איראן מאשימה: ישראל וארה"ב יצרו את תולעת המחשבים סטוקסנט

מנהל ההגנה האזרחית במדינה הטיל לראשונה על ישראל וארה"ב את האחריות לתקיפה הממוחשבת שפגעה במערכות ההפעלה בכור בנתאנז

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

גורם צבאי בכיר באיראן הטיל היום (שבת) לראשונה על ישראל וארצות הברית את האחריות לתוכנת המחשבים המכונה "סטוקסנט", שפגעה במערכות ההפעלה בכור הגרעיני נתאנז במדינה בחודש ספטמבר שעבר.

לדברי מנהל ההגנה האזרחית של איראן ראזה ג'לאלי, שצוטט בסוכנות הידיעות האיראנית, חקירת התקיפה הממוחשבת העלתה כי התוכנה נוצרה בישראל ובטקסס שבארצות הברית.

לאחר התקיפה, דיווחו מספר סוכנויות ידיעות איראניות כי תולעת המכונה "סטוקסנט" התפשטה ברחבי איראן ופגעה במחשבים רבים. בתקשורת העולמית דווח כי כ-60% מכלל המחשבים באיראן נפגעו במתקפה. לפי אותם דיווחים, בין מערכות המחשוב שנפגעו היו גם מערכות של אתרים תעשייתיים ברחבי המדינה, אך לא נמסרו פרטים ולא צוין באילו אתרים מדובר.

מאוחר יותר, אישרה איראן כי מערכת המחשוב במתקניה הגרעיניים נפגעה מווירוס קטלני ואז הודתה כי גם המחשבים האישיים של בכירים בתוכנית הגרעין נפגעו במתקפה. סוכנות הידיעות הרשמית של איראן דיווחה כי בין המחשבים שנפגעו היה גם מחשבו של מחמוד ג'אפרי, מנהל הכור הגרעיני בבושהאר.

בתחילת השנה, דווח בניו יורק טיימס כי מתחם הכור הגרעיני בדימונה שימש אתר לניסויים, כדי לבדוק את יכולתה של תוכנת המחשבים. לפי הידיעה, מאחורי המתחם הסגור ומוקף הגדרות, ניסו מומחים של הוועדה לאנרגיה אטומית של ישראל, אנשי מודיעין ומומחי היי-טק לבדוק את יכולתה של תוכנת התולעת על צנטריפוגות (סרכזות) מדגם 1-P, שבעזרתן מעשירה איראן אורניום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ