מאות אלפים מחו על דברי נשיא תימן בגנות המפגינות

ההמונים מצאו נימוק חדש לקרוא להדחתו של סאלח, לאחר שאמר כי השתתפות נשים בהפגנות מנוגדת לחוקי האיסלאם

לורה קסינוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לורה קסינוף

ניו יורק טיימס

צנעא. מאות אלפי בני אדם הפגינו אתמול בערים ברחבי תימן בעקבות התבטאויותיו של הנשיא עלי עבדאללה סאלח נגד האופוזיציה, בשל השתתפותן של נשים בהפגנות. בנאום ביום שישי גינה סאלח את העירוב בין גברים ונשים בהפגנות שנערכו בבירה ואמר כי הוא מנוגד לחוקי האיסלאם. דבריו עוררו את זעמם של רבים בתימן והביאו את תנועת הצעירים, העומדת בראש ההפגנות נגד סאלח, להכריז על "יום הכבוד".

יותר מ-100 אלף בני אדם השתתפו אתמול בהפגנות בתעיז, ועוד עשרות אלפים צעדו בצנעא איב, עדן, שאבווה וערים אחרות. בהפגנות היתה נוכחות בולטת של נשים.

"הסיבה לכעס היא שאי אפשר לדבר על זכויות הנשים פה", אומרת אטיאף אלווזייר, תימנייה שגדלה בארה"ב העובדת כיום כמדריכת נוער. "זו בושה גדולה, בושה שחורה; בושה לשבט, לבעל, לאח, לכל המשפחה". היא הוסיפה: "אתה אומר לנו שעירוב (בין נשים לגברים) הוא אסור. הרג הוא דבר אסור".

הממשלה לא פרסמה תגובה רשמית לאחר דברי סאלח. על פי סוכנות הידיעות הרשמית, בבירה נערכה שלשום גם עצרת הזדהות עם הנשיא. המפגינות נגד סאלח, שאינו נחשב לאדם אדוק במיוחד, טוענות שדבריו הפכו לחרב פיפיות. "קודם, אבא שלי לא הסכים שאשתתף בהפגנות", אמרה ספה גורוש, סטודנטית בת 23. "אבל אחרי מה שהנשיא אמר אתמול, הוא דווקא עודד אותי ללכת ולהוכיח לו שהוא טועה".

בתרבות השבטית המסורתית, ההגבלות על נשים רבות ומחמירות. ואולם בתימן השמרנית המגבלות אינן מעוגנות בחוק, כמו בסעודיה, שבה אסור להן למשל לנהוג. בחברה התימנית מחזיקות הנשים במשרות חשובות ומתבטאות בגלוי נגד הממשלה. בהפגנה שלשום, למשל, הן צעדו באלפיהן בקריאות קצובות נגד הנשיא, וכינו אותו פחדן.

כשמצעד הנשים זרם לתוך אזור ההפגנה ברחוב רבאט, גברים לועסי גת עמדו משני צדי התהלוכה, אוחזים ידיים, כדי להגן על הנשים. צוותי צילום טיפסו על גגות מכוניות כדי לצלם את הנשים, אולם לא הורשו להתקרב אליהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ