אפקט ברלוסקוני: 15 אלף משפטים יבוטלו באיטליה

זאת אם תאושר הצעת חוק המקצרת משמעותית את תקופת ההתיישנות של משפטי נאשמים ללא עבר פלילי. ברלוסקוני: איני מתכוון לרוץ לכהונה נוספת

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

יתמודד או לא יתמודד, זאת השאלה. באיטליה כבר החלו הספקולציות והפרשנויות על הכרזתו של סילוויו ברלוסקוני שלשום במסיבת עיתונאים, לפיה אין בדעתו להתמודד בבחירות 2013; בשיחה עם כתבים זרים הוא אף נקב בשם יורשו: שר המשפטים אנג'לינו אלפאנו, האיש שעמל בלא לאות להעברה בבית התחתון של חוק "המשפט הקצר", שיפטור את ברלוסקוני מחלק מהמשפטים התלויים ועומדים נגדו.

במפלגת השלטון לא התרגשו מההכרזה. "שום דבר לא הוחלט עדיין, מדובר רק בהרהורי לב", מיהר להגיב עוזרו הנאמן, פאולו בונאיוטי. גם התקשורת לא הקדישה לה כותרות ראשיות, והעדיפה לשמור אותן לחוק "המשפט הקצר", שיקצר משמעותית את תקופת התיישנותם של משפטים של נאשמים בלא עבר פלילי ובעבירות שהעונש עליהן אינו עולה על עשר שנים.

החוק, שנועד לכאורה להביא מזור למערכת המשפט החולה של המדינה, צריך לעבור עתה לאישור הסנאט, שם מובטח רוב לקואליציה, ולחזור לפרלמנט לקריאה אחרונה, לפני הבאתו לחתימת הנשיא, ג'ורג'ו נפוליטאנו. בהודעה קצרה שפרסם אתמול מפראג, שבה הוא שוהה בביקור רשמי, אמר נפוליטאנו שבדעתו "לבחון את השלכות החוק עוד לפני אישורו הסופי בפרלמנט". ואולם, דומה שברלוסקוני לא מודאג. "אלפאנו יעלה לנשיא ויסביר לו הכול", אמר. גם כתב העת של הבישופים, אוונירה, התבטא בנושא במאמר מערכת, שבו הסתייג וכתב ש"החוק לא יפתור את בעיותיה של מערכת המשפט של איטליה".

האופוזיציה, המתנגדת נחרצות לחוק, טוענת שהוא מנוגד לחוקה ונתפר למידותיו של ראש הממשלה, כדי לחלץ אותו משלל המשפטים המתנהלים נגדו. אם אמנם חקיקתו תושלם, צפוי החוק להביא תחילה לגניזת "משפט מילס", שבו ברלוסקוני מואשם במתן שוחד של 600 אלף אירו לעורך הדין הבריטי, דייוויד מילס, ואחריו לביטול משפטים כלכליים נוספים נגדו.

החוק לא יחול עם זאת על "משפט רוביגייט", שנפתח נגדו ב-6 באפריל, ושבו חשוד ראש הממשלה בשידול לזנות של קטינה וניצול לרעה של שררה. באיטליה מודעים לצורך ברפורמה שתשים קץ לסחבת המשפטית ולעינויי הדין הרבים במדינה; ואולם, מומחים למשפט חוששים שאם החוק ייכנס לתוקף, עלולים אף להיגנז, יחד עם משפטי ברלוסקוני, 15 אלף משפטים נוספים, חלקם משפטי צווארון לבן וחלקם משפטי רשלנות פושעת שגרמה אובדן חיי אדם, בהם תיק בית הסטודנט בל'אקוילה שהתמוטט ב-2007 ברעידת אדמה וקבר תחתיו שמונה צעירים, השריפה במפעל טייסן-קרופ בטורינו שבה נספו שבעה עובדים, ואולי גם תאונת הרכבת בוויארג'ו שבה נהרגו 31 בני אדם. "זה עלבון למתים שלנו", קראו משפחות ההרוגים, שהפגינו בעת הדיון נגד קבלת החוק.

במקביל, שלשום דווח כי שתי דוגמניות בנות 18 שנכחו באחת מהמסיבות המכונות "בונגה בונגה" שהתקיימו במשכנו של ברלוסקוני, טענו שהיו כה מזועזעות ממה שראו, עד שדרשו שייקחו אותן בחזרה לביתן. לדבריהן, ברלוסקוני עודד אותן להשתתף במסיבות מין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ