השוטרת שהפכה לנשיאה הראשונה של קוסובו

בעד הצטרפות לאיחוד האירופי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרישטינה (ד-פ-א). אטיפטה יהיאגה, קצינה בכירה במשטרת קוסובו שהוכשרה במדינות המערב, יצרה תקדים עם מינויה בתחילת החודש לנשיאתה החדשה של קוסובו. "מעולם לא חשבתי שאגיע אי פעם לתפקיד פוליטי כה רם דרג", אמרה הנשיאה בת ה-36 עם היבחרה. יהיאגה, שמתוקף תפקידה במשטרה לא היתה מזוהה עם מחנה פוליטי כלשהו, כבר הבטיחה בנאומה הראשון בפרלמנט לפעול לקידום צירופה של קוסובו לאיחוד האירופי. "המצב האידיאלי לקוסובו הוא חברות באיחוד וקשרי ידידות עם ארה"ב. אני משוכנעת שחלום זה יתגשם", אמרה. יהיאגה היא האשה הראשונה והצעירה ביותר שנבחרה לראשות המחוז הסרבי לשעבר, שבו יש רוב אלבני.

יהיאגה, הנשואה לרופא שיניים מפרישטינה, החלה את לימודיה בעיר הולדתה גיאקובה והשלימה לימודי משפטים באוניברסיטה של פרישטינה; היא גם השתתפה בקורסים לניהול כוחות משטרה ולקרימינולוגיה בבריטניה ובארה"ב, ובסיום מלחמת קוסובו שימשה מתורגמנית בשביל כוחות המשטרה הבינלאומית. במקביל לגירוש כוחות הביטחון של בלגראד מהאזור בידי נאט"ו, בעקבות דיכוי תושביו האלבנים בידי סרביה, החלה באותה שנה את הקריירה שלה במשטרה; בתפקידה האחרון שימשה סגנית מפקד משטרת קוסובו. על פי ההסכם הפוליטי שהזניק אותה למשרה הרמה, תכהן יהיאגה בתפקידה רק בתקופת מעבר של כשנה, עד גיבושן של תקנות לקיום בחירות כלליות.

ההסכם הוא תולדה של משא ומתן ממושך בין המפלגות, ששם קץ למבוי הסתום בפוליטיקה שנוצר בעקבות הבחירות שהתקיימו בקוסובו, המדינה הצעירה באירופה, בחודש פברואר האחרון. המינוי המזורז, שהליכיו הושלמו בתוך 24 שעות, הושג בשיחות בין הקואליציה השלטת של המפלגה הדמוקרטית, בראשות ראש הממשלה האשים תאצ'י (PDK), לבין מפלגת האופוזיציה העיקרית, הליגה הדמוקרטית של קוסובו (LDK). בכך החליפה יהיאגה את בגייט פאקולי, שנבחר ב-22 בפברואר בהליך בחירות פסול שבעקבותיו הורה לו בית הדין לחוקה להתפטר.

אטיפטה יהיאגה

בת 36. ילידת גאיקובה (יוגוסלביה לשעבר, כיום קוסובו) בעלת תואר במשפטים ולמדה קרימינולוגיה בבריטניה לפני שמונתה לנשיאה שימשה סגנית מפקד משטרת קוסובו במלחמת קוסובו שימשה מתורגמנית לכוחות הבינלאומיים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ