קובה: פידל קסטרו הלך, אך משתתפי המהפכה ב-59 עדיין בהנהגה

למרות שתושבי קובה קיוו לדם חדש, המפלגה הקומוניסטית בחרה בנשיא המכהן ראול קסטרו בן ה-79 ובסגן בן 80 לתפקידי המפתח

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

המפלגה הקומוניסטית השולטת בקובה בחרה היום (שלישי) בנשיא ראול קסטרו ובסגן הנשיא מצ'דו ונטורה לעמוד בראש הגוף הפוליטי העליון במדינה, בעוד פידל קסטרו הנשיא לשעבר סיים באופן פורמאלי את חברותו במפלגה לאחר 46 שנים.

הבחירה בקסטרו בן ה-79, שתפס את מקום אחיו הבכור כמזכ"ל הראשון של הוועדה המרכזית של מפלגת השילטון, היתה צפויה. אולם מינויו של ותיק המפלגה מצ'דו ונטורה בן ה-80 כמזכ"ל שני, קרוב לוודאי אכזב קובנים רבים שציפו לדם חדש וצעיר בצמרת. הוועידה כונסה כדי לקבוע כיוון חדש לכלכלת קובה ולהכניס חיים חדשים בשורות המפלגה, שרוב בכיריה בני 80 ויותר ועמדו בראש המהפכה בקובה ב-1959.

ראול ופידל קסטרו, היום בוועידה. תצלום: רויטרס

בתוך כך, פידל קסטרו הגיע במפתיע לוועידת המפלגה הקומוניסטית, והתקבל בתשואות סוערות של הקהל. רבים מהצירים נראו דומעים מהתרגשות כשקסטרו הובל למקומו על הבמה היום בידי עוזר צעיר, ולאחר מכן קם על רגליו בעזרת אחיו, בעת שנוגן ההמנון הלאומי של קובה. המנהיג שהיה לסמל המהפכה, נראה לא יציב על רגליו, כשאחז בזרוע של עוזרו וכמה פעמים צנח בכסאו. הוא לבש ז'קט טריינינג כחול מעל חולצה משובצת.

צירי המפלגה אישרו פה אחד כ-300 הצעות לצעדים כלכליים בהצבעה אתמול, ובהן המלצה להתיר בחוק רכישת ומכירת רכוש פרטי, והצעה לחסל בהדרגה את התקצוב החודשי המספק לתושבי קובה סל בסיסי של מוצרי יסוד מסובסדים. עוד הצעות שאושרו כוללות צעדים להעניק הון ראשוני ליזמים עתידיים, וכן ביטול השיטה הנהוגה בקובה של שני מטבעות. יש לציין כי ועידת המפלגה אינה מוסמכת להפוך את השינויים לחוקים, אולם ההצעות שאישרה צפויות לקבל את אישור האסיפה הלאומית בימים ובשבועות הקרובים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ