אמריקאית שניסתה להתאבד ועוברה מת תואשם ברצח

האישום נובע מלחץ שמפעילים ארגונים נגד הפלות. האשה עלולה להישלח למאסר עולם

גרדיאן
אוון מקאסקיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
אוון מקאסקיל

וושינגטון. ביי ביי שואי בת ה-34 היתה בעלת מסעדה מאינדיאנפוליס, שהיגרה מסין לארה"ב לפני עשר שנים. היא היתה בהיריון ותיכננה להינשא לבן זוגה, אלא שלקראת הלידה התברר לה שאבי התינוקת כבר נשוי, ושבכוונתו פשוט להיעלם מחייה לאחר שתלד.

ימים ספורים לאחר שגילתה את האמת, ב-23 בדצמבר, רכשה שואי רעל עכברים, ובלעה אותו. אולם, הכמות שבלעה לא גרמה למותה וחברים שכנעו אותה לפנות לבית חולים.

ימים אחדים לאחר שקיבלה טיפול נגד הרעלה, ילדה שואי את בתה אנג'ל. אולם התינוקת מתה עקב פרכוסים ארבעה ימים לאחר הלידה. שואי עברה משבר נפשי נוסף, ואושפזה במשך חודש במחלקה הפסיכיאטרית. כששוחררה מבית החולים עברה להתגורר אצל חברים, וניסתה לשקם את חייה.

אולם היא נעצרה במארס והואשמה ברצח ובניסיון להמתת עובר. גזר דינה עלול להיות מאסר עולם.

"לפרשה יש השלכות עצומות על נשים הרות לא רק באינדיאנה, אלא ברחבי ארה"ב", אמרה אלכסה קולבי-מולינס, עורכת דין מטעם האגודה להגנה על זכויות האזרח. "אם נרשה למדינה לכלוא אשה בגין כל מעשה שעלול לסכן היריון, הרי שדבר לא ימנע מהמשטרה לעצור אישה שתלגום יין או תעשן. אז איפה בדיוק נציב את הגבול?", תהתה קולבי-מולינס.

לדברי עורכת הדין, חלה עלייה מדאיגה במקרים דומים (של הגשת כתבי אישום) ברחבי ארה"ב. לדעת גורמים בארגוני נשים, העלייה נובעת מלחצים שמפעילות התנועות נגד הפלות.

שואי עצורה בבידוד, ועורכת דינה מגדירה את ההחלטה להעמידה למשפט "איומה" ו"שערורייתית". היא ערערה על טענת התביעה שלפיה התינוקת מתה כתוצאה מרעל העכברים שבלעה האם, וציינה כי שואי קיבלה בבית החולים מגוון תרופות, שרבות מהן היו עלולות לגרום למות התינוקת.

עורכת הדין קתרין ג'ק המסייעת בהגנה על שואי, אמרה כי היתה מעורבת בעשרות מקרים שבהם הוגשו כתבי אישום נגד נשים הרות עקב אירועים בתקופת ההיריון. לדבריה, "מספר התביעות האלה גדל באחרונה, ואין ספק שזו תוצאת פעילות הארגונים המתנגדים להפלות והמעניקים לעוברים זכויות יתר על חשבון אלה שמוענקות לאימהות".

גורם בלשכת התובע באינדיאנפוליס אמר כי "זה מקרה מיוחד, ובחרנו בשני סעיפי אישום שאותם נוכל להוכיח".

המדינות שבהן הוגשו רוב התביעות בענייני נשים הרות ועובריהן הן יוטה, אלבמה, מיסיסיפי, איווה ודרום קרוליינה. ברוב המקרים נחשדו הנשים בשימוש בסמים בתקופת ההיריון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ