למרות האסון ביפאן, טורקיה מתכננת לבנות כור בקו החוף

גרעין על חופי הים התיכון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

אנקרה (אי-פי). טורקיה מתכננת לבנות כור גרעיני על קו החוף המועד לרעידות אדמה, זאת למרות חששות של שכנותיה, הטוענות שהאסון הגרעיני ביפאן מלמד שהכור הטורקי עלול להוות סכנה לכל מדינות אזור הים התיכון. יוון וקפריסין טוענות שהתוכנית של טורקיה היא בבחינת הימור העלול לגרום אסון רב-ממדים; הן דורשות שהאיחוד האירופי יבחן מקרוב את יוזמתה של טורקיה, המבקשת להצטרף לגוש. עם זאת, שלטונות טורקיה חוזרים וטוענים שהכור בטוח וחיוני להמשך פיתוחה הכלכלי של המדינה.

על רקע האסון ביפאן, החלו 27 מדינות האיחוד לבחון מחדש את מדיניות האנרגיה שלהן ולתהות אם יש בכלל מקום לאנרגיה גרעינית ביבשת שבה איש לא יכול לשכוח את אסון צ'רנוביל באוקראינה; בעקבות התאונה הגרעינית שאירעה שם ב-1986, הגיעה הקרינה הרדיואקטיבית למרחק אלפי קילומטרים מהאתר.

ואולם, טורקיה דבקה בתוכניתה לבנות בשנים הקרובות שלושה כורים גרעיניים, כולל הכור באקויו שעל חוף הים התיכון, סמוך לקו שבר גיאולוגי שבו לפי מומחים עלולה להתחולל רעידת אדמה בעוצמה של 7 בסולם ריכטר. האתר מצוי כ-100 ק"מ מצפון לקפריסין, המחולקת בין יוונים לטורקים מאז פלישת טורקיה לאי ב-1974.

יוון המתנגדת נחרצות להקמת הכור הביעה את מחאתה בפסגה של האיחוד שבה הוסכם לבדוק את 143 הכורים הממוקמים במדינות האיחוד. "כורים גרעיניים אינם כלל אופציה מבחינתנו, כי אנו נמצאים באזור של פעילות ססמית פעילה ביותר", אמר באחרונה ראש ממשלת יוון פפנדריאו. "האיחוד האירופי ידרוש לבצע בדיקות במתקנים קיימים ומתוכננים במדינות השכנות".

מאז הפגיעה במערכות הקירור של הכורים בפוקושימה ב-11 במארס, חזר ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ואמר כי הסכנות הצפויות מכורים גרעיניים אינן חמורות. לדבריו, כל השקעה כרוכה בסיכון. אם חוששים מסיכון, אמר ארדואן ימים ספורים אחרי האסון ביפאן והפגיעה בכורים, מוטב גם לא לספק בלוני גז לבתים ולא להעביר נפט גולמי בשטח המדינה. "אני תוהה אם המתנגדים לשימוש באנרגיה גרעינית אינם משתמשים במחשבים או צופים בטלוויזיה בגלל סכנת הקרינה", הוסיף.

הוועדה לאנרגיה אטומית בישראל, שהתבקשה להתייחס לנושא, מסרה כי "מבלי לערוב למידע המתפרסם בעניין, סבורה ישראל שהזכאות של כל מדינה לאנרגיה גרעינית מותנית בשמירה קפדנית על מחויבות בינלאומית שמקבלות מדינות בתחום מניעת הפצה גרעינית, ציות לאמנות בינלאומיות ובטיחות".

השתתף בהכנת הכתבה: צפריר רינת

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ