למרות הסרת חוקי החירום בסוריה: המפגינים יצאו לרחובות הערים

לאחר שאתמול דווח על עשרות הרוגים בעימותים במדינה, דמשק הודיעה רשמית על הסרת תקנות החירום בהתאם להבטחתו של אסד

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

הממשלה הסורית הודיעה היום (שלישי) על הסרת חוקי החירום במדינה, כך מסרה סוכנות הידיעות הרשמית במדינה. גורם רשמי בדמשק מסר כי עדיין נדרשת חתימתו של הנשיא בשאר אל-אסד על ההחלטה, אך מדובר בצעד פורמאלי בלבד. אסד עצמו הוא זה שהודיע לפני ימים ספורים על ביטול התקנות לאור המחאה הגוברת נגד משטרו.

לאחר הודעת הרשויות על הסרת חוקי החירום יצאו מפגינים פרו-דמוקרטיים לרחובות הערים בניאס ודרעא, כך מסרו פעילים לזכויות אדם. "לא שייכים לאחים המוסלמים, אנחנו שוחרי חופש", צעקו מאות מפגינים בתגובה להאשמות המשטר כי ארגונים איסלאמיים קיצוניים עומדים מאחורי ההפגנות במדינה. במקביל, מנהיגי האופוזיציה בסוריה הגיבו בביטול על החלטת הממשלה לבטל את חוקי החירום וטענו כי מדובר בניסיון נוסף של אסד להיצמד לשלטונו.

הפגנות בסוריה. תצלום: אי-אף-פי

אתמול דווח על עשרות הרוגים בעימותים בין כוחות הביטחון לבין המפגינים ברחבי סוריה. העימותים האלימים ביותר התרחשו על פי דיווחים של פעילים לזכויות אדם בעיר חומס. כמו כן, דיווחו הפעילים על הרוגים בערים לטקייה ואידליב בצפון המדינה.

ביום שבת הודיע אסד על ביטול תקנות החירום בתוך שבוע לכל היותר. בנאום שנשא בפני שרי ממשלתו החדשה הוא ציין כי בכוונתו להוביל שורת חוקים שיקלו על הציבור ויקדמו את זכויותיו, בהן מתן היתר לפעילות מפלגתית נוספת בסוריה, מלבד מפלגת הבעת' השלטת.

הפגנות בסוריה. תצלום: רויטרס

בנוסף, דיבר אסד על בחינת אפשרות לעריכת הפגנות, אך באותה נשימה הסביר כי חקיקה ברוח זו תלויה בהיערכות ממשלתית ובבחינה מדוקדקת של השלכותיה. "הממשלה החדשה מעניקה תקווה לעם", אמר אסד, "אך ההפגנות הנוכחיות נוצרו כמזימה נגד סוריה. הקורבנות הביאו לצער רב בקרבנו, אך בעזרת האחדות שלנו נוכל לצאת לדרך חדשה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ