נשיא פולין לשעבר, לך ולנסה, יסביר לתוניסיה איך עושים דמוקרטיה

ולנסה, שהוביל את פולין במאבקה נגד עול המשטר הסובייטי, יעמוד בראש משלחת מדינאים. "אני הולך לתוניסיה כמהפכן", אמר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

לך ולנסה, שהוביל בשנות השמונים את המהפכה הדמוקרטית נגד המשטר הסובייטי, יחלוק את ניסיונו עם מנהיגי הרפורמיסטים בתוניסיה, שהביאו להדחתו של הנשיא הרודן זין אל-עאבדין בן עלי בינואר האחרון.

ולנסה, שהנהיג את תנועת סולידריות שגרמה להדחת המשטר הקומוניסטי בפולין ללא שפיכות דמים ב-1989, ונבחר אחר כך באופן דמקורטי לנשיאות המדינה, אמר היום (חמישי) לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא יוביל בסוף החודש משלחת קטנה של מדינאים לתוניסיה.

ולסה. תצלום: בלומברג

"אני הולך לתוניסיה כמהפכן", אמר ולנסה, "כדי לייעץ להם כיצד לבנות את אחדותם. לא בהכרח כאיגוד העובדים, אך בוודאי כתנועה חברתית שתוכל לעמוד בכל השינויים שעתידים למדינה".

ולנסה הוסיף כי "יש כמה גורמים שאינם מתפקדים בתוניסיה, ולכן העם מרד". בין היתר ציין את הגורם הכלכלי ואת מערכת החוק במדינה. לדבריו, תנועת הסולידריות התוניסאית צריכה לעמוד על המשמר ולהשגיח כי הרפורמות במדינה אכן ייושמו.

המשלחת בראשותו של ולנסה, שתכלול גם ככל הנראה יועצים משפטיים וכלכליים, תהיה המשלחת הרשמית השנייה של פולין לתוניסיה. ממשלת פולין, ששמה לה למטרה לתמוך במהפך הדמוקרטי במדינות ערביות, שלחה במארס פקידים רשמיים כדי להעניק סיוע פרקטי בהכנה למערכת בחירות דמוקרטית.

עם זאת, פולין, החברה בברית נאט"ו, סירבה לקחת חלק בפעילות הצבאית נגד שליט לוב מועמר קדאפי, אולם הסכימה להעניק סיוע הומניטארי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ