האמהות ההונגריות יצביעו בשם הילדים

הצעת חוק הזוכה לתמיכת ראש הממשלה ההונגרי מבקשת להעניק לאימהות לילדים קטנים זכות להצביע בשמם בבחירות

גרדיאן
לי פיליפס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
לי פיליפס

בצעד חסר תקדים בדמוקרטיות בתקופה המודרנית, הממשלה החדשה בהונגריה שוקלת להעניק לאימהות לילדים קטנים זכות להצביע בבחירות גם בשם ילדיהן.

מפלגת פיד"ס השמרנית כבר קיבלה כמה החלטות שנויות במחלוקת מאז שעלתה לשלטון על בסיס מסרים ימניים פופוליסטיים, בהן הבטחה לנקוט אמצעים נוקשים נגד התקשורת, אולם ייתכן כי ההצעה האחרונה תתגלה כמוזרה יותר מכל הצעותיה עד כה.

"כ-20% מהחברה בהונגריה הם ילדים", אמר יוזף סאיר, בכיר במפלגה וחבר הפרלמנט האירופי. לדבריו, "מדובר בקבוצה גדולה שאין לה שום ייצוג. האינטרסים של דורות עתידיים אלה לא מיוצגים כעת בקבלת ההחלטות. אנחנו יודעים שבהתחלה רעיונות מסוג זה נראים חריגים, אבל בשנות ה-50 זה נחשב חריג לאפשר לשחורים להצביע, ולפני מאה שנה זה נחשב חריג לאפשר לנשים להצביע".

בתחילה כללה המפלגה את ההנחיה החדשה בנוסח של החוקה שהובא שלשום לאישור, אולם לאחר שסקרים העידו שהציבור מפולג בנושא, עקב חששות שמשפחות של בני הרומה (צוענים) יקבלו קולות נוספים בבחירות, החליטה המפלגה לאשר את הצעד בחקיקה רגילה.

סאיר אמר כי שאב השראה לחוק מהדמוגרף האמריקאי פול דמני, שהגה את הרעיון ב-1986. על פי המונח "הצבעת דמני", כל הורה מקבל חצי קול בעבור כל ילד, צעד המאפשר לחלק קול בין ההורים במקרה שהם תומכים במפלגות שונות.

כדי להשיב על חששות שמא בני הרומה יזכו בקולות רבים יותר, אמר סאיר כי בהונגריה יאושר חוק המעניק לאימהות קול על ילד אחד לכל היותר, והוסיף כי "המטרה היא להמשיך את הדיון בנושא ולגייס תמיכה בו בכל באירופה".

העיסוק ברעיון של "הצבעת דמני" צץ לראשונה בגרמניה וביפאן בראשית העשור הקודם, במסגרת חיפוש פתרון לחששות שמא קביעת מדיניות במדינות מזדקנות אלה תעדיף את בני הדור המבוגר על חשבון משפחות צעירות. בתחילת מארס נערך כנס בנושא על ידי "המרכז למחקרים בין-דוריים" באוניברסיטת היטוצובאשי ביפאן.

ההצעה נהנית מתמיכת ראש הממשלה וראש סיעת הפיד"ס בפרלמנט, אולם לא כל חברי המפלגה תומכים בה. גיורגי שפלין, חבר הפרלמנט האירופי מטעם פיד"ס, אמר כי את הצעד מקדמים חברי "האליטות בפיד"ס". "אני יכול להבין מה עומד מאחורי הפרספקטיבה הזו. לכל דור יש מחויבות לבאים אחריו. אני רק לא חושב שהורים יוכלו להגות ולפרש את האינטרס של ילדיהן באופן הנבדל מכפי שהם מצביעים", אמר שפלין.

החוקה החדשה, שפיד"ס יכולה לאשר מאחר שהיא מחזיקה ברוב של שני שלישים בפרלמנט, כוללת גם סעיפים להגנה על חיי העובר "מרגע העיבור" ולשימור "מוסד הנישואים בין גבר לאישה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ