ניו יורק טיימס
רויטרס

12 שנים לאחר סיום המשטר הצבאי, מסתמן כי נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן ניצח בבחירות לנשיאות שהתנהלו בסוף השבוע בשלווה יחסית ונחשבות הוגנות ודמוקרטיות, גם לפי משקיפים בינלאומיים. יריבו העיקרי מוחמדו בוהארי נהנה מתמיכה רחבה, בעיקר בצפון המוסלמי, אולם צפוי להפסיד בפער גדול.

בהתאם לתוצאות שהתקבלו מ-30 מדינות-מחוז, כולל מהבירה אבוג'ה ומהבירה המסחרית לאגוס, ג'ונתן קיבל יותר מ-20 מיליון קולות ואילו בוהארי קיבל יותר מ-10 מיליון. בוהארי קיווה לכפות על ג'ונתן סיבוב שני, אולם אין מספיק בוחרים רשומים במדינה כדי לספק לו את הקולות הדרושים לשם כך.

עשרות מיליוני בני אדם הצביעו בבחירות, שתוארו על ידי משקיפים כבחירות לנשיאות האמינות ביותר שהתקיימו בניגריה בעשרות השנים האחרונות.

ההשלכות של בחירות בלתי מושחתות על המדינה הענקית, דמוקרטיה צעירה שעדיין נאבקת להגדיר את עצמה אחרי שנים של דיקטטורה, עצומות. פרשנים אמרו כי המנצח בבחירות ייהנה מלגיטימציה שקודמיו, שנבחרו בנסיבות חשודות ומשובשות, לא זכו לה. ראש משלחת המשקיפים הבינלאומיים, ראש ממשלת קנדה לשעבר ג'ו קלארק, סיפר כי ההצבעה התקיימה בסדר מופתי.

ובכל זאת, ההצבעה לא היתה חפה מאירועים אלימים. לפי ארגון זכויות אדם מקומי, לפחות 39 בני אדם נהרגו באלימות שקדמה לבחירות. בצפון, בו פועלת מיליציה איסלאמית, נמנו כמה פיגועי תופת - אך לא מדובר בהפחדה השיטתית שהעיבה על מערכות בחירות קודמות.

משקיפים אמרו כי שיעור ההצבעה היה גבוה יותר בצפון מאשר בדרום, וכתוצאה מכך התחזק בוהארי, רודן צבאי לשעבר בן 69, שהודח בעצמו בהפיכה אך זכור כלוחם נגד השחיתות. ג'ונתן, יליד הדרום בן 53, הוא זואולוג לשעבר שכיהן כסגן נשיא לפני שירש את הנשיאות בעקבות מותו של אומארו יאראדואה לפני כשנה. אם יישאר בתפקיד, תיפגע הרוטציה שאמורה להתקיים בין הצפון המוסלמי ברובו, לדרום הנוצרי.

התחושה הכללית היא שניגריה מתקדמת לקראת דמוקרטיה ורפורמות שישפרו את חיי אזרחיה. אחד הנושאים המרכזיים בבחירות היה שיפור מערכת החשמל, המייצרת פחות חשמל מעיר אמריקאית בינונית, אך אמורה לשרת את המדינה המאוכלסת ביותר באפריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ