מרוב פחד, אזרחי יפאן מדמיינים רעשי אדמה

בחודש האחרון בלבד התקבלו דיווחים על כ-400 רעשי משנה בעוצמה של חמש ומעלה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

רופאים בטוקיו מדווחים על מספר הולך וגדל של בני אדם החווים רעידות אדמה שלא התרחשו, לצד תסמינים אחרים של "מחלות רעש", כגון סחרחורות וחרדה. אגורי סוזוקי בת ה-44 אמרה כי כשהיא רואה ענף עץ שנע ברוח, היא חוששת שהאדמה רועדת שוב.

ואין פלא. אם סיוטי הקרינה מהכור הגרעיני הפגוע לא הספיקו, טוקיו והאזור המשתרע מצפון לה הפכו לזירת רעשי משנה בלתי פוסקים מאז הרעש בעוצמה 9.1 בסולם ריכטר שהתרחש ב-11 במארס והצונאמי ההרסני שבא בעקבותיו. בחודש האחרון בלבד מנו תושבי טוקיו יותר משישה רעשי משנה, ובצפון מזרח יפאן התקבלו דיווחים על כ-400 רעשי משנה בעוצמה של 5 ומעלה מאז האסון. לפי רישומי המכון המטאורולוגי של יפאן, מדובר במספר שמתפרס בדרך כלל על פני תקופה של שנתיים וחצי.

כל רעש חזק נוסף מעורר חששות מפני נזקים נוספים לתחנת הכוח הגרעינית. גורמים בממשל הביעו דאגה נוכח העובדה שהמאמצים לצינון הכורים ולמניעת התפוצצויות מימן הביאו להתעלמות מפגיעותם לצונאמי. "לפני שבוע חשבנו שהסכנה הגדולה היא התפוצצות מימן", אמר בכיר במשרד ראש הממשלה, שהוסיף כי "לדעתי הסכנות כיום הן רעשי משנה וצונאמי".

רבים מתושבי טוקיו אמרו כי הם חוששים מרעשי משנה יותר מאשר מתופעות של קרינה רדיואקטיבית. לדעת רופאים, תחושת האדמה הרועדת, גם אם למעשה היא אינה רועדת, דומה לתחושת הסחרור שמרגישים אנשים היורדים מספינה לקרקע יציבה. מומחה לרפואת אף-אוזן-גרון, המטפל במי שסובלים מתופעת רעשי המשנה, אמר כי "האנשים רגישים ביותר, אולי כי מדובר במשהו שמעולם לא חווינו".

להערכת גיאולוגים, תדירות רעשי המשנה הולכת ופוחתת, זאת אף על פי שתישאר גבוהה עוד זמן רב. תקדים למצב הנוכחי היו רעידת אדמה חזקה וצונאמי שהתרחשו בדרום אסיה ב-2004 שגרמו למותם של יותר מ-200 אלף בני אדם. שלושה חודשים מאוחר יותר התרחש רעש נוסף בעוצמה של 8.6, ובהמשך עוד ארבעה רעשים חזקים. במקביל, הפסקת האש השבירה, ששררה בין הממשלה לאופוזיציה מאז סדרת האסונות שפקדו את יפאן, שוב אינה בתוקף. זאת לאחר שראש המפלגה הגדולה באופוזיציה קרא לנאוטו קאן, ראש הממשלה הלא פופולרי, להתפטר מתפקידו בגלל תפקודו הלוקה בחסר בטיפול באסונות הטבע ובמשבר הגרעיני.

קאן, שהתמיכה בו בציבור מגיעה לכ-30% בלבד, ביקש ליצור קואליציה רחבה שתסייע להתאוששות המדינה מאסון הטבע הגדול, ותחוקק חוקים למימון תוכנית השיקום הגדולה ביותר במדינה מאז מלחמת העולם השנייה. עם זאת, ראש המפלגה הליברל-דמוקרטית שבאופוזיציה, סדאקזו טניגאקי, שלל מכל וכל את שיתוף הפעולה בין המפלגות, ואתמול קרא לקאן להתפטר. "הגיעה העת שראש הממשלה יחליט אם הוא הולך או נשאר", אמר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ