נשיא קובה קסטרו: אגביל כהונתי לעשר שנים

מטרת הרפורמה: להצעיר את הנהגת האי

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

הוואנה. במשך 52 שנה שלטו האחים קסטרו בקובה. ואולם, אם הנשיא ראול קסטרו יצליח להעביר את הצעותיו החדשות, הרי שיש סיכוי כי הוא עצמו יהיה מובטל כבר ב-2013, וללא ספק ב-2018. קובה שוקלת להגביל את פרק הזמן שמנהיגיה ישלטו במדינה, וזאת כדי להבטיח הזרמת דם חדש לממשלה ולמוסדות המדינה, כך אמר שלשום הנשיא קסטרו, בנאום הפתיחה בוועידת המפלגה הקומוניסטית של קובה.

קסטרו הטעים שהממשלה חסרה "מלאי של מנהיגים בשלים ובעלי ניסיון שקיבלו הכשרה", להחליף את המנהיגים הנוכחיים, שמרביתם עברו את שנתם ה-70 ואף את ה-80. "הגענו למסקנה שרצוי להגביל את תקופת הכהונה בעמדות בכירות במפלגה ובשירות המדינה למקסימום של שתי כהונות של חמש שנים כל אחת", סיפר לאלף הנציגים בוועידה, שבה הרפורמה הכלכלית היא הסעיף העיקרי על סדר היום. "נכשלנו בהכשרת דור חדש של מנהיגים צעירים, ועלינו להצעיר בצורה שיטתית את ראשות המפלגה ואת המשרות הניהוליות במדינה".

קסטרו בן 79 אמר שגם הוא אינו אמור לעבור את גבול שתי הכהונות, אלא שהסעיף הזה לא יידון בוועידה הזאת, אלא בכינוס המפגלה בינואר הבא. המנהיגות הקשישה של קובה מקשה על הממשלה להבטיח את המשך הקיום של הסוציאליזם בקובה, כשזו תלך בדרך כל בשר, ועל כן בוועידה עתידות להיבחר פנים חדשות לעמדות בכירות במפלגה.

היציבות של הבכירים במשרותיהם היא סימן היכר של קובה מאז המהפכה ב-1959, שהציבה את פידל קסטרו בשלטון. קסטרו בן ה-84, שלא השתתף בוועידה, שלט 49 שנים, ואחיו הצעיר ראול שימש כל אותו זמן שר ההגנה בטרם התמנה לנשיא ב-2008.

הבאים אחריו בשרשרת הירושה הם סגן הנשיא הראשון חואן מצ'דו ונטורה, שהוא בן 80, וסגן הנשיא השני, רמירו ולדס, בן 77. "מביך שלא הצלחנו לפתור את הבעיה הזאת יותר ממחצית המאה" אמר הנשיא. "אף על פי שהשתדלנו לקדם צעירים לעמדות בכירות, החיים הוכיחו שלא תמיד בחרנו בטובים ביותר", הוסיף. ראול קסטרו אמור להיבחר למזכ"ל המפלגה, תפקיד שהוא ממלא באופן לא רשמי מאז חלה פידל ב-2006. רק באחרונה גילה פידל שהתפטר מתפקידו זה.

למרות מחויבותו המוצהרת למורשת הסוציאליסטית, נאלץ קסטרו להכיר במציאות הקשה של המצב הכלכלי הרעוע בקובה. הוא הודיע כי יבוטלו פנקסי הקיצוב למצרכי מזון, "הליברטה", המשמשים את רוב אזרחי קובה לקניית מוצרי יסוד. פנקסי הקיצוב הפכו ל"עול בלתי נסבל לכלכלת המדינה ותמריץ לא לצאת לעבודה", אמר. הוא הודיע גם כי יותר מ-200 אלף אזרחי קובה קיבלו רשיונות לפתוח עסקים קטנים מאז אוקטובר. למרות השינויים הללו, הוא התחייב כי החינוך והבריאות ימשיכו להיות חינם לכל אזרחי קובה.

בהמשך הזהיר כי לא ייתכן ש-80% מכוח העבודה ימשיך להיות מועסק במגזר הציבורי. עם זאת, פיטוריהם של 500 אלף עובדי מדינה, שהודיע עליהם בשנה שעברה, נדחו החודש לתאריך בלתי יודע בעתיד. שינויים אלה נועדו לצמצם את המגזר הציבורי ולהגדיל את הפרטי, אך לא צפוי כל שינוי בתכנון הכלכלי המרכזי. למרות זאת, קסטרו הצהיר כי לא תותר בקובה צבירה לא מרוסנת של רכוש פרטי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ