גופת נשיא צ'ילה איינדה תוצא מהקבר לברר אם נרצח או התאבד

37 שנה אחרי מות נשיא צ'ילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סנטיאגו (ד-פ-א). בכירים במערכת המשפט של צ'ילה הורו שלשום להוציא מהקבר את גופתו של הנשיא לשעבר סלוודור איינדה, 37 שנים אחרי מותו. הדעה הרווחת היא שאיינדה התאבד ב-11 בספטמבר 1973, לאחר שהבין כי ההפיכה הצבאית שיזם נגדו הגנרל אוגוסטו פינושה עומדת להצליח. גופתו של איינדה נמצאה בארמון הנשיאות אחרי שחיילי פינושה הסתערו עליו.

משפחתו של איינדה וארגונים למען זכויות האדם אמנם מאמינים שהוא התאבד, אך חלק מתומכיו משוכנעים כי הוא נרצח בידי אנשיו של פינושה. משפחתו ביקשה להוציא את הגופה מהקבר כדי לברר את נסיבות המוות המדויקות. הוצאת הגופה צריכה להיעשות עד 15 במאי, הורה בית המשפט. "השופט מריו קארנסה (האחראי על ההליכים) אמר לנו שזו הפעולה הנכונה", אמרה בתו של איינדה, הסנאטורית איסבל איינדה, בעת הגשת הבקשה.

סלוודור איינדה הסוציאליסט, אחד מאושיות השמאל באמריקה הלטינית, אמר תמיד למקורביו שלעולם לא יסגיר עצמו לשלטונות, במקרה שתתחולל הפיכה צבאית ביוזמת הימין. "מכאן לבית הקברות", הזהיר את השרים שלו בישיבת הממשלה הראשונה שערך אחרי עלייתו לשלטון ב-1970, בידיעה שמדיניותו מנוגדת לרצונות הימין החזק בצ'ילה. איינדה, שנבחר בבחירות דמוקרטיות, היה נשיא צ'ילה המרקסיסט הראשון.

ביום ההפיכה, שנהנתה מתמיכת ארה"ב, הוא הורה לאזרחים לצאת מארמון הנשיאות בסנטיאגו. מטוסי חיל האוויר המתקומם הפציצו את הארמון והנשיא נותר להילחם בחיילים המורדים, רובה בידו. אנשי פינושה טענו כי מצאו את הגופה וכי הוא ירה לעצמו בראש.

כ-3,000 בני אדם נרצחו או נעלמו בשנים 1973-1990 שבהן שלט בצ'ילה הרודן אוגוסטו פינושה. עשרות אלפי בני אדם נוספים עונו או נאלצו להימלט לגלות, בהתאם לנתונים של ארגונים למען זכויות אדם. פינושה מת ב-2006 בלא שהורשע בביצוע פשע כלשהו. הוצאת גופתו של איינדה מהקבר נעשית במסגרת אחת עשרות חקירות של הפרות זכויות אדם ופשעי מלחמה בתקופת פינושה.

***סלוודור איינדה

נשיא צ'ילה בשנים 1970-1973. נחשב לסוציאליסט הראשון שכיהן כנשיא במדינות אמריקה הלטינית. בספטמבר 73', במהלך הפיכה צבאית בה תפס את השלטון אוגוסטו פינושה, מצא איינדה את מותו. הרשויות מסרו לאחר מותו שהוא התאבד, אך חלק מתומכיו טוענים עד היום שאנשיו של פינושה רצחו אותו

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ