2 נשים נעצרו ביום הראשון לאכיפת חוק הבורקה בצרפת

בפאריס הפגינו נשים ברעלות, באוויניון נסעה אשה ברכבת עם ניקאב - ולא נעצרה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

משטרת פאריס עצרה אתמול שתי נשים שחבשו כיסוי גוף מלא במחאה על החוק האוסר על חבישת בורקה וניקאב, שנכנס לתוקפו בצרפת. לפי החוק החדש, כל הלובשת ניקאב (כיסוי ראש עם חרך צר לעיניים) או בורקה (כיסוי ראש עם רשת על הפנים) במרחב הציבורי, עלולה להיקנס ב-150 יורו או להישלח לקורס אזרחות.

השתיים נעצרו בעת הפגנה בה השתתפו עשרות מפגינים אחרים, ושנערכה בחזית קתדרלת נוטר דאם בפאריס. הנשים הרעולות נעצרו ונלקחו מהמקום במכונית משטרתית. החוק אוסר על שוטרים להכריח נשים להוריד את כיסוי הראש ברחוב. במקום זאת, הנשים יילקחו לתחנת המשטרה הקרובה ויתבקשו להוריד את כיסוי הראש שם.

ביקורת קשה נמתחה על החוק מצד הקהילה המוסלמית בצרפת ובעולם. ראשיד נקאז, סוכן נדל"ן מוסלמי, קרא אתמול לנשים להפגין "אי ציות אזרחי" ולהמשיך לחבוש כיסויי ראש אם הן רוצות בכך. נקאז יזם את ההפגנה השקטה בחזית נוטר דאם, והודיע באתר האינטרנט שלו כי יעזור לשלם את הקנסות וכי העמיד למכירה נכס בשווי שני מיליון יורו כדי לעשות כן.

בתוך כך, באוויניון, צלם של סוכנות הידיעות רויטרס קלט בעדשתו אשה עולה לרכבת כשהיא חובשת ניקאב ללא הפרעת המשטרה. האשה, קנזה דרידר, שהפכה לסמל למאבק חובשות הרעלה ברשויות, אמרה כי "אין מדובר בהתגרות. אני פשוט מממשת את זכותי האזרחית ולא מבצעת פשע. אם המשטרה תבקש ממני תעודת זהות, אראה את התעודה בלי בעיה".

בצרפת חיים כחמישה מיליון מוסלמים, אולם רק כ-2,000 נשים נוהגות לחבוש רעלה מלאה. מוסלמים ברחבי העולם יצאו נגד החוק החדש, בטענה שהוא פוגע בחופש הדת. בצרפת עצמה, שבה ההפרדה בין דת למדינה מושרשת עמוק בחברה, היתה המחאה מוגבלת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ