סוכנויות הידיעות

גל חדש של הפגנות החל באיראן, והפעם בעיר אהוואז, בירת מחוז חוזיסטאן שבדרום מערב המדינה. מקורות בעיר מסרו כי תגרות קשות פרצו אתמול בעיר אחרי שערבים תושבי אהוואז יצאו להפגנה שקטה לזכר ההפגנות הגדולות של 2005 בעיר, שדוכאו באלימות שהובילה למות עשרות. לפי ארגון זכויות אדם, לפחות עשרה בני אדם נהרגו בהפגנה אתמול.

ממשלת איראן הציבה בעיר כוחות רבים, בהם אנשי מיליציית הבאסיג' וחיילים ממשמרות המהפכה. למרות הנוכחות הצבאית הגדולה, יצאו הערבים לרחובות. אחד המפגינים, שאמר ששמו ג'מאל, סיפר כי לפחות עשרה בני אדם נהרגו מאש שנורתה לעברם על ידי כוחות הממשלה. "יצאנו להפגין בשקט, אבל הם התחילו לירות בנו. ראיתי אנשים שנפלו ממש לידי", הוסיף. לדבריו, רבים נעצרו בידי שירותי הביטחון, בהם נשים וילדים שנלקחו למקום לא ידוע.

המחאה התפשטה עד מהרה לערים חמדיה, מהשאהר, שדגאן, אבאדאן וחורמשאהר. הערבים תושבי חוזיסטאן, המונים יותר מעשרה מיליון בני אדם, טוענים שהם סובלים מהכיבוש הפרסי מ-1925. ממשלת איראן מכחישה את קיומו של המיעוט הערבי. בני המיעוט הזה אינם רשאים לדבר בערבית, קיומה של תקשורת בשפתם אסור וכל פעילות תרבותית ופוליטית מדוכאת באכזריות על ידי שירותי הביטחון האיראניים.

בתוך כך, האו"ם אישר בסוף השבוע כי לפחות 34 בני אדם נהרגו בפשיטה של כוחות צבא עיראק על מחנה של גולים מתנגדי המשטר באיראן. הפעולה שנערכה בתחילת שבוע שעבר נועדה נגד ארגון המוג'הידין חלק, השואף להפיל את משטר האייתולות באיראן. חברי הארגון קיבלו מקלט מדיני מסדאם חוסיין, שראה בהם בעלי ברית נגד איראן, אך כעת הם מפריעים לממשלה השיעית של עיראק המנסה לשפר את היחסים עם טהראן.

גם איראן וגם ארה"ב רואות במוג'הידין ארגון טרור, למרות שהאיחוד האירופי הוציא אותו מרשימת ארגוני הטרור לפני שנים אחדות. לאחר נפילת סדאם חוסיין השתלטו חיילים אמריקאים על מחנה אשראף, פרקו את יושביו מנשקם והגבילו את תנועותיהם למתחם שגודלו כ-80 קמ"ר. בתמורה לכך, חתמו הצבא ו-3,400 תושבי המחנה על הסכם, שלפיו קיבלו מעמד מוגן בהתאם לאמנות ז'נווה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ