מפלגת הימין הקיצוני בפינלנד הגדילה כוחה פי ארבעה בבחירות

בצל המשבר הכלכלי באיחוד האירופי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מפלגת הימין הקיצוני הבדלנית בפינלנד הכפילה את כוחה פי ארבעה ויותר בבחירות שנערכו אתמול, כך עולה מספירה חלקית של הקולות. אם כי מפלגות הקואליציה במדינה יצליחו כנראה לשמור על מעמדן.

לאחר מניין של כשליש מהקולות מתברר כי מפלגת "הקואליציה הלאומית" השמרנית, השותפה בקואליציה של המרכז-ימין, הגיעה למקום הראשון עם 20% מהקולות, וכי היא מקדימה במעט את המפלגה הסוציאל-דמוקרטית האופוזיציונית.

מפלגת "הפינים האמיתים" הלאומנית, שמתנגדת להענקת סיוע למדינות אירופיות השקועות בחובות, הגיעה למקום השלישי עם 19% בקירוב. הסוציאל-דמוקרטים אינם מתנגדים לסיוע למדינות בגוש האירו, אך הם קוראים לשנות את תנאי המימון. התוצאות הרשמיות המלאות התפרסמו אחרי סגירת הגיליון.

"זה טוב מאוד, זה שינוי היסטורי", אמר טימו סואיני, יו"ר "הפינים האמיתיים". סואיני הצהיר כי מפלגתו תוזמן למשא ומתן הקואליציוני. יירקי קטאינן, יו"ר "הקואליציה הלאומית", אמר כי מוקדם מדי לומר מה יהיו התוצאות הסופיות.

התחזקותה של מפלגת "הפינים האמיתיים", המתנגדת להגירה ולחברות באירו, מדאיגה את 17 מדינות אזור האירו, כיוון שליישום כל תוכנית סיוע דרושה הסכמה פה אחד של כל מדינות הגוש.

בבחירות הקודמות שנערכו ב-2007 קיבלה מפלגה זו רק 4% מהקולות, וכעת אומרים חבריה שהיא צריכה להיות חלק מהממשלה הבאה. אם כי עמדתה בנושא האירו עלולה להיות בעייתית למפלגות האחרות.

"אנו הפינים חמישה מיליון וחצי בני אדם", אמר טולה קוסינן, אחד המועמדים מטעם המפלגה. "עלינו להפסיק לתת כסף לכל מדינה נצרכת. אנחנו פשוט לא יכולים להרשות את זה לעצמנו".

עם זאת, מהתוצאות הראשוניות נראה כי המפלגות הפרו-אירופיות ישמרו על הרוב שלהן בפרלמנט, שבו 200 מושבים, וכי "מפלגת המרכז" בראשות ראש הממשלה הנוכחית מארי קיוויניאמי תוכל להרכיב את הממשלה הבאה עם "הקואליציה הלאומית", וללא "הפינים האמיתיים".

המפלגות התומכות באירו הדגישו בפני הבוחרים כי כלכלתה של פינלנד, התלויה ביצוא, עלויה להיות בסכנה אם המשבר באירופה יתפשט. "סוגיית הסיוע קצת מורכבת ונראית בעייתית בעיני האזרחים, אבל אין לנו ברירה", אמר מיקו פארטאנן, איש עסקים בן 65. "אנחנו מוכרחים להשאיר את הממשלה בשלטון. 'הפינים האמיתיים' אינם חלופה מעשית". עם זאת נראה שקיוויניאמי איננה שוללת קיום שיחות עם מפלגה כלשהי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ