שלושה מנהיגים רוצים להימלט מגורל מובארק

בבית החולים נמשכה חקירת נשיא מצרים המודח, הנאשם בגניבת כספי ציבור * בריטניה וארה"ב דוחקות בנאט"ו שלא להפסיק את הסיוע הצבאי למורדים בלוב

צבי בראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צבי בראל

שלושה מנהיגים, מועמר קדאפי, בשאר אל-אסד ועלי עבדאללה סאלח, בטוחים עדיין שיוכלו להימלט מגורלם של חוסני מובארק וזין אל-עאבדין בן עלי. כל אחד מהם החליט להגיב באלימות על ההתקוממות האזרחית, כולם מבטיחים גם רפורמות מבלי להתחייב על לוח זמנים, וכולם החליטו להתעלם גם מן הלחץ הבינלאומי או המאמץ הערבי להגיע לפשרה.

המערכה האינטנסיבית ביותר מתרחשת בלוב, שם דווח אתמול על כ-300 הרוגים בעיר מיסרתה, וחילופי אש היו גם בעיר אג'דביה שנשלטת על ידי המורדים. אולם בה בעת צמצמו כוחות נאט"ו את פעילותם נגד מטרות קרקעיות, ובכך שמטו חלק מהגיבוי הצבאי שהעניקו עד כה למורדים. אלה הצליחו בחסות ההתקפות הקודמות להתקדם מערבה, ונאלצו לסגת אחרי שהמטרייה האווירית הבינלאומית דולדלה.

בינתיים ממשיך חוסני מובארק לספק את הסיפור היומי המצרי, לאחר שהתמוטט אתמול בזמן חקירה והובהל לבית החולים בשארם א-שייח. חקירתו של מובארק וזימון שני בניו, עלאא וגמאל, לחקירה בחשד לגניבת כספי ציבור בקנה מידה אדיר והרג מפגינים, היא אחד האמצעים החשובים שנוקט השלטון החדש כדי להרגיע את הציבור, שחלקו מתחיל לחוש תסכול נוכח מה שנראה כגרירת רגליים ביישום רפורמות משטריות וכלכליות. אך בשעות הערב כבר דיווחו תחנות הטלוויזיה במצרים על התפתחויות במצבו הרפואי, על הערכות שלקה בלבו, ועל כך שחקירתו נמשכת בבית החולים, וכך השאלה האם להתיר למובארק לצאת מהמדינה לטיפול רפואי מחליפה את המחלוקת בשאלת הרפורמה הכלכלית.

שר החוץ הלובי שערק, מוסא כוסא, אשר כיהן גם כראש המודיעין, הזהיר אתמול בלונדון, שאליה נמלט, כי לוב עלולה להפוך לסומליה חדשה אם לא תהיה הכרעה צבאית. כוסא עשה אתמול את דרכו לקטאר ועורר בכך ביקורת ציבורית נוקבת על ממשלת בריטניה, על שהתירה לו לצאת מן המדינה, שכן הוא חשוד עיקרי בתכנון הפיצוץ של מטוס פאן-אם ב-1988. אזהרתו לא הרשימה ביותר את ארה"ב. וושינגטון, בינתיים, החליטה להתנגד להמשך המתקפות הקרקעיות ולהסתפק במניעת טיסות של חיל האוויר הלובי נגד המורדים.

החלטה זאת התפתחה למחלוקת מדינית בין צרפת ובריטניה, אשר מצדדות בהמשך המתקפות הקרקעיות ואולי אף במשלוח כוחות רגליים, לבין שאר חברות נאט"ו, ובעיקר טורקיה, אשר מתנגדות לתקיפות אלה. אולם גם הצעות פשרה מדיניות, כמו זאת של טורקיה או של מדינות אפריקה, נדחות הן על ידי קדאפי והן על ידי המורדים, אשר אינם מוכנים להתפשר על פחות מסילוקו של קדאפי ובני משפחתו מן השלטון.

וכך, כאשר מדינות המערב חלוקות ביניהן בשאלת הפעילות הצבאית נגדו, יכול קדאפי להמשיך במאבק האלים אשר עלול להתפתח למלחמת התשה שתימשך זמן רב. מצבו של בשאר אסד טוב מזה של קדאפי, שכן מולו לא מתייצבים כוחות חמושים דוגמת המורדים בלוב, אין דיווחים על עריקות של בכירים בצבא או במפלגת הבעת' הסורית, ובעיקר, הלחץ הבינלאומי על אסד אינו דומה כלל למעורבות הצבאית הבינלאומית בלוב.

וושינגטון אמנם מגנה את הדיכוי האלים, אבל היא עדיין אינה דורשת את הסתלקותו של הנשיא. וכך יכול אסד להמשיך ולכתר בטנקים את העיר בניאס, לירות בתושבי העיירה ביידה, להמשיך בעוצר הכבד על דרעא, לנתק קווי חשמל ואינטרנט, לעצור מאות פעילים ומפגינים וליצור רושם כי סדר היום בסוריה לא ייקבע על ידי הרחוב אלא בארמון הנשיאות.

להבדיל מלוב, מצרים או תוניסיה, הצבא בסוריה הוא חלק בלתי נפרד מן המשטר שהוא גם "הבעלים" של כלכלת המדינה. נפילת משטרו של אסד פירושה לפיכך לא רק אובדן טובות ההנאה הכלכליות מהן נהנים מקורבי השלטון ובני משפחתו של הנשיא. הצבא עצמו עלול להפוך למטרת הציבור וכמוהו הנהגת מפלגת הבעת'. כך שגם אם תיאורטית היה אסד מוכן לוויתורים מרחיקי לכת, הוא היה נתקל בהתנגדות קשה מצד הצבא ובעלי המונופולים במשק שגורלם כרוך בגורלו של אסד.

גם בתימן ממשיך הנשיא עלי עבדאללה סאלח לבחון את יכולתם של מתנגדיו להפילו, כאשר הוא נשען על חלק מראשי השבטים אשר ממשיכים לתמוך בשלטונו, או על אלה אשר מוכנים לפשרה לפיה תתבצע העברת השלטון באופן הדרגתי באמצעות בחירות חדשות. הצעות אלה ואחרות נדחות על ידי המתנגדים אשר דורשים את הסתלקותו המיידית של סאלח כתנאי לכל פשרה. גם כאן נראה כי תימן עלולה להיקלע למאבק התשה, פחות אלים מזה שבלוב, אבל עדיין כזה שאינו מאפשר חיים מסודרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ