החומה הסינית של היפאנים איכזבה

תושבי העיירה טארו היו משוכנעים ששובר הגלים הענקי יגן עליהם מפני כל צונאמי. גל אחד ניפץ את האשליה הזו

ניו יורק טיימס
נורימיטסו אונישי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
נורימיטסו אונישי

אמונתם של תושבי העיירה טארו ביפאן בשובר הגלים הענקי שלה ששימש כחומה מכל צונאמי היתה כל כך איתנה, שרבים מהם רצו אליו אחרי רעידת האדמה החזקה של ה-11 במארס.

לתחושת הביטחון הזו היה בסיס. שובר הגלים הזה, שאורכו 2.5 ק"מ, היה אחד הארוכים ביותר והגבוהים ביותר במדינה וכונה "החומה הסינית הגדולה" של יפאן על ידי הממשלה והתקשורת. חלקו הפנימי חוזק על ידי חומה חיצונית ופניו היו רחבים כל כך, שתלמידי בתי ספר תיכוניים נהגו לרוץ עליו ולתושבי העיר לטייל בסביבתו. אחדים מהם אף נהנו מרכיבה על אופניים לאורכו. בשיר של חטיבת הביניים באחד מבתי הספר התיכוניים התלמידים נקראו להביט "בשובר הגלים שלנו. אתגרי הצונאמים הם אינסופיים".

ואולם, תוך דקות ספורות באותו אחר צהריים, גלי הצונאמי שברו את החלק החיצוני ולאחר מכן עברו בקלות מעל עשרת המטרים של חלקו הפנימי, סחפו את אלה שטיפסו עליו והחריבו את רוב טארו. "בעבורנו, שובר הגלים היה מקור לגאווה, נכס, משהו שבו האמנו", אמרה אייקו אראיה, בת 58, מנהלת אחד מבתי הספר היסודיים בעיירה. כמו ניצולים אחרים, היא התהלכה בסוף השבוע שעבר על החומה הפנימית והתבוננה בחורבות העיר. "הרגשנו מוגנים. לכן, תחושת האבדה גדולה אפילו עוד יותר".

החומה בטארו. תצלום: רויטרס

סופות צונאמי הן חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של מחוז סנריקו, הכולל את עיירת הדיג הזו שמספר תושביה כ-4,400. אנשים מדברים על צונאמים כמו על אויבים ש"לוקחים מפה" את התושבים. עשרות שנים הם ידעו שעליהם לרוץ למקומות גבוהים מיד לאחר רעידת אדמה, בלי להתעכב ובלי לדאוג לאף אחד אחר.

בסנריקו מצויה התשתית המפותחת ביותר בעולם נגד סופות צונאמי, כולל שוברי גלים מבטון שהופכים את הכפרים והעיירות השוכנים ליד הים למקומות מבוצרים. במרחק של כ-80 ק"מ מכאן, בעיר קמאישי, הושלם רק לפני שנתיים שובר הגלים העמוק ביותר בעולם אחרי 30 שנות עבודה בעלות של 1.5 מיליארד דולר.

הצונאמי האחרון גרם נזקים אדירים, שאולי אי אפשר לתקנם, לשובר הגלים של קמאישי ולאינספור שוברי גלים אחרים שהיו אמורים להגן על הערים והכפרים מפני צונאמים. בתוך כך, מדענים בודקים אם שוברי הגלים הפחיתו מעוצמת הצונאמי, למרות שמומחים אחדים כבר קוראים לחדול מבניה נוספת לאורך החופים בטענה שעדיף להקדיש את הכספים שייחסכו בצורה זו להדרכה ולתרגול פינויים.

יפאן מתחילה כעת במשימה האדירה של שיקום חלקים פגועים בצפון-מזרח המדינה, ועליה גם להתמודד בצורך להחליט אם לשקם את התשתית היקרה נגד הצונאמים, שרובם נבנו בתקופת הפריחה הכלכלית של המדינה.

תצלום: רויטרס

אוסאמו שימוזאווה, בכיר בעיריית קמאישי, אמר כי החלטה לא לבנות מחדש את שוברי הגלים היא למעשה "נטישת יפאן הכפרית". "אנחנו חייבים להעניק לאנשים תחושת ביטחון קבועה כדי שיבואו לגור כאן", ציין. שובר הגלים של קמאישי, שחלקים ממנו מונחים כעת שבורים על החוף, הקהו במידת-מה את עוצמת הצונאמי, בהתאם לבדיקות ראשוניות שנערכו על ידי מהנדסים אזרחיים. בעיר זו נספו 648 בני אדם ועוד 630 עדיין נעדרים.

"הנזק היה מוגבל בהשוואה למה שקרה במקומות אחרים", אמר סואיצ'י סאסאקי, בכיר במשרד הקרקעות בקמאישי. לדעתו שותפים רוב האנשים שרואיינו בעיר, שרבים מהם צפו בבניית שובר הגלים בשנים 1978-2009. "בלי שובר הגלים, סביר להניח שעוצמת הצונאמי היתה חזקה יותר", אמר טורו יאורה, בן 60, שסיפר כי המים הגיעו עד למותניו למרות שנמלט לקומה השניה בביתו. הוא ואשתו, שנלכדו בתחילה בביתם בלי חשמל, נמצאים כעת באחד המקלטים המאולתרים. בטארו צופים שמספר המתים יגיע למעל מאה. במקום להגן על תושבי העיר, שובר הגלים מילא אותם בתחושת ביטחון מזויף, אמר איסאמו האשיבה, בן 66. "אנשים עמדו על שובר הגלים והסתכלו בצונאמי", הוסיף.

העיר החלה לבנות את החומה הפנימית של שובר הגלים לאחר שצונאמי החריב אותה ב-1933, והחומה חוזקה והורחבה בשנות ה-60. אולי משום שהתושבים רגילים לחורבן כל שניים או שלושה דורות, אחדים מאלה שטיילו על שובר הגלים כבר החלו לחשוב על העתיד. ריוז'ו יאמאמוטו, בן 66, מספר שפגש אשה שמצאה חן בעיניו והוא החל לחזר אחריה. "אני אלך לבקר אותה מחר", ציין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ