חוף השנהב: הנשיא הנבחר אלסאן אואטארה קרא לפיוס לאומי

חוף השנהב בעידן שלאחר גבאגבו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אבידג'אן. נשיאה הנבחר של חוף השנהב, אלסאן אואטארה, קרא אתמול לשלום במדינה לאחר שיריבו, הנשיא המכהן לורן גבאגבו, נעצר בסיוע צבא צרפת.

"אני קורא לבני ארצי להימנע מכל צורה של נקמה ואלימות", אמר אואטארה בנאום שנשא בתחנת הטלוויזיה שברשותו. הנשיא קרא ל"עידן חדש של תקווה". לדבריו, "מדינתנו הפכה דף כאוב ואלים בעברה". אואטארה פנה למיליציות השונות ותבע מהן להניח את נשקן. גבאגבו הופיע גם הוא בתחנת הטלוויזיה של אואטארה, קרא לסיום הלחימה במדינה.

גבאגבו, שסירב לעזוב את השלטון אחרי עשר שנים בהן כיהן כנשיא, נעצר לאחר שכוחות צרפת כיתרו את הבונקר שלו בו נמצא בשבוע האחרון. כך הופך אואטארה למנהיג היחיד במדינה. פרשנים רבים סבורים שהדבר לא יספיק כדי לסיים את הקרבות הקטלניים בין המחנות.

לדבריהם, למרות ההתנגדות העזה שגבאגבו הפגין מהבונקר שלו, דווקא לכידת הנשיא לשעבר היא החלק הקל בהיחלצות חוף השנהב מהמשבר הנוכחי. אואטארה צפוי להתמודד כעת עם מצב קשה ביותר: מחציתה של המדינה נחרבה במלחמת האזרחים, המדינה מפולגת מבחינה פוליטית וצבאית, כלכלתה צמאה להשקעות והתורמים התרחקו ממנה.

זה זמן רב מועלות השערות האם באמת אואטארה רצה להיות נשיא. לאחר מותו של מייסד המדינה, הנשיא פליקס הופואה-בואני, שהטיף לאיחוד של כל הפלגים, החמירה המתיחות בין הצפון לדרום. אואטארה, שכיהן כראש הממשלה בעת מותו של הופואה-בואני זכה לתמיכה פוליטית מהצפון המוסלמי ומהאינטלקטואלים של הדרום. בבחירות של 1995 חוקקו יריביו חוק שמנע ממנו להציג את מועמדותו לנשיאות. אז פנה אואטארה לקריירה בקרן המטבע הבינלאומית. אלא שתומכיו ייסדו מפלגה, והעמידו לפניו חובה מוסרית לחזור לחוף השנהב.

מרב התמיכה באואטארה מקורה בצפון המוסלמי, ועל כן הוא מואשם באחריות לכל בעיה המתעוררת באזורים שהוחזקו בידי המורדים, שחשודים במעשי הזוועה שבוצעו במערב המדינה לאחרונה.

עם זאת, למרות סימני שאלה בנוגע לטבח 800 בני אדם בידי המורדים בעיר דואקואה, העולם מעוניין להבטיח את שלטונו. לדברי מומחים בעתיד הנראה לעין עדיין נשקפת סכנה ממיליציות של תומכי גבאגבו, שימשיכו להחזיק בנשק רב גם לאחר עזיבתו, מצב שעלול להביא לאנרכיה.

הייצוא עשוי להתחדש בתוך זמן קצר יחסית, אולם רק לאחר שיוסרו הסנקציות. דובר של האיחוד האירופי אמר כי זה עשוי לקרות מיד עם העברת השלטון לאואטארה. המטרה הראשונה של אואטארה תהיה לבסס ביטחון באבידג'אן, תוך שימוש בכוחותיו. לפי מומחים יהיה עליו לצמצם למינימום את המחלוקות הקיימות בין לוחמיו, שרובם חברו אליו רק באחרונה. בנקים בינלאומיים עזבו את אבידג'אן מוקדם יותר השנה וחברות זרות רבות אחרות חדלו לפעול שם. משיכתם חזרה תהיה אתגר רציני. קרוב לוודאי משקיעים שכבר פעלו והשקיעו בחוף השנהב, צפויים לשוב לשם במהירות, בציפייה לבנות גשרים עם אואטארה ומקורביו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ