סוכנויות הידיעות

משבר הגרעין ביפאן עשוי להביא לרעידת אדמה פוליטית בגרמניה. בפעם הראשונה בתולדות גרמניה מועמד מטעם המפלגה הירוקה עשוי להיבחר לקאנצלר, כך לפי תוצאות סקר חדש שהתפרסם אתמול.

לפי נתוני הסקר, הירוקים מקבלים אחוז אחד יותר מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, מפלגת האופוזיציה המרכזית היום. שתי המפלגות יחד מקבלות 10% יותר מהקואליציה הנוכחית המורכבת ממפלגות הימין והמרכז. הירוקים והסוציאל-דמוקרטים יחד משיגים 47% מהקולות, לעומת 37% של הקואליציה בראשותה של אנגלה מרקל.

למרות תוצאות הסקר יוצאות הדופן, דברים רבים עוד עשויים להשתנות עד לבחירות הכלליות הבאות. הקואליציה הכוללת את המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, מפלגתה של מרקל, את המפלגה הנוצרית-סוציאלית ואת המפלגה הליברלית, צפויה להנהיג את המדינה עד הבחירות ב-2013. מצד שני, הפופולריות הדועכת של מרקל והכישלונות הרבים שלה בבחירות מחוזיות, שהובילו כבר לאיבוד השליטה בבית העליון של הפרלמנט ויקשו על אישור חוקים, עשויים לגרום לה להקדים את הבחירות, כפי שעשו קאנצלרים קודמים שנקלעו למצבים דומים.

בסקר, שכלל 4,000 מצביעים, זכו המפלגה הנוצרית-דמוקרטית והמפלגה הנוצרית- סוציאלית ב-32% מהקולות, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית קיבלה 23%, הירוקים 24%, המפלגה הליברלית 5% ודי לינקה (מפלגת השמאל החדשה) 9%.

הפופולריות של הירוקים, המתנגדים לשימוש באנרגיה גרעינית, גואה מאז האסון בכור בפוקושימה. ראש ממשלת מחוז הראשון מטעמה יתמנה במדינת המחוז הדרומית באדן-וורטמברג, לאחר הצלחה חסרת תקדים בבחירות שנערכו שם בחודש שעבר.

רבע מהחשמל בגרמניה מיוצר באחת מ-26 תחנות הכוח הגרעיניות הפועלות ברחבי המדינה. לאחר האסון בתחנת הכוח ביפאן, מיהרה מרקל להורות על סגירה של שבע תחנות הכוח הישנות ביותר, אלו שנבנו לפני 1980, עד להשלמת בדיקות מקיפות של רמת הבטיחות בהן. הצעד עורר ביקורת מימין על היותו פופוליסטי ושליפה מהמותן, ומשמאל על שהוא אינו מספיק.

פרשנים מעלים השערות על שובו לפוליטיקה של מנהיג הירוקים הכריזמטי ושר החוץ לשעבר יושקה פישר, ושואלים אם יהיה מועמד מטעם הירוקים לרשת את מרקל. לפי תוצאות הסקר, הוא המועמד שזוכה לתמיכה הרבה ביותר מקרב מצביעי המפלגה. אולם הוא דוחה את הרעיון. "לכבוד הוא לי שחושבים עלי", אמר פישר ליומון הגרמני בילד, "אבל שובו של יושקה פישר לפוליטיקה לא בא בחשבון בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ