המחלוקות בנאט"ו פוגעות בסיוע הצבאי למאבק המורדים בלוב

בכיר לובי: החיזבאללה מסייע למורדים

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

שרי החוץ של ברית נאט"ו נפגשו בברלין אתמול כדי להציג חזית אחידה באשר למאמציהם בלוב, גם אם מאחורי הקלעים מתגלים מתחים הולכים וגדלים ביניהם, שכן כמה מהמדינות מתלוננות על כך שלא כל בעלות הברית נושאות בעול בצורה שוויונית.

"לכל מדינות נאט"ו מטרה אחת, והיא לשים קץ למשטר של קדאפי בלוב", אמרה שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, לאחר פגישה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. אנדרס פו רסמוסן, מזכ"ל נאט"ו, ביטא עמדה דומה.

ואולם, למעשה רק 14 מתוך 28 חברות נאט"ו משתתפות באופן פעיל במשימה, ורק שש חברות מבצעות תקיפות אוויריות נגד מטרות בקרקע, דיווח בעילום שם בכיר בנאט"ו. צרפת ובריטניה התלוננו בימים האחרונים שחברות אחרות בברית אינן מתחלקות בעול התקיפה על יעדים קרקעיים במידה שווה, ייתכן שמתוך חשש לפגוע באזרחים. המורדים בלוב התלוננו שהקואליציה אינה עושה די לחיסול הנשק הכבד, כגון טנקים, ארטילריה וסוללות טילים, שבידי קדאפי.

שרי החוץ של המדינות החברות בנאט"ו חלוקים גם בנוגע לסוגיה האם יש לחמש את המורדים. אתמול הודיע שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה כי ממשלתו מתנגדת לרעיון, בעוד איטליה הבהירה שהיא תומכת במתן נשק למורדים. סגן שר החוץ הלובי, חאליד קאים, האשים כי ארגון חיזבאללה כבר החל לסייע למורדים ולהעביר להם נשק.

בלוב עצמה נמשכה הלחימה. חיילים הנאמנים למועמר קדאפי הפגיזו אתמול עיר נצורה והרגו לפחות תשעה בני אדם, כך לפי עדי ראייה. חיילי קדאפי המטירו אש ארטילרית כבדה על עיר הנמל מיסרתה, שחלקה עדיין מוחזק בידי המורדים. החיילים כבשו כמה שכונות בשבועות האחרונים, והמתרחש בעיר תואר כטבח על ידי המורדים. אחד המורדים, שהזדהה רק בשם "עבד אל-סלאם", אמר שהם הפגיזו בטנקים ובטילי גראד את הנמל, שרק דרכו יכולים תושבי מיסרתה לקבל אספקה וציוד. לדבריו, תשעה אנשים נהרגו ו-20 נפצעו בהפגזות.

אחד הרופאים, שהיה מוכן רק לומר ששמו חאלד, סיפר כי שלושה מההרוגים ישנו בבתיהם בזמן ההפגזה וכי שניים מהם היו גברים בני 75 ו-80. "במקומות המרוחקים ממרכז העיר קשה להגיע לתושבים ולהביא להם סיוע הומניטרי כלשהו, מאחר שכוחותיו של קדאפי השתלטו על הכביש הראשי", הוסיף הרופא. לדברי עבד אל-סלאם, נאט"ו לא הגנה על התושבים מפני ההתקפות. בכל יום נאלצים התושבים להימלט מבתיהם, מצב שמוסיף למשבר ההומניטרי.

ובינתיים בלוב נפתרה בעיה שהעיבה על מאמצי המורדים - לאחר שצוות בראשות בכיר בחברת תקשורת הצליח לעזור למורדים לתפוס את הרשת הסלולרית של קדאפי ולחדש את התקשורת, שנותקה על ידי שליט לוב לפני חודש. הרשת החדשה מאפשרת למורדים ליצור קשר בין החזית המזרחית ובין מפקדת המורדים, השוכנת במרחק מאות קילומטרים משם, ולתכנן את הלחימה עם שליחיהם שמעבר לים.

על פי הוול סטריט ג'ורנל, כדי להקים את הרשת החדשה, קבוצה של מהנדסים, ובראשה יליד לוב בן 31 שגדל באלבמה, ניתקה חלק מהרשת הסלולרית הלובית שמנוהלת על ידי בנו הבכור של קדאפי, וחיווטה אותה מחדש כדי שתפעל בצורה עצמאית, מנותקת מפיקוח המשטר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ