יורשי העצר של מצרים מתרגלים לחיים בכלא

גמאל ועלא מובארק עדיין אוכלים ארוחות פאר, אך כאן מסתיים הדמיון לחייהם הקודמים. תנאי כליאתם של בני הנשיא לשעבר מרתקים את האומה ומסמלים תחילת עידן חדש

ניו יורק טיימס
מייקל סלקמן, מונה אל-נגאר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מייקל סלקמן, מונה אל-נגאר

שמו של הכלא הוא חוות טורה, אולם אין לו שום קשר לחקלאות. הוא שוכן בבניין בטון חשוף שבו שתי קומות, ובמשך שנים הוחזקו בין קירותיו האפורים מי שנחשבו לאויביהם של בעלי השררה.

כעת מוחזקים בו כל מי שנמנו עם חוג השלטון של הנשיא לשעבר חוסני מובארק: גמאל מובארק, נסיך הפוליטיקה, שהפך ל"אסיר מספר 23", ואחיו הגדול עלא, מבכירי האליטה העסקית במצרים, שהפך ל"אסיר מספר 24", ראש הממשלה, אחמד נזיף, שאמר פעם שהמצרים לא מוכנים לדמוקרטיה, זכארייה עזמי, איש סודו של הנשיא, פתחי סרור, מנאמני המפלגה ויו"ר הפרלמנט, ואחרים.

"עליכם להבין שהם שבורים", אומר בכיר בכלא שתיאר את המצב בתוך הכלא ודיבר בעילום שם, מכיוון שאינו מורשה לדבר עם התקשורת. "הם עושים כל מה שמבקשים מהם. הם לא מרימים את הקול". לדברי רשויות הכלא, האסירים החדשים צייתנים ועדיין המומים למצוא עצמם מאחורי סורג ובריח. הם אוכלים מזון המובא מבחוץ, זכות הניתנת לכל עציר שטרם הורשע. עם זאת נראה שהמעצר גרם טלטלה לגמאל, ולעתים קרובות הוא מסרב לאכול. הוא חולק תא עם אחיו עלא.

אביהם של השניים, שסובל מבעיות לב, אינו בחוות טורה, אולם אם מצבו הבריאותי ישתפר גם הוא יועבר לכאן. בכירים אמרו שלשום שמובארק הועבר לבית חולים צבאי בקהיר וכמו כל האחרים, הוא ייחקר בידי חוקרים מיחידה לחקירת שחיתות במשרד התובע הכללי. בכיכר א-תחריר התגודדו אנשים סביב דוכן עיתונים והביטו בכותרות המבשרות כי מובארק ייחקר שוב מחר. במקומות שונים בקהיר הגיבו אנשים בהתפעלות על מה שעד לא מזמן נחשב בלתי אפשרי. המעצרים הללו, אולי לא פחות מהיום שבו התפטר מובארק, מרתקים את האומה כולה, ומעניקים תקווה לעתיד. עם העצורים נמנים כל בכירי השלטון, לא רק ראשו.

עם כליאת ראשיה, המפלגה הלאומית הדמוקרטית הפכה לנחלת העבר, אולם בית המשפט האדמיניסטרטיבי העליון הפך עובדה זאת לרשמית שלשום, כשפסק שהמפלגה תפורק ונכסיה יולאמו. בשביל מצרים רבים זהו רגע מתוק-מריר. רבים אומרים שאף כי העמדתם לדין והענשתם של ראשי השלטון המודחים יסייעו לעשיית צדק, הן לא יספקו נתיב ברור יותר לעתיד. "אני לא משוכנע שזה כשלעצמו יגרום לנו להתקדם קדימה, משום שעד כה לא הלכנו קדימה, אלא צעדנו לאחור", אומר מוחמד סלמאווי, סופר וראש איגוד הסופרים. "המאמץ הבונה והמעשי עדיין לא התחיל".

מאז ההתקוממות העממית שהביאה להדחת הנשיא והמשטר, המצרים לא התאחדו מאחורי חזון לעתיד. חשדנות המפגינים כלפי הצבא, שעדיין שולט באמצעות צווים, גוברת. הבחירות לפרלמנט ייערכו רק בספטמבר. משרדי הממשלה בקושי מתפקדים, והתיירות, החיונית לכלכלת המדינה, צנחה בחדות. חלק מהמצרים חשים מרירות על כך שראשי הצבא נדרשו לחודשיים כדי להתחיל לחקור את ראשי המשטר לשעבר, וגם אז פעלו רק בלחץ המפגינים.

העיתונים אל-אהראם ואל-אחבאר, שבעבר היו שופרי המשטר המצרי, סיפקו פרטים על תנאי מעצר הבכירים לשעבר. לפי הדיווחים, חלקם החזיקו בטלפונים ניידים שהסתירו מהסוהרים. הכלא, שבו כ-600 אסירים, נמצא בעיר טורה וסביבו בנייני דירות מאובקים, ורחובות מזוהמים באשפה.

לפי ציטוטים של רשויות הכלא, בנו הצעיר של מובארק, גמאל, איבד ממשקלו, ועלא מסתגר. כמו אצל כל יתר האסירים, בחדריהם יש שתי מיטות, טלוויזיה ומקרר קטן. ובדומה ליתר האסירים, הם לובשים אימוניות לבנות, ומותר להם להסתובב מחוץ לתאיהם שלוש-ארבע שעות ביום. בשלב זה איבדו האנשים את חירותם. אולם הם טרם הורשעו וטרם הוגשו נגדם כתבי אישום.

עם הגיעם לכלא פגשו שם את הישאם טלעת מוסטפא, איל נדל"ן לשעבר וחבר הבית העליון של הפרלמנט, שהורשע בתכנון רצח אהובתו לשעבר, כוכבת הפופ הלבנונית סוזן תמים. מוסטפא הזמין לשותפיו החדשים בבית הכלא אוכל ממלון ארבע העונות, צעד המעיד כי חלק מהאסירים נהנים מתנאים משופרים יותר מאחרים.

"יש הרבה כאב ותסכול ועצב", אמר הבכיר מהכלא. "בסופו של יום, הם איבדו את החופש שלהם. הם במצב נפשי קשה מאוד מאוד". הבכיר לא רמז שהאנשים ראויים לאהדה. לדבריו, מעצרם מוכיח "כי אנחנו כעת במדינה שבה שורר שלטון חוק, והחשובים והגדולים אחראים למעשיהם כמו כל אדם אחר".

המסר האחרון מעורר הסכמה אצל המועמד לנשיאות לשעבר איימן נור, שבעבר נשלח לחמש שנות מאסר באותו כלא, בעקבות הרשעה שנתפשה בעיני רבים כעונש פוליטי. "לא הפכו את היוצרות, אלא השיבו את הדברים לסדרם הראוי", אומר נור. "כעת הגנבים בכלא והאנשים הישרים חופשיים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ