צרפת של סרקוזי נלחמת בשלוש חזיתות

החיילים הצרפתים תקפו את ארמון הנשיא בחוף השנהב, בשעה שמטוסי צרפת תקפו את כוחות קדאפי, וכוחות נוספים נלחמים באפגניסטאן

ניו יורק טיימס
סטיבן ארלנגר, מארק לנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סטיבן ארלנגר, מארק לנדלר

לראשונה בתולדותיה, צרפת מוצאת את עצמה מעורבת בשלוש מלחמות בעת ובעונה אחת. החיילים הצרפתים תקפו את ארמון הנשיא בחוף השנהב בתמיכת האו"ם, בשעה שמטוסים צרפתיים תקפו את כוחות שליט לוב, מועמר קדאפי, וכוחות צרפתיים נוספים נלחמים לצד ארה"ב נגד ארגון הטליבאן באפגניסטאן.

"זוהי תופעה חדשה לחלוטין", אמר פרנסואה אייסברג, מומחה לביטחון בקרן למחקר אסטרטגי בצרפת. "הסיבות שונות, אבל אנחנו מעורבים בשלושה מאבקים מזוינים גם יחד, ועד כמה שזיכרוני מגיע, מעולם לא קרה כדבר הזה".

סרקוזי היה התומך הפעיל ביותר בפעולה צבאית נחרצת בלוב וחוף השנהב. ואולם, הוא וממשלתו הדגישו כי הם פועלים בשם האו"ם, ולא מתוך דחף קולוניאלי כלשהו. לטענתם, מטרתם היא להציל חיים.

לעומת זאת, מבקרי סרקוזי טוענים שבגלל מעמדו הרעוע בסקרים הוא פועל בקשיחות כדי לעורר רגשות פטריוטיים לקראת הבחירות בשנה הבאה. "אילו הדבר היה תלוי בסרקוזי, הוא היה מכריז מלחמה כל שבוע", העיר דידייה מתוס, חבר במפלגה הסוציאליסטית שבאופוזיציה.

ברונו טרטרה, עוד מומחה צרפתי לביטחון, סבור שהמדיניות הצרפתית בחוף השנהב לא הייתה סוגיה חשובה למצביעים. "זה המצב הרגיל באפריקה, ולדעתי הוא אינו פועל בלוב מסיבות פוליטיות פנימיות".

ברנאר קושנר, שכיהן עד נובמבר כשר החוץ בממשלת סרקוזי, גורס כי נשיא צרפת נוטה לפעול במהירות לאחר עמדתו הסבילה יחסית בזמן המחאות בתוניסיה ובמצרים. קושנר תמך במעורבות כדי למנוע הרג אזרחים כשהיה בממשלה והוא תומך בה גם כעת. "המלחמה צודקת, המטרה צודקת, גם אם היעדים אינם ברורים". לדבריו, הוא התנגד לביקורו המביש של קדאפי בפאריס ב-2007, שבו שליט לוב הביך את מארחיו ודרש להקים אוהל בפאריס.

קושנר רואה במצב הנוכחי מידה של אירוניה. "קשה לעשות שינוי של 180 מעלות, להזמין את קדאפי ואחר כך להפציץ אותו", אמר קושנר. "זה קצת משונה וקצת צרפתי, אני מוכרח לומר", הוסיף וצחק.

אבל בבית בצרפת, קוראים לנשיא זה זמן רב Sarko l'americain (סרקוזי האמריקני). קריאתו לפעולה צבאית נגד קדאפי, הכרתו במורדים בלוב ומוכנותו לחמש אותם, הציגו אותו כמנהיג שחצן, המזכיר יותר רונלד רייגן צרפתי מאשר שארל דה גול בן זמננו.

הוא גם הכשיר את הקרקע לנשיא אובמה, אבל בדרך אחרת. צרפת ששעטה קדימה, הרבה לפני כולם, איפשרה לאובמה להעלות את הטענה שלוב היא כעת דוגמה לשיתוף פעולה רב צדדי, ולא רק המדינה המוסלמית השלישית שארה"ב יצאה למלחמה נגדה בעשור האחרון. רק בקשותיהם הדחופות של המנהיגים הערבים והאירופים, וסרקוזי בראשם, הצליחו לקשור את ארה"ב המהססת אל העימות. אובמה נשמע כמעט אירופי.

הססנותו של אובמה עשויה לרמוז שאנו עומדים לפני שינוי גלובלי, וארה"ב, המותשת כלכלית וכוחותיה הצבאיים פרושים בכל העולם, לא תוכל להמשיך ולשחק את השוטר העולמי לבדה.

מפתה לומר שסרקוזי "האמריקני" פוגש את אובמה "האירופי", אבל זה לא יהיה נכון, "מדובר בנישואי נוחות", אומר דומיניק מואיזי, המייסד של המכון הצרפתי ליחסי חוץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ