קדאפי יורה פצצות מצרר על אזרחי לוב; אובמה, סרקוזי וקמרון התחייבו להפילו

בעוד כוחותיו של שליט לוב מפגיזים את מיסראתה, המורדים שוב מתקדמים במזרח. פסגת נאט"ו הסתיימה ללא החלטות מעשיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אג'דביה, לוב (רויטרס). המורדים הלובים עשו אתמול מאמץ מחודש לכבוש את נמל הנפט ברגה, ובמקביל, הפגיזו כוחותיו של מועמר קדאפי את מיסראתה ברקטות ובפצצות מצרר, כך מסרו המורדים. שישה מורדים נהרגו ו-16 נפצעו כשאנשי קדאפי ירו רקטות על הכביש מאג'דביה לברגה.

ניסיונם של המורדים לחדור שוב למערב לוב, כדי להתאחד עם עמיתיהם במיסראתה, נבלם בשבועות האחרונים בקטע בין אג'דביה לברגה, מרכז חשוב לייצוא הנפט ממזרח לוב, למרות הסיוע האווירי של מטוסי נאט"ו. המורדים מסרו כי אחדים מלוחמיהם התמקמו אתמול בפאתי ברגה, אך מאחר שכוחותיהם היו חשופים להתקפות מהכביש הראשי, הם לא הצליחו להביא למקום כוח אדם כדי לסלק את נאמני קדאפי ממרכז העיר.

במיסראתה, הנצורה יותר משבעה שבועות, אמר דובר המורדים גמאל סאלם כי כוחות קדאפי הפגיזו אתמול את העיר ברקטות ובמרגמות. לדבריו, חמישה בני אדם נהרגו ויותר מ-20 נפצעו. ארגון Human Rights Watch הודיע שאנשי קדאפי משתמשים בפצצות מצרר על אזרחי העיר. ממשלת לוב דחתה את ההאשמות.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודה שלשום שהמצב הצבאי בלוב הגיע למבוי סתום, אך אמר שהוא צופה שברית נאט"ו תכפה על קדאפי לפרוש מהשלטון. אובמה, ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי פרסמו בעיתונים מאמר משותף, שבו הבטיחו להמשיך במבצע הצבאי עד שקדאפי יתפטר. הם הודו שמטרתם כבר איננה רק להגן על אזרחים, כפי שנאמר בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם, אך ציינו כי אזרחי לוב לא יהיו בטוחים אם קדאפי ימשיך לשלוט. פסגת שרי החוץ של נאט"ו הסתיימה שלשום מבלי שהתקבלה כל החלטה מעשית לגבי תגבור הכוחות בלוב. שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון אמרה שברית נאט"ו מחפשת דרכים להעביר כסף למורדים.

יונס, אחד ממפקדי המורדים, אמר שלשום בראיון לרשת אל-ערביה כי המורדים מקבלים נשק ממדינות ידידותיות. הוא לא מסר פרטים. ראש הממשלה ושר החוץ של קטאר, השייח חאמד בן ג'אסם, אמר כי החלטות האו"ם בנושא לוב איפשרו אספקת "נשק הגנתי" לכוחות האופוזיציה הנלחמים בכוחות השריון של ממשלת לוב. גורמים בממשלת קטאר אישרו כי משלוח טילי נ"ט צרפתיים מסוג מילאן יצא ככל הנראה ללוב.

בשישי, יום השנה ה-25 להפצצה האמריקאית על ארמון קדאפי בטריפולי, נאמה בתו עיישה מול קהל של אלפים בארמון. "אז הם המטירו עלינו טילים ופצצות. הם ניסו להרוג אותנו. הם הרגו עשרות ילדים. כעת, 25 שנה מאוחר יותר, שוב ממטירים על ילדיי ועל ילדיכם פצצות וטילים", אמרה לקהל הנלהב.

בתי החולים במיסראתה מלאים גופות מרוטשות וקורסים תחת העומס

(רויטרס). רופאים במיסראתה, העיר הלובית הנצורה על ידי כוחותיו של מועמר קדאפי, נאלצים לשחרר חולים מוקדם מהרצוי כדי לטפל בפצועים חדשים מהקרבות על העיר, בשל מחסור במקום, כך אמר שלשום רופא מארגון "רופאים ללא גבולות".

"הם קורסים תחת עומס הנפגעים", אמר ד"ר מורטן רוסטרופ בטלפון סלולרי. "אתמול התקבלו 30 פצועים חדשים, וכדי לטפל בהם, הרופאים נאלצו לשחרר מטופלים אחרים מוקדם מדי, כדי שיהיה מקום לטפל בפצועים החדשים". רוסטרופ דיבר מספינת סיוע של הארגון, שהפליגה שלשום ממיסראתה לתוניסיה כשעליה כ-65 פצועים, חלקם במצב קשה.

כתבת הבי-בי-סי מדווחת מהעיר הנצורה כי בתי החולים מלאים גופות מרוטשות. "קדאפי עורך מצוד אחר בני עמו", סיפר לבי-בי-סי המנתח רמאדאן עטיווה, שהתנדב לעבוד בבית החולים במיסראתה לאחר שקיבל חופשה מבית החולים בבריטניה שבו הוא עובד. "הוא מנסה לרכז את ההפגזות במקומות שבהם מתקהלים בני אדם".

המנתח נאבק יותר משבוע להצלת חייה של פעוטה שנפגעה עם אחותה. אנשי קדאפי ירו על המשפחה שעה שניסתה להימלט מאזור הקרבות. לאחר מות האחות הראשונה, המנתח הבטיח להורים שיעשה הכל כדי להציל את הבת שנותרה להם. עיניו מלאו דמעות כשתיאר כיצד הובס בקרב הזה. "ניסינו בכל הדרכים שלמדתי ב-20 השנים האחרונות כדי להציל את חייה", אמר. "רגע אחד שמחתי, כי חשבתי שהצלחתי להציל אותה. נלחמנו יחד על חייה יותר משבעה ימים, ולמרבה הצער, היא עזבה אותי".

כתבת הבי-בי-סי סיפרה כי בביקורה ביחידה לטיפול נמרץ ראתה כיצד טופלו בה פציינטים שנפצעו מרסיסים רבים. אחת מהם היתה נערה כבת שש בשם ארווה, שכמו רבים אחרים, נפצעה בתוך ביתה. יותר מ-30 רסיסים חדרו לגופה הקטן. למרות שפציעתה קשה, הרופאים צופים שתחלים, אבל פצעים כה רבים על גוף קטן כל כך הם מראה נורא, אפילו למנתח שלה. "זה קשה מאוד", אמר אחמד רדואן, מתנדב ממצרים. "יש לי בת בגילה או קצת יותר קטנה. מישהו מוכרח לעזור. מה שקורה כאן ממש לא אנושי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ