חודש לפני פסק הדין, פרקליטו של ג'ון דמיאניוק דורש להשעות את המשפט

עורך דינו דורש לפתוח בחקירה, זאת לאחר שנחשף כי האף-בי-איי סבור שראיה נגד הנאשם בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים זויפה. אתמול נשמעו טיעוני הסיום במשפט. התביעה מבקשת גזר דין של שש שנות מאסר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

פרקליטו של ג'ון דמיאניוק ביקש אתמול מבית המשפט במינכן להשעות את משפטו של מרשו, העומד לדין באשמת ביצוע פשעי מלחמה בתקופת מלחמת העולם השנייה. בקשתו של עורך הדין אולריך בוש באה בעקבות חשיפת מסמכי הבולשת הפדרלית האמריקאית (אף-בי-איי), מהם עולה שארה"ב האמינה שהראיה המרכזית במשפט מזויפת.

לפי כתבה של סוכנות הידיעות אי-פי, דיווח של סוכן שטח של האף-בי-איי משנת 1985, שהותר לפרסום רק בתקופה האחרונה, מעורר ספקות לגבי אמיתותה של תעודת זהות נאצית שלפיה דמיאניוק היה שומר במחנה ההשמדה סוביבור.

הפרקליט אולריך בוש הציג את הכתבה בפני השופטים, עם חידוש משפטו של דמיאניוק, ואמר כי נחוץ לו זמן נוסף כדי לברר אם ניתן למצוא חומר דומה נוסף. בוש ביקש לדחות את המשפט, כדי שיוכל לנסוע לארה"ב בעצמו ולבדוק בחומר על דמיאניוק המוחזק בארכיונים הלאומיים במרילנד, שם מצא כתב אי-פי את הדיווח.

דמיאניוק, יליד אוקראינה בן 90, מואשם בסיוע לרצח יותר מ-28 אלף יהודים בתקופה שבה שימש, לכאורה, שומר בסוביבור. הוא מכחיש את ההאשמות האלה. התביעה דורשת לגזור על דמיאניוק עונש של שש שנות מאסר, וטוענת כי אין כל ספק שהוא השתתף ברצח יהודים.

טענות שתעודת הזהות וראיות אחרות שהוגשו נגד דמיאניוק היו זיופים סובייטיים הושמעו פעמים רבות על ידי פרקליטיו, אך הדו"ח של האף-בי-איי הוא האישור הממשי הראשון שלחוקרים האמריקאים היו ספקות דומים. עם זאת, התובע הנס-יואכים לוץ אמר בבית המשפט, כי בתקופה שבה נכתב דו"ח האף-בי-איי, תעודת הזהות עדיין לא היתה בידי החוקרים המערביים, וכי לאחר שהתקבלה על ידיהם, נבדקה על ידי כמה מומחים שהכריזו כי היא אמיתית.

המשפט, שהחל בנובמבר 2009, נמצא בשלב שמיעת טיעוני הסיום של שני הצדדים. פסק הדין צפוי להתקבל בעוד כחודש. מרטין הס, יהודי הולנדי שאמו נספתה בסוביבור, הוא אחד מ-40 קרובי משפחה של נספים וניצולים שהעידו נגד דמיאניוק במשפט. אתמול קרא לשופט לגזור על הנאשם את העונש המקסימלי - 15 שנות מאסר. הוא פנה לדמיאניוק, השוכב במיטת בית חולים באולם, ואמר: "אני מאשים אותך. מעל הכל בכך שאתה פחדן ללא חרטה ומוציא להורג מרצון בשירות האס-אס".

מי שהביע רגשות אחרים הוא ג'ול שלביס, ניצול שואה בן 90, שפנה לבית המשפט וביקש לשחרר את דמיאניוק. "מתוך כבוד להורי ההומניסטים, אני מבקש מבית המשפט להרשיע את הזקן הזה, שמוחזק יותר זמן בכלא כבר שנים, אך לא להעניש אותו", אמר שלביס, רופא יהודי מהולנד. רעייתו של שלביס, רחל, נרצחה במחנה ההשמדה סוביבור ב-1943.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ