך כך, הליגה נגד השמצה טוענת כי מאמרו של גולדסטון הצליח לעורר תגובות אנטישמיות ותיאוריות קונספירציה רבות. "כפי שהדו"ח המקורי נוצל על ידי מאיירים ערבים בתור הוכחה ל'טבע המרושע של היהודים וישראל', כך ההחלטה של השופט גולדסטון לבחון מחדש את מסקנותיו גרמו לסבב חדש של קריקטורות מלאות שנאה וסטריאוטיפים בתקשורת הערבית", אמר מנהל הארגון, אברהם פוקסמן. "הם טענו שהלובי היהודי שיחק תפקיד בהפעלת לחץ על גולדסטון לשנות את דעתו, במטרה לכבס את מסקנות הדו"ח".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ