בחריין: השלטונות מענים בבתי חולים, עוצרים רופאים וחוסמים אמבולנסים

בית המלוכה הסוני השולט במדינה רואה בבתי החולים והמרפאות קנים של שיעים המנסים לחתור תחתיו. הוא מנסה להחדיר פחד בקרב רופאים, כדי שלא יטפלו במפגינים פצועים, ובקרב מתנגדי משטר, שיהססו כעת לפני שיתעמתו

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
גרדיאן

מנאמה. קומץ חיילים - רעולי פנים כדי להסתיר את זהותם - שומרים ליד שער המרכז הרפואי סלמנייה. המרפאות שבתוך המרכז ריקות ממטופלים, שרבים מהם נלקחו למעצר עקב השתתפותם בהפגנות. לדברי עובדי מערכת הבריאות, גם רופאים ואחיות נעצרו והמשטרה עוקבת אחרי נהגי אמבולנס.

בעיני הממשלה, סלמנייה, בית החולים הציבורי הגדול בבחריין, ומרפאות מקומיות הם קנים של שיעים חורשי מזימות המנסים לערער את היציבות במדינה. אולם בעיני רופאים רבים בסלמנייה, בית החולים הפך למנגנון טרור של המדינה ולחולים אין לאן לפנות לקבלת טיפול.

המחזה הוא ביטוי אכזרי להיגררות מערכת הבריאות לתוך העימות האזרחי בבחריין, שהפך אלים בחודש שעבר, כשכוחות ביטחון פינו ממפגינים לא רק את כיכר הפנינה, אלא גם את שטח בית החולים, לאחר שזה הפך למקום כינוס של פעילי האופוזיציה. תריסר רופאים ואחיות לפחות נעצרו בחודש האחרון וחובשים ונהגי אמבולנסים רבים נעדרים. אמבולנסים נחסמו ונמנע מהם לצאת לסייע לפצועים וחולים, כך לדברי עובדי מערכת הבריאות וארגוני זכויות אדם.

"זו מתקפה על מערכת הבריאות והאנשים שעובדים בה", אומר דן ויליאמס, בכיר בארגון Human Rights Watch, החוקר כעת את המצב בבחריין. "בתי חולים אמורים לספק טיפול רפואי ולא לשמש מתקני מעצר שרירותיים ובלתי מבוקרים". רבים סבורים כי צעדי הדיכוי מכוונים להחדיר פחד בקרב רופאים כדי שלא יטפלו במפגינים פצועים, ובקרב מתנגדי משטר, שאולי יהססו כעת לפני שיתעמתו שוב עם שוטרים.

בכירים בממשלה אומרים שמפגינים פצועים מועברים למשטרה רק לאחר שקיבלו טיפול ושהטענות נחקרות. במסיבת עיתונאים ביום שני, האשימה שרת הבריאות בפועל, פטימה אל-באלושי, עשרות רופאים ועובדי מערכת הבריאות בסלמנייה ובמקומות אחרים בהצטרפות ל"קושרי קשר נגד בחריין מבחוץ" - בדרך כלל מילת קוד לאיראן - כדי לערער את יציבות המדינה.

לדברי באלושי, 30 רופאים ואחיות הושעו מעבודתם בשבועות האחרונים ו-150 נוספים נחקרים בימים אלה, משום ש"הפרו את חובותיהם בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים בשירותי בריאות". כמו רוב האוכלוסייה, רוב הרופאים בבחריין הם שיעים, במדינה שבה שולטת מלוכה סונית. רוב תומכי האופוזיציה הם שיעים, אם כי לא כולם, והממשלה מנסה להוציא את המפלגה השיעית הגדולה ביותר, אל-וופק, אל מחוץ לחוק.

הבעיות בסלמנייה החלו לפני כחודשיים, כשמפגינים החלו להפגין במגרש החניה מול חדרי המיון וחלק מהרופאים הצטרפו אליהם בזמן שהיו כנראה בתפקיד. כשכוחות הביטחון פינו ב-16 במארס את כיכר הפנינה ממפגינים, הם גם חסמו את סלמנייה.

למחרת אנשי ביטחון כבלו באזיקים עשרה מטופלים שנפצעו בהפגנות והעלו אותם לקומה השישית, שם נחקרו בעינויים. מאוחר יותר נלקחו מטופלים נוספים לחקירה. ארבעה רופאים ואחיות וכמה בני משפחה של עובדי בריאות שנעצרו סיפרו - בתנאי שזהותם לא תיחשף - כי הקהילה הרפואית חיה בפחד מתמיד.

מעדויותיהם עולה דפוס פעולה של השלטונות, שלפיו עובדים נקראים למשרדי ההנהלה של סלמנייה ולאחר מכן מועברים לחקירה פלילית. אלה שנעצרים מורשים להתקשר הביתה ולומר שהם בסדר. לאחר מכן בני משפחה מביאים להם בגדים, אולם רק לעתים נדירות מרשים להם לראותם. רבים מהעצורים היו מעורבים בהפגנות, אולם חלקם לא.

לדברי ריצ'ארד סולום, סגן מנהל ארגון "רופאים למען זכויות אדם" (PHR), כוחות הביטחון אפילו גנבו מסמכים רפואיים, כמו צילומי רנטגן של אנשים שנפצעו בהפגנות, ככל הנראה כדי להסתיר הפרה של זכויות אדם.

הדיכוי האלים של האופוזיציה נמשך גם שבועות לאחר ההפגנות הראשונות. השבוע דווח כי צעירה מבחריין שובתת רעב עד שאביה, פעיל זכויות אדם ידוע, ישוחרר ממעצר. זאינב אל-חוואג'ה, 27, שאביה הוכה מול עיניה עד אובדן הכרה בידי חיילים רעולי פנים, ולאחר מכן נלקח למעצר על ידם, אמרה לגרדיאן כי היא מוכנה למות ברעב אם אביה לא ישוחרר.

אתמול היה היום הרביעי לשביתת הרעב שלה, במחאה על מעצרם האלים והיעלמותם של אביה, עבדולאי אל-חאווג'ה, 50, בעלה וגיסה. זאינב, שגדלה בגלות בדנמרק, שותה מים בלבד, ואמרה כי היא חשה חולשה, וכי העובדה שהיא מיניקה שואבת את כוחותיה מהר משציפתה. לדבריה, אם תמות, התינוק בן 18 החודשים יועבר לטיפול בני משפחתה.

כתריסר חיילים חמושים ורעולי פנים, כנראה מיחידות מיוחדות של בחריין, פרצו לדירתה בבירה מנאמה בשתיים לפנות בוקר בשבת שעברה. אביה קרא בעבר להעמיד לדין את מלך בחריין באשמת רצח, עינויים ושחיתות. כל ניסיונות המשפחה לקבל מידע מהמשטרה על מה שעלה בגורל הגברים, נכשלו, והם חוששים שהשלושה עוברים עינויים.

ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל מעריך שהממשלה מחזיקה במעצר יותר מ-400 פעילים בגין השתתפותם בהפגנות שהחלו ב-14 בפברואר. המרכז לזכויות אדם בבחריין מעריך שעצורים יותר מ-600.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ