סוריה מכחישה את טענת ארה"ב לפיה איראן מסייעת לה בדיכוי ההפגנות במדינה

ההכחשה הסורית היא תגובה לטענת ארה"ב כי בידיה ראיות אמינות לכך שאיראן מסייעת למשטרו של אסד לדכא את המהומות

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סוריה הכחישה הערב (חמישי) טענות שהועלו על ידי משרד החוץ האמריקאי ולפיהן איראן מסייעת בדיכוי ההפגנות שפרצו במדינה לפני חודש. "אין אמת בטענת משרד החוץ האמריקאי כי בידיו הוכחות לעזרה איראנית לסוריה", ציטטה הטלוויזיה הממלכתית בכיר במשרד החוץ שהוסיף: "אם יש להם הוכחה מדוע הם אינם חושפים אותה?".

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר הערב כי "אנו מודאגים מהסיוע האיראני לסוריה בדיכוי המפגינים. אם סוריה פונה לאיראן לסיוע, היא לא יכולה להיות רצינית לגבי הרפורמות אותן היא מתכוונת לערוך". טונר הוסיף כי "אנו מאמינים כי קיים מידע אמין לגבי הסיוע אותו מעניקה איראן לסוריה אך אינני מתכוון להיכנס לפרטים לגבי סוג העזרה".

הלוויה של מפגין בסוריה. תצלום: אי-פי

עם זאת גורמים רשמיים בארה"ב מסרו לסוכנויות הידיעות כי העזרה האיראנית כוללת ציוד וייעוץ טכני לגבי ניטור וחסימה של דואר אלקטרוני, טלפונים סלולריים, הודעות טקסט ופרסומים נוספים שמועלים לאינטרנט על ידי מתנגדי המשטר.

בכיר לשעבר בפנטגון העריך כי בנוסף לעזרה הטכנית איראן חולקת עם סוריה לקחים שפיתחה לאחר ההפגנות במדינה לאחר הבחירות ב-2009. אחת מהמסקנות העיקריות לפי הבכיר לשעבר היא כי יש לעצור את המפגינים כמה ימים לאחר ההפגנות ולא באמצע הרחוב במהלכן. "מה שאיראן עשתה, וכעת מנסה להנחיל לסוריה הוא צילום מפגינים נגד המשטר ומעצרם בתוך שבועיים-שלושה, באמצע הלילה, במקום בו לא תיווצר התלהטות והתנגשות עם כוחות הביטחון", אמר.

גורם רשמי במשלחת איראן לאו"ם הכחיש גם הוא באופן גורף את הטענות "חסרות הבסיס" כדבריו. הוא הוסיף כי "אלו האשמות שמטרתן להשחיר את תדמיתה של איראן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ