קלינטון: אובמה יציג בקרוב את מדיניות ארה"ב במזרח התיכון

לדברי בכירים בירושלים, אין כרגע כוונה אמריקאית להציג יוזמת שלום חדשה. ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד ביקש מנציגי מדינות מערביות לתרום חמישה מיליארד דולר להקמת מדינה

דנה הרמן
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
ברק רביד

שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, אמרה אתמול בנאום בוושינגטון כי הנשיא ברק אובמה צפוי להתייחס בשבועות הקרובים לגל ההפיכות במזרח התיכון ולתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, ולהציג את מדיניות הממשל האמריקאי. בשלב זה לא נראה שאובמה צפוי הציג יוזמת שלום אמריקאית חדשה.

"אני יודעת שהנשיא ידבר בפירוט רב יותר לגבי מדיניותה של ארצות הברית במזרח התיכון וצפון אפריקה בשבועות הבאים", אמרה קלינטון, אך לא הרחיבה. בנאומה התייחסה לקיפאון בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. "הסטטוס-קוו בין הישראלים לפלסטינים אינו אפשרי יותר מאשר קיומן של המערכות הפוליטיות שהתמוטטו באזור בחודשים האחרונים", אמרה.

קלינטון הוסיפה כי ללא פתרון של שתי מדינות, עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ושאיפותיהם הלגיטימיות של הפלסטינים לא יוכלו להתגשם. "זה נכון שרק הצדדים עצמם יוכלו לעשות את הבחירות הקשות שנחוצות עבור השלום", אמרה קלינטון, "אך אין תחליף להנהגה אמריקאית פעילה - הנשיא ואני מחויבים לכך".

פקידים בכירים בירושלים ציינו כי בשיחות שהתקיימו עם בכירים בבית הלבן ביממה האחרונה, הבהירו האמריקאים כי נאומו של אובמה יעסוק במצב במזרח התיכון באופן כללי ורק חלק קטן ממנו יעסוק בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני. "איננו מכירים כוונה להציג תוכנית שלום אמריקאית", אמרו הפקידים הישראלים הבכירים.

ההערכה היא שקלינטון בישרה על נאום קרוב של הנשיא אובמה כדי להרגיע מעט את הלחץ האירופי להצגת תוכנית שלום אמריקאית. האירופים התאכזבו מכך שהממשל האמריקאי לא תמך ביוזמה הגרמנית-בריטית-צרפתית לאימוץ תוכנית שלום בינלאומית על ידי הקוורטט. האמריקאים הסתייגו מהמהלך ואף הביאו לדחיית כינוס הקוורטט, שהיה אמור להתכנס בברלין ביום שישי.

בתוך כך, ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד נפגש אתמול בבריסל עם נציגי המדינות המערביות התורמות, וביקש כ-5 מיליארד דולר בשלוש השנים הבאות בהשקעות לפיתוח מדינה פלסטינית.

"המסע ארוך וקשה אך סופו נראה באופק. אנחנו כעת בקטע האחרון לפני החופש", אמר פיאד בפגישת התיאום השנתית, שנערכת מדי אביב עם התורמים. "כעת הגיעה השעה שנהיה אדונים לגורלנו במדינה משלנו".

בהתאם לתוכנית הפיתוח לשלוש שנים של הרשות הפלסטינית, שהגיעה לסוכנות רויטרס, אמורה להתפתח כלכלה שבראשה יעמוד המגזר הפרטי, הוצאותיה הקבועות של הממשלה יצומצמו ובמקביל יוגדלו ההוצאות לפיתוח. כדי להשיג את המטרה הזו יידרשו בהתאם לתוכנית 1.467 מיליארד דולר השנה, 1.754 מיליארד דולר ב-2012 ו-1.596 מיליארד דולר ב-2013.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שיבחה את התקדמות הרשות הפלסטינית, אך הדגישה כי "הישגים אלה יהיו ברי-קיימא רק אם במקביל תהיה התקדמות בשיחות השלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ